תפריט נגישות

Couple Coaching - אימון זוגי

כולנו היינו רוצים זוגיות מאושרת ומספקת המאופיינת בתקשורת פתוחה, חום ותמיכה. בפועל, כמובן, אנשים רבים נמצאים במערכות יחסים בלתי מספקות ומחפשים דרכים לשיפורן. לאורך השנים התפתחו שיטות טיפול שונות אשר נועדו לשפר מערכות יחסים זוגיות. בשנים האחרונות, עם התפתחותו של תחום האימון, התפתח גם האימון המיועד לזוגות.

מהו אימון זוגי?

תחום האימון האישי התפתח כשיטה המתמקדת בהעצמה אישית ובשיפור הישגים אישיים בהיבטי חיים שונים כתעסוקה, קריירה והגשמה ומימוש עצמיים. האימון מיועד לאנשים בריאים בנפשם ומתפקדים אשר חשים כי אינם ממצים את הפוטנציאל שלהם ומעוניינים לשפר או להרחיב את הישגיהם. האימון משמש לא רק יחידים אלא גם ארגונים, חברות וצוותים המעוניינים לייעל ולשפר את ביצועיהם. שני סוגי האימון - הן אימון עסקי והן אימון אישי - מבוססים על הצבת מטרות ברורות, זיהוי המכשולים בדרך אליהן ובניית תוכנית מוגדרת להשגת המטרות.

בשנים האחרונות התפתח גם תחום אימון זוגי המבוסס על העקרונות העומדים בבסיס האימון האישי והעסקי: מספר מוגבל של מפגשים הממוקד סביב זוגיות והסוגיות שהיא מעלה. במסגרת האימון הזוגי מוגדרות מטרות קונקרטיות (מניעת הסלמה של ויכוחים, התמודדות עם שינויים) ומזוהים הגורמים העומדים בבסיס הקושי. בהתאם, נרכשות מיומנויות תקשורת יעילות יותר והמאמן מכוון את בני הזוג לזיהוי הדרכים בהן יוכלו לשפר את ההתנהלות והתפקוד הזוגיים. אימון זוגי מאפשר לבני הזוג גם לערוך תיאום ציפיות מחודש, ליצור חלוקת תפקידים יעילה ומתאימה יותר לצרכיהם ולפעול ליישומם.

האימון הזוגי מיועד לזוגות בשלבים שונים של מערכת היחסים, כך שבאפשרותו לסייע לזוגות טרם נישואין, זוגות נשואים ושאינם נשואים וזוגות עם ילדים. כאשר מדובר בזוגות עם ילדים, ניתן להתמקד הן באספקטים הנוגעים לאימון הזוגיות והן באימון המכוון לשינויים בהתנהלות המשפחתית. כמו כן, זוגות המרגישים כי מוקד הקושי הזוגי קשור בהתנהלות המשפחתית או ההתמודדות עם הילדים, עשויים להחליט לפנות לאימון מסוג אימון משפחתי או לשלב באימון הזוגי בני משפחה נוספים, במידת הצורך.

מתי יש לפנות לאימון זוגי ומתי לטיפול זוגי?

אימון זוגי מאפשר שיפור של היבטים רבים במערכת היחסים: החל מניהול כספי טוב יותר, דרך ייעול מיומנויות התקשורת ועד לפתרון קונפליקטים והתמודדות עם שינוי או משבר זוגי. יחד עם זאת, כפי שהאימון האישי מיועד לאנשים מתפקדים המעוניינים לשפר את הישגיהם, כך האימון הזוגי מיועד לזוגות אשר מערכת היחסים שלהם סבירה, וקשייהם ממוקדים או נוגעים להיבטים ספיציפיים של הקשר הזוגי.

אימון זוגי נוטה להיות ממוקד בהווה ופרקטי, וכמעט ואינו כולל התבוננות בהיסטוריה האישית או הזוגית. טיפול זוגי לעומת זאת, הנו סוג של פסיכותרפיה ולכן מאפשר חקירה מעמיקה יותר של מערכת היחסים ומאפשר התמודדות מקיפה יותר עם הקשיים הזוגיים והמשפחתיים. בהתאם, פנייה לעזרה של אימון זוגי מומלצת לזוגות המתמודדים עם משבר זוגיות נקודתי או קושי בהיבט ספיציפי של הזוגיות. זוגות המתמודדים עם קונפליקטים חמורים וממושכים, קשיים מיניים, מצבים קיצוניים (בגידה, אלימות), הפרעה נפשית או רגשית של אחד מבני הזוג וכד'- עשויים להיתרם יותר מטיפול זוגי מקיף ומעמיק. כמו כן, יש לזכור כי על אף ההפרדה בין תחום האימון לתחום הטיפול- כיום מטפלים משתמשים בטכניקות פרקטיות ו/או "אימוניות" במקביל להתבוננות המעמיקה.

כלומר, בעת הבחירה בין אימון זוגי לבין טיפול זוגי יש לקחת בחשבון את היקף וחומרת הקשיים. כמו כן, יש לשים לב להכשרתו של מאמן / מטפל: בעוד שהכשרתם של מאמנים היא קצרה יחסית, ופעמים רבות אינה כוללת לימודים בתחום בריאות הנפש או המבנה המשפחתי והזוגי, הכשרתם של מטפלים זוגיים מעמיקה וממושכת, וכוללת הכרות הן עם גורמי העומק בבסיס הקשיים הזוגיים והן עם פרקטיקות ומיומנויות להתמודדות עמם.


תחומי מומחיות:
אימון זוגי

אנשי מקצוע בתחום

אימון זוגי