תפריט נגישות

Children's drawings - ציורי ילדים

ציורי ילדים - Children's drawings

ציורי ילדים הנה פעילות יצירתית שמאפשרת לילדים לבטא את עולמם הפנימי. בתחום הפסיכולוגיה, ציורי ילדים מהווים כלי לקבלתה של תמונה מעמיקה יותר של נפש הילד, בייחוד כאשר קיימת שאלה לגבי קיומה של מצוקה, למשל דיכאון או חרדה כלשהי. כיצד ציורי ילדים עוזרים לאנשי מקצוע לגבש תובנות לגבי מצבם של ילדים?

ציורים לילדים – חלון לנפשו של הילד

ילדים, לעומת מבוגרים, נשענים פחות על שפה מילולית בכדי לבטא תכנים שמעסיקים אותם. לכן, כאשר ילד מופנה למסגרת של טיפול בילדים קיים צורך במציאת דרכי גישה אלטרנטיביות לעולמו, אשר יסייעו לו להחצין מחשבות, רגשות ותכנים שעשויים לעורר בו מצוקה. ציורי ילדים הנו כלי אחד מתוך סדרה של כלים אשר מסייעים למטפל, באם זאת פסיכולוג או עובד סוציאלי או איש מקצוע אחר, להתחבר ולתקשר עם הילד, בשפתו שלו. כלים נוספים כוללים מגוון רחב מאוד של משחקים, כגון משחק בבובות, משחקי יצירה, ואף משחקים יותר פיזיים כגון כדורגל וכדורסל.

ציורי ילדים – כיצד מנתחים ציורי ילדים?

לאורך השנים גישות של פסיכותרפיה וספציפית של אבחון פסיכולוגי פיתחו מתודות שונות של ניתוח ציורי ילדים כאשר הסברה הרווחת היא כי ישנם פרמטרים רבים שניתן להפנות אליהם את תשומת הלב. מעבר לתכנים שהילד בוחר לצייר (למשל האם בחר לצייר את הוריו או דמויות דמיוניות), מתקיים ניתוח של האופן בו צייר את האובייקטים השונים. להלן מספר מאפיינים אשר מתחשבים בהם, בניתוח ציורי ילדים :

ציור דמויות מאיימות - ציורי ילדים עם דמויות מאיימת, למשל מפלצות, לא מעידים בהכרח על מצוקה נפשית. ילדים רבים (בייחוד בנים) מרבים לצייר אויבים מפחידים באופן נורמטיבי למדי. יחד עם זאת, כאשר קיים ריבוי של דמויות שכאלה, או ריבוי של מאפיינים אגרסיביים בדמויות (למשל שיניים חדות, כלי נשק, ידיים גדולות) קיימת שאלה לגבי קיומן של חרדות או מצוקות אחרות.
איכות הקו - כאשר ציורי ילדים מתבצעים עם הפעלת כוח לא מווסתת על הדף, קיימת שאלה לגבי מצוקה רגשית. למשל הפעלת לחץ מאוד חלש בזמן הציור, אשר מניב שרבוטים מקושקשים, או לעומת זאת הפעלת לחץ חזק מאוד, לעיתים עד מצב בו הדף נקרע.
מיקום וגודל האובייקטים - ניתוח ציורי ילדים מתייחס בין היתר למיקום ולגודל של האובייקטים על הדף. למשל, ילד אשר בציוריו נצמד לשולי הדף, או לחילופין מצייר דמויות מאוד קטנות, עשוי לבטא חרדה לגבי יכולתו "לתפוס מקום", כחלק ממצב של חרדה חברתית כלשהי.
רגרסיה בציורים - ציורי ילדים משתנים עם השנים, במקביל להתפתחותו של הילד. כאשר ילד משנה לפתע את סגנון ציורו, בייחוד במקרים בהם הילד חוזר לסגנון ציור ילדותי יותר, קיימת שאלה לגבי מצוקה רגשית אשר מעוררת בילד רצון לחזור למקום יותר מוגן ובטוח. למשל, מקרים בהם ילד אשר מסוגל לצייר אובייקטים מורכבים עם פרטים, חוזר לצייר באופן מקושקש.


תחומי מומחיות:
טיפול רגשי לילדים

אנשי מקצוע בתחום

טיפול רגשי לילדים