תפריט נגישות

Counseling for religious couples - ייעוץ זוגי לדתיים

זוגיות בכל מגזר, הנה קשר אינטימי משמעותי, אשר עשוי להיתקל בקשיים וחיכוכים לאורך הדרך. באם מדובר בזוג חילוני או דתי, במקרים רבים בעיות בזוגיות מתרכזות בנושאים דומים. ייעוץ זוגי לדתיים הנה שיטתפסיכותרפיה מסוג טיפול זוגי המאפשרת לבני הזוג לעבוד על המחלוקות סביב משבר זוגיות ולמצוא בחזרה את הדרך לקרבה ושיתוף פעולה.

ייעוץ זוגי לדתיים – במה שונה הייעוץ מייעוץ זוגי לחילונים?

האם זוגות דתיים מתמודדים עם קשיים שונים מאלו של זוגות חילוניים? האם ההלכה אכן משחקת תפקיד בקשר האינטימי? הדעות בנושא חלוקות. יש הסבורים כי ייעוץ זוגי לדתיים אפקטיבי במיוחד כאשר הוא מתבצע על ידי מטפל או יועץ דתי. יועץ שכזה, אשר בקיא בערכי היהדות, מסוגל לסייע לזוג באמצעות פתרונות אשר עולים בקנה אחד עם דרכי המחייה שההלכה מחייבת. לעומת זאת, יש הסבורים כי ייעוץ זוגי לדתיים אשר מתבצע על ידי מטפל חילוני, מאפשר לבני הזוג לחוש יותר ביטחון ולהיפתח, שכן המטפל הנו אדם חיצוני אשר לא מזוהה עם גורמים שונים מתוך הקהילה.   

ייעוץ זוגי לדתיים – מתי פונים לטיפול?

זוגות דתיים, בדומה לזוגות חילוניים, עשויים להיתקל בקשיים שונים בזוגיות. להלן מספר סיבות נפוצות:

1. ניהול נכון של מריבות - לא פעם מריבות בין בני זוג מסלימות בשל קשיי תקשורת סביב כעסים. בני הזוג בלהט הרגע עשויים למצוא עצמם מענישים או מעליבים את בן זוגם, למרות שהם רוכשים כלפיו אהבה רבה. תקשורת שכזו בפועל רק מרחיקה ומגדילה את הפער בין השניים. ייעוץ זוגי לדתיים מסייע לבני הזוג למצוא שפה אחרת לביטוי כעסים באופן בונה, כך שיוכלו לשים גבול ולהתבטא לגבי מחלוקות, באופן שלא ירחיק את הצד השני.

2. הורות כפרויקט משותף - גם במגזר הדתי, הורות בשניים אינה פשוטה. מחלוקות רבות עלולות לצוץ סביב גידול הילדים. למשל, כאשר ההורים חולקים זה על זה בסוגיות של הצבת גבולות, או לגבי חלוקת תפקידים מול הילדים. במקרים אחרים הסכסוכים נובעים מהתמודד עם קשיים של הילדים עצמם, לדוגמא כאשר מתמודדים עם ילד עם בעיות התנהגות למניהן, הפרעות תקשורת או הפרעות קשב וריכוז או במקרים בהם קיימים חיכוכים חוזרים בשל מריבות בין אחים. ייעוץ זוגי לדתיים מסייע להורים לשתף פעולה סביב מקרים אלה ולהציג חזית אחידה מול הילדים.

3. שמירה על החום והקרבה - גם לפי ההלכה היהודית, יחסי אישות וגילויי חום וקרבה נחשבים לתנאי בסיסי של אינטימיות בזוג. יחסים אלו עלולים להצטנן עם השנים, באם זאת בשל שחיקה או בשל שקיעה של כל אחד מבני הזוג במשימות היום יום, למשל בקריירה, בגידול הילדים, או בעיסוקים נוספים. ייעוץ זוגי לדתיים מאפשר לשים מחדש את הדגש על הרומנטיקה והאינטימיות ביחסים, ומסייע לזוג להשקיע מחדש בקשר הזוגי, באם זאת באמצעות עידוד גילויי חיבה, פינוי זמן לבילויים משותפים, ועוד.


תחומי מומחיות:
טיפול זוגי ,ייעוץ זוגי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול זוגי