תפריט נגישות

Cognitive Behavioral therapy for ADHD - טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז מבקש לסייע למבוגרים וילדים אשר מתמודדים עם הפרעות אלו, במטרה לעזור להם לגבש שגרת חיים אשר מותאמת לקשיים, ולצמצם את מידת המצוקה אשר עלולה להיגרם במסגרת זאת.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז - רקע

הפרעות קשב וריכוז מתחלקות לשתי קבוצות מרכזיות:

הפרעות קשב וריכוז ללא היפר אקטיביות (ADD) - מצב המאופיין בקשיים בהפעלת קשב וריכוז. האדם רגיש להסחות דעת, לעיתים נראה חולמני, ומתקשה בתהליכי קבלת החלטות. בקרב ילדים יתכנו קשיים ברכישות מיומנויות חברתיות ולימודיות.

הפרעות קשב וריכוז עם היפראקטיביות (ADHD) - מצב במסגרתו בנוסף לתסמינים של ADD, מופיעים קשיים בדחיית סיפוקים, פעלתנות יתר, ולעיתים גם תוקפנות. השילוב של קשיים אלו הופך את התנהגות הפרט ללא צפויה ומועדת לתסכולים.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז מבקש לסייע במקרים אלו, באמצעות שינוי דפוסי חשיבה שליליים ביחס להפרעה, ועיצובן של התנהגויות אשר יקלו את ההתמודדות עמה. הטיפול ניתן למבוגרים ולילדים כאחד, ומתבצע על ידי פסיכולוג או מטפל מורשה אחר. לרוב ההפניה לטיפול מתבצעת לאחר אבחנה הניתנת במסגרת אבחון פסיכולוגי לסוגיו. כאשר מדובר בילדים, מומלץ לשלב במקביל הדרכת הורים אשר מקנה להורים כלים לסייע לילד, בסביבה המשפחתית.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז - עיצוב מחודש של דפוסי חשיבה

אחד מהמוקדים המרכזיים של טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז, הנו עיצוב מחדש של דפוסי חשיבה שליליים, אשר עלולים להיווצר במסגרת ההתמודדות עם ההפרעה. הפרעות קשב וריכוז לרוב מקשות על יכולת הפרט לתפקד במגוון היבטים, למשל בתחום החברתי ובתחום הלימודי. מצבים אלו עלולים להוביל לניסוחם של דפוסי חשיבה שליליים, למשל הכללת יתר כגון "תמיד אני פחות טוב מאחרים", או מחשבות כמו "הסיכוי שאצליח במשהו כל כך קטן, מה הטעם שאנסה?". מחשבות מסוג זה הופכות את האדם לפגיע יותר לתחושות של ייאוש, דיכאון ולמני חרדות, וכחלק מכך עלולות לפגוע בתחושת הערך העצמי, ובמוטיבציה להתגייס ולהתגבר על הקשיים. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז מבקש לאתגר את המחשבות הללו, ובכך לחזק את הפרט בהתמודדות עם ההפרעה.

כחלק מכך, במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז מלמדים את האדם אודות אופי ההפרעה שלו. המטופל לומד להבין כי הקשיים שלו לא קשורים לאינטליגנציה או לכישרון, אלא לתהליכים ספציפיים, אשר לרוב ניתן לפצות עליהם או לעקוף אותם. בהמשך לכך, טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז מלמד את המטופל לסגל דפוסי חשיבה יותר גמישים וחיוביים כלפיי הכוחות והיכולות שלו, למרות הקשיים.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז - הקניית מיומנויות להתמודדות

אנשים רבים המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז מתקשים להתארגן סביב משימות. כחלק מכך הם עשויים לחכות עם משימות לרגע האחרון, להקטין בחשיבותם של אתגרים, ולקבל החלטות פזיזות. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז מבקש ללמד את המטופל לשכלל ולהעשיר את תהליך החשיבה, באופן שישפר את מידת שיקול הדעת שהוא מפעיל ואת איכות הביצוע בשטח.

במסגרת זאת, טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז מתרכז בלימוד מגוון מיומנויות. למשל, מיומנויות לפתרון בעיות, כמו גם מיומנויות לניהול זמנים, אשר לרוב משלבות עזרים חיצוניים, כגון תזכורות בטלפון הנייד ורישום מסודר ביומן. במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז ניתן גם להתאים את סביבת עבודה לקשיי הקשב והריכוז. למשל באמצעות הרחקת גירויים מפריעים (כגון טלוויזיה ומכשירים סלולריים), קביעת לו"ז מוגדר לעבודה, גיבוש תכנית תגמולים לפי הישגים ועבודה ורציפה, ועוד.


ביבליוגרפיה

CBT for adult ADHD: Adaptations and hypothesized mechanisms of change. Ramsay, J. Russell Journal of Cognitive Psychotherapy, Vol 24(1), 2010, 37-45

תחומי מומחיות:
ADHD ,הפרעות קשב וריכוז

אנשי מקצוע בתחום

ADHD