תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י דניאל ב - 24/11/2018 12:01:23

נשמע תנאי תמוהה, ביחוד שכל בר דעת בתחום מבין שמרכז הטיפול טמון במערכת יחסים והאמון בין המטפל למטופל תהליך ארוך, ביחוד לאדם שסובל מקשיים כמוני.
    אז מה פתאום הדרך היחידה עבורי לקבל טיפול של פעמיים בשבוע אחרי שנתיים, יהיה לעבור לקלינקה ציבורית עם מטפל אחר ? או מעבר לטיפול פרטי.
    הרי ההיתי אמור לצפות זאת בתור מטופל שאני אגלה על עצמי מה שלא רציתי לדעת ואבקש טיפול אינטנסיבי יותר ?
    וכמובן שלא יכולתי שלא לצאת עם התחושה של כאילו הטיפול של פעמיים שבוע יבוא בא על חשבון אחרים

קשה לי לקבל את ההיגיון שבזה, אני מבין שקופת חולים לא אוהבת לשלם, אבל האבסורד שפגישות של פעמיים בשבוע אינם אומרות בהכרח שקופת חולים במצתבר תשלם יותר על הטיפולים שלי,
    ובכלל יכול להיות שפעמיים בשבוע היו רק מאיצים את הטיפול שבין כה וכה נמשך....
    ואם מכלילים את זה על כל המערכת בריאות הנפש בישראל, אולי זה היה חוסך למדינה בחיי אדם, כסף באישפוזים וצרכים של מטופלים אחרים שהיו יכולים לקבל את אותו המענה במקום....
    ומי מחליט מתי יש הצדקה טיפולית ?
    שהמטופל יודע לצעוק יותר, או רק שהוא בחוסר תפקוד ?

עוד יותר מכעיס אותי, שאני קורא באינטרנט באנגלית בפורטלים ופורמים בתחום הפסיכודינמי, ואני מגלה דווקא פגישות של פעמיים בשבוע זה לא בקשה מופרכת, ולמעשה זה די נפוץ בעולם הפסיכודינמי,
    ויש הטוענים שפגישות של פעם בשבוע הינם רק לנוחות של קופות החולים/חב' ביטוח, פסיכולוגים, ולא לתהליך הטיפולי כשלעצמו.
    וגם כמובן שנשלל ממני לראות את המטפלת שלי פעם נוספת בשבוע אפילו באופן פרטי, או בתעריף מוגבר, אופצייה שההיתי מוכן לה....

אז אני חושב לעצמי בצורה היפותתית שאם ההיתי יודע בתחילת הטיפול מה שאני יודע עכשיו, אולי מלכתחילה הייתי פונה לטיפול פרטי,
    אך ברור שלא הייתי יכול לדעת זאת לפני, ובתור חייל קרבי משוחרר טרי מהצבא (כשהתחלתי את הטיפול)
    לדעתי אין הרבה שהיו מתחייבים לטיפול פסיכולוגי פרטי ועוד בפעם הראשונה בחייהם, ללא סביבה תומכת, ושהם לא יודעים "בכלל למה הם נכנסים", "ורק בקושי מעיזים להתנסות."

ולדעתי שקופת החולים מאשימה אותי שאם אקבל טיפול של פעמיים בשבוע זה יבוא על חשבון מטופלים אחרים,
    זה חוצפה או נבזות, ובגדר הסחת דעת, ותירוץ לכסות על הכשלים והלקויות של המערכת - ומנותק מלהיות הוגן.

נכון אולי הפחד הזה "מתקרת זכוכית" ושאני מתנוון ושהחיים זולגים לי מהידיים הוא השלכה ולא פחד ראציונלי,
    וגם להיפגש פעם בשבוע זה אפקטיבי, אבל כרגע זה ההרגשה שלי, שאני הולך איתה יום יום לעבודה ולישון, ומעיקה עליי.
    פרט שמצדיק התייחסות....

אני מתנצל על הפוסטהארוך כל כך,
    תודה אם החזקתם מעמד עד כה, אני ממש מעריך את זה....
    מעניין אותי לשמוע האם עוד מישהו נתקל באטימות כזו של הקופות חולים עם "הרפורמה "החדשה בתחום בריאות הנפש ?
    אני מאוד מתוסכל, ולא יכול שלא להרגיש כמו ששמו לי רגל, ואני משלם מחיר על "טעות" שבחרתי לקבל טיפול דרך הרפורמה ולא בצורה פרטית שלא יכולתי לצפות.

והשורה התחתונה בעצם היא שאם אני ארצה טיפול פסיכודינמי פעמיים בשבוע אצטרך להתחיל מחדש, עם מטפל/ת אחר/ה באופן פרטי או בקליניקה ציבורית,
    "כאילו שנתיים הלכו לפח"...

תשובה: פוסט טראומה מורכבת וכעס על קופ"ח חלק 2
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 25/11/2018 16:59:37

שלום דניאל. אני מצטערת לשמוע על החוויה הקשה שאתה עובר כרגע מול המסגרת הטיפולית. אני חושבת שהיעדר אפשרות למעבר לפעמיים בשבוע לאחר שהנפש שלך הבשילה לכך היא אכן חוויה קשה, מתסכלת ומכעיסה. אפשר לדבר (ולכתב) הרבה על מגבלות הרפורמה והשלכותיה על מטופלים, אבל אני חושבת שהנושא המרכזי כרגע הוא כיצד אתה מתמודד עם המצב. ברמה הפרקטית, אני חושבת שכדאי לבדוק עם המטפלת האם ישנם ערוצים נוספים בהם אפשר לפנות לקופ"ח ולהפעיל לחץ. לפעמים כתיבת פנייה אישית יכולה לסייע במקום בו ההליך הבירוקרטי נכשל, אך כדאי לבדוק זאת עם המטפלת. מעבר לכך, אני חושבת שכדאי להשתמש בחוויה- מכאיבה ומתסכלת ככל שתהיה- כמנוף להתבוננות נוספת בחוויתך. תיארת ילדות של חסכים ופגיעה וכעת, גם בקשר הטיפולי שהלך והתהווה כמקום בטוח, אתה פוגש חסך ופגיעה. אלא שעכשיו, בניגוד לעבר, יש לך מטפלת שיכולה לדבר ולעבד איתך את החוויה שמתעוררת ובמובן זה, להפוך את המשבר למקום של גדילה, התקדמות ותזוזה מהדפוסים המוכרים. זה לא אומר שהחלטתה של קופ"ח היא הוגנת או נכונה עבורך- אלא רק שהפעם יש לך פרטנרית- שנשמעת מסורה ואכפתית- להתמודדות. במובן זה, אני חושבת שלא שנתיים של טיפול "הולכות לפח" ולא מה שקורה עכשיו- זהו חומר לטיפול שאפשר לעבד ולכן גם לצמוח ממנו. ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

ד"ר איה גולן

ד"ר איה גולן

תל אביב - יפו
נדב כרמון

נדב כרמון

תל אביב - יפו
בן פדידה

בן פדידה

חיפה
יובל קורן

יובל קורן