תפריט נגישות

Couples psychotherapy - ייעוץ זוגי פסיכולוגי

בניגוד לציפייה של רבים מאתנו "לחיות באושר ועושר" עם בחיר לבנו, חשוב לדעת כי כל מערכת יחסים אינטימית, כולל זוגיותנתונה לעיתים לקשיים ומשברים. במקרים רבים הנכונות ההדדית להתמודד עם משבר זוגיות מספקת לזוג את הבסיס הנחוץ כדי להתגבר על הקושי, ללמוד ממנו ולהמשיך קדימה. ייעוץ זוגי פסיכולוגי, המכונה גם טיפול זוגי מאפשר לזרז את התהליך ולהקל על הזוג, בייחוד כאשר מגיעים למבוי סתום. 

ייעוץ זוגי פסיכולוגי – במה מתמקד הטיפול?

ייעוץ פסיכולוגי זוגי מותאם על פי הצרכים הספציפיים של כל זוג וזוג. להלן מספר תמות נפוצות אשר מקבלות התייחסות בטיפול:

1. לומדים לכעוס אחרת - מריבות רבות עלולות לצאת משליטה כאשר בני הזוג נותנים לכעסים לנהל את המערכה. הרצון להיות צודק או להעניש את בן הזוג השני, מקשה על האפשרות לזכור שהוא שותף שווה ויקר, ובפועל עלול רק להרחיק ולהקטין את הסיכוי להידברות בונה. במסגרת ייעוץ זוגי פסיכולוגי מסייעים לבני הזוג להבין מדוע השותפות הופכת לשדה קרב, ולהתנהל ממקום יותר סבלני וקשוב לצד השני.

2. מנהלים הורות כשותפות - לא פעם גידול הילדים מהווה נושא למתיחויות בזוגיות. חלוקת תפקידים לא מאוזנת, קושי בהצבת גבולות, התמודדות עם קשיים של הילדים, מריבות בין האחים, אלו ואחרים עשויים להכניס לזוגיות מתחים וויכוחים שקשה להגיע סביבם להסכמה. ייעוץ זוגי פסיכולוגי מסייע לבני הזוג להבין יותר לעומק את העמדה ההורית שלהם והאופן שבו הם יכולים להיפגש ולהתפשר לגבי חילוקי דעות וקשיים מול הילדים.

3. נלחמים בשחיקה - התשוקה והרומנטיקה שלרוב מאפיינות את שנות הזוגיות הראשונות, נוטות במקרים רבים לדעוך, ככל שבני הזוג יותר "מתרגלים" זה לזה, וככל שהחיים מספקים להם יותר ויותר התעסקויות נוספות. גורמים כגון קריירה, טיפול במשפחה, ותהליכי שינוי אינדיבידואליים, עשויים להוביל להזנחת זמן האיכות המשותף והיחס האישי שכל אחד כמה לו. ייעוץ פסיכולוגי זוגי מסייע לבני הזוג להכיר בצורך להשקיע אחד בשני, כולל להפגין חום פיזי ומילולי.

4. במידת הצורך, מחליטים על פרידה - לפעמים בני הזוג מתקשים לגשר על הפערים ולהתקרב מחדש. כאשר העבודה על הזוגיות הופכת למאבק מתיש אשר לא נושא פרי, ובייחוד כאשר לפחות אחד מבני הזוג החליט להמשיך קדימה, ייעוץ זוגי פסיכולוגי מסייע לבני הזוג לעבד את הפרידה. כאשר מדובר בקשר של שנים רבות, בייחוד כשלזוג ילדים משותפים, ייעוץ זוגי פסיכולוגי מאפשר ללוות את הזוג לאורך התהליך, באופן שיסב כמה שפחות מצוקה לתא המשפחתי.

ייעוץ זוגי פסיכולוגי – מסגרת הטיפול

ייעוץ זוגי פסיכולוגי הנו סוג של פסיכותרפיה אשר ניתנת על ידיפסיכולוג לרוב בעל הכשרה בטיפול זוגי. הטיפול עשוי להתקיים בתור טיפול ארוך טווח או כחלק ממסגרת של טיפול קצר מועד לסוגיו. ייעוץ זוגי פסיכולוגי עשוי להתקיים במספר מתכונות: 

1. פגישות משותפות - ייעוץ זוגי פסיכולוגי במסגרתו נפגשים שני בני הזוג יחד עם המטפל.

2. פגישות נפרדות לבני הזוג  - ייעוץ זוגי פסיכולוגי במסגרתו כל אחד מבני הזוג נפגש בנפרד עם אותו המטפל, או עם מטפל אחר.

3. מתכונת משולבת - ייעוץ זוגי פסיכולוגי אשר משלב הן פגישות משותפות של המטפל עם שני בני הזוג יחד, והן פגישות נפרדות עם כל אחד מהם, עם המטפל או עם שני מטפלים נפרדים.

4. ייעוץ קבוצתי - ייעוץ זוגי פסיכולוגי במסגרתו מספר זוגות נפגשים יחד עם המטפל. המסגרת הקבוצתית מספקת לזוגות מרחב בטוח להזדהות, שיתוף ולמידה הדדית, בליוויו של המטפל.


תחומי מומחיות:
טיפול זוגי ,ייעוץ זוגי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול זוגי