חיפוש

תודעה זוגית - יצירה זוגית משותפת

עליזה רוזן

טיפול זוגי בגישה של תודעה זוגית רואה בזוגיות יצירה משותפת. הזוג לומד לראות איך הם יוצרים את הזוגיות שלהם לטוב ולרע.

תפיסה של תודעה זוגית, היא מטרה טיפולית בפסיכותרפיה לזוגות.

הזוג לומד להתבונן על היחסים שהם מייצרים ומצליח לראות את הסיבות שמובילות אותם ליצור את היצירה כמות שהיא. בראייה החדשה אין אשמים. אלא ריקוד משותף, דינמיקה המשותפת. בתהליך הטיפולי הזוג לומד להתבונן ולהכיר את דפוסי התגובה האישיים ואת השפעת התגובה לכיוון של הסלמה או תיקון.

בני זוג משתמשים במנגנוני הגנה משותפים לא מודעים כדי לשמר את הזוגיות במצבה הפתולוגי. הכרה במנגנוני ההגנה בטיפול והעיבוד שנעשה, מאפשרים יציאה ותנועה חדשה ליצירת זוגיות בוגרת ויציבה יותר.

תודעה זוגית היא מטרה טיפולית מכוונת לשם יצירת תודעה זוגית בריאה שיש בה משמעותית.

תודעה זוגית מתאפשרת רק במרחב טיפולי מרפא בנוכחות מטפל מומחה.

תודעה זוגית - מושגת כשהזוג מצליח לשוחח על מה שקרה להם אחרי המריבה ולהבין את המניעים של בן/ת הזוג.

יחסים בין שניים חושפים תמיד תפיסות עולם שונות ואי הסכמות. באין מרחב שיח או כשהתודעה הזוגית חסרה, המאבק על 'התפיסה הנכונה' הופך להיות למלחמה על הקול האישי והאוהבים הופכים ליריבים מרים.

במצב של יריבות, כל אחד מתחפר בעמדתו ומחפש צידוקים לתפיסותיו. מאבק על דרך קונקרטית מסתיר מאבק רגשי עמוק על 'העצמי הייחודי'. כל אדם זקוק לחופש מחשבה ודעה אישית, לקבלה והכרה 'בעצמי הייחודי'. בזוגיות קורה שהצורך של כל אחד בא על חשבון הצורך של השני. יש זוגיות שאין בה מקום לשניים.

תודעה זוגית פותחת מקום לזוגיות המורכבת משניים. כשהזוג מצליח לצאת ממאבקי כוח, לעמדה שיש בה מקום לשני קולות, לפשרה במקום כפייה, ניתן להגיד שהמטרה הושגה ואפשר לדבר על פרידה מהטיפול.

תודעה זוגית - היא מטרה ודרך זוגית.

לא רק מה עושים. בעיקר מה ואיך מרגישים.

על המטפלת - עליזה רוזן

עליזה רוזן M.A, מומחית ובעלת ניסיון בפסיכותרפיה אישית, זוגית וקבוצתית. מדריכה אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש ומלמדת במכללות בתוכניות טיפול שונות. קליניקה פרטית ברמת השרון, בשנים האחרונות מטפלת, חוקרת וכותבת על זוגיות, חשיבותה, הבעייתיות המובנית בה וכן על חשיבות הטיפול הזוגי הפסיכואנליטי לטובת ההתפתחות של הזוג והזוגיות.