תפריט נגישות

Couples counseling before marriage - ייעוץ זוגי לפני נישואין

נהוג לתפוס ייעוץ זוגי כטיפול אשר רלוונטי בעיקר עבור זוגות נשואים, כחלק מהרצון למצות את מירב המאמצים להישאר יחד, אל מול משבר זוגיות מסוגים שונים. יחד עם זאת, זוגיות עומדת למבחן גם בשלבים שונים טרם הנישואין. לפני שצועדים לחופה, ייעוץ זוגי לפני נישואין הנה שיטת פסיכותרפיה אשר מסייעת לשים את הקלפים על השולחן ולבדוק את החששות לקראת ההתחייבות ההדדית. הטיפול ניתן על ידי פסיכולוג או עובד סוציאלי מוסמך, או איש מקצוע אחר עם הסמכה בייעוץ זוגי. כיצד עוזר הטיפול?

החשש להיכנס לסטטיסטיקת הגירושין

במציאות של ימינו, בהם אחוז הגירושים הולך ועולה, רבים חוששים לבחור באופן פזיז מדי את האחד עמו יבלו את שארית חייהם. כתוצאה מכך קיים לא פעם חוסר בטחון עיקש סביב השאלה - מתי באמת יודעים שזה זה?

עצם החשש מפרידה עשוי ללבות לחצים ולצמצם את הסבלנות של בני הזוג לנהל דיאלוג ולפתור משברים. ייעוץ זוגי לפני נישואין מסייע לבני הזוג לפתח אווירה של לגיטימציה ושיתוף סביב החשש מפרידה, בכדי לנטרל ככל הניתן את הלחץ שנושא זה מפעיל על הזוג.

מתאמים ציפיות לגבי חיי משפחה

נישואין מייצגים לרוב שלב ראשון בדרך להקמת משפחה, כאשר כל בן זוג מגיע לקשר עם תפיסה משלו לגבי המשמעות של תא משפחתי ושל הורות בשניים. נושאים אלו עלולים לייצר פערים בזוגיות, עוד לפני החתונה. למשל, חששות של בן זוג מתכונות שלו או של בן הזוג השני אשר בהרגשתו לא ייטיבו עם הילדים, או חוסר ביטחון משותף לגבי היכולת לעבוד כצוות סביב גידולם. למרות שכאשר מדובר בגידול ילדים, עד שלא צוללים למים, לא יודעים. ייעוץ זוגי לפני נישואין מאפשר לבני הזוג לבצע בדיקה ראשונית של המידה שבה מדובר בלבטים עם אחיזה במציאות, אשר ניתן להתחיל לטפל בהם מבעוד מועד.

מוציאים את השלדים שבארון

כל בן זוג מגיע למערכת היחסים שלו עם מטען, חוויות עבר שהותירו בו חותם לגבי זוגיות, נישואין, וחיי משפחה. לא פעם המחשבה על נישואין מפעילה חרדות ישנות אשר לא בהכרח קשורות לזוגיות הנוכחית, אלא להתנסויות קודמות אשר לא עלו יפה. למשל, פרידה כואבת ולא מעובדת מבן זוג קודם, או קשר מהעבר אשר הסתיים בגירושין. במקרים אחרים החשש נובע מהתנסות לא נעימה של בן הזוג בתור בן להורים עם מערכת יחסים טעונה, מה שמייצר תפיסות שליליות וראייה פאסימית לגבי האפשרות של נישואין להיות חוויה מגדלת וחיובית. ייעוץ זוגי לפני נישואין מסייע לבני הזוג להוציא את השלדים שבארון ולבדוק בעיניים מפוקחות- מה הסיכוי שההיסטוריה אכן תחזור על עצמה?


תחומי מומחיות:
טיפול זוגי ,ייעוץ זוגי

אנשי מקצוע בתחום

ייעוץ זוגי