תפריט נגישות
חיפוש

Anterograde Amnesia & Retrograde Amnesia - אמנזיה אנטרוגרדית ואמנזיה רטרוגרדית

תארו לכם שאתם קמים בוקר אחד ואינכם זוכרים דבר על עברכם, או לחילופין תארו לכם שאתם קמים בוקר אחד ואינכם מצליחים לזכור למשך יותר מכמה רגעים את השיחה שניהלתם עם השכן. היכולת לזכור מידע שצברנו בעבר ולאחסן בזיכרון מידע חדש שאנו קולטים נתפסת בעינינו כיכולת טבעית ובסיסית, ולכן לא קשה לדמיין כמה הרסני יכול להיות אובדן של יכולת זו.

הסובלים מאמנזיה מאבדים אחת מיכולות אלו עקב פגיעה מוחית אשר עלולה להיגרם כתוצאה מגורמיםכתאונה, שבץ, דלקת קרום המוח, אלכוהליזים ועוד. ישנם שני סימפטומים של אמנזיה: אמנזיה אנטרוגרדית ואמנזיה רטרוגרדית.

 

אמנזיה אנטרוגרדית או לחילופין שיכחון למאוחר, מתייחסת לכשל ברכישת מידע עובדתי חדש. ישנם שני חולים מפורסמים בספרות המחקרית אשר המקרה שלהם נחקר לעומק: 
המקרה הראשון הוא המקרה של N.A אשר אינו מסוגל לנהל שיחת חולין, מפני שחוט מחשבתו נקטע בכל פעם שמתרחשת לידו הסחת הדעת המזערית ביותר. המקרה השני הוא המקרה של H.M אשר סבל בגיל 27 מאיפליפסיה קשה ולכן עבר ניתוח אשר פגע במוחו באופן שפגע ביכולתו ליצור זיכרונות חדשים, למרות שהוא זכר את האירועים שהתרחשו לפני הניתוח. למשל, הוא לא זכר את רופאיו למרות התדירות הגבוהה בה הוא פגש אותם.

אמנזיה רטרוגרדית או לחילופין שיכחון למוקדם, מתייחסת לכשל בזכירת אירועים שהתרחשו לפני הפגיעה המוחית. היקף הפגיעה מסוג זה הינו משתנה ותלוי מקרה.

 

הלוקים באמנזיה הינם אנשים אינטליגנטים בעלי אוצר מילים תקין אשר נראים נורמאלים לחלוטין מלבד הפגיעה בזיכרון. פעמים רבות הזיכרון המרומז שלהם (אשר מכיל את הכישורים המוטורים התפיסתיים והקוגניטיביים שאנו רוכשים, כגון רכיבה על אופניים) אינו נפגע, ולכן במישור זה הם מסוגלים לתפקד ככל אדם נורמאלי.


ביבליוגרפיה

Atkinson & Hilgard's Introduction to Psychology ,14 edition: Wadsworth Publishing, 2002

תחומי מומחיות:
טיפול פסיכיאטרי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכיאטרי