תפריט נגישות

גיליון 6/20 - איך להתמודד עם לחץ

 • 10/9/2020

 • 10 שאלות ותשובות על לחץ
 • כשמדברים על "סטרס" (stress) או לחץ מתייחסים לרוב לשני היבטים: התחושה הפסיכולוגית של "אני לחוץ/ לחוצה", והתגובה הגופנית ללחץ היא הזרמת הורמונים המאותתים לגוף כי הוא בסכנה ועלינו להלחץ. ההורמונים גורמים בין היתר לתסמינים כמו נדודי שינה, כאבי ראש ובטן, מתח בשרירים, עליה בקצב הלב וקושי בריכוז.

  התגובות הללו נועדו לפתור אירועים מסכני חיים מידיים וקצרי טווח, ולא קשיים מתמשכים כמו פקקי תנועה יומיומיים או קשיים בנישואין. לכן, כאשר אנו חווים סטרס מתמשך הן גובות מאתנו מחיר ועשויות לפגוע בנו.

  אז מהם הדרכים בהם נצליח להתמודד עם לחץ ? מהם דרכי ההשפעה שלו על הגוף?

  למאמר המלא >>


 • לחוצים? אולי כדאי לכם לנסות מדיטציה!

  חווים לחץ? ניסיתם טיפול או תרופות שלא הועילו לכם? או אולי פשוט בא לכם לנסות משהו קצת שונה? יכול להיות שתרגול מדיטציה הוא הפתרון בשבילכם. במאמר הנוכחי אנו מביאים לכם 10 שאלות ותשובות לגבי מדיטציה, שיוכלו לשפוך אור על התרגול המסתורי שמועיל לאנשים ברחבי העולם בהתמודדות עם לחץ. מה היא מדיטציה? מדיטציה היא תרגיל מחשבתי שמאמן את הקשב והמודעות שלנו. אחת מן המטרות של מדיטציה היא ללמוד לרסן את התגובות שלנו (או למעשה לא להגיב) למחשבות ורגשות שליליים שעשויים להיות מטרידים ומעציבים, באמצעות החזרת תשומת ליבנו לרגע ההווה.

  למאמר המלא >>


 • מיינדפולנס – מה זה אומר ואיך זה עובד?

  מקורו של התרגול הינו בבודהיזם במזרח, אולם בעשרות השנים האחרונות אנשים בעולם המערבי מגלים את נפלאות המיינפדולנס. אף חוקרים בתחום הפסיכולוגיה, הרפואה ומדעי המוח מגלים עניין הולך וגובר בתחום זה וכיום, ישנם מחקרים רבים אשר תומכים בתועלת שאפשר להפיק מהתרגול. בין היתר נמצא שתרגול מיינדפולנס יעיל בהפחתת מתח וחרדה, בטיפול בדיכאון, בהפרעות בוויסות הרגשי, בקשיי שינה ובבעיות נוספות. לנוכח ההכרה בתועלת שבתרגול, מתפתחות כיום תוכניות רבות לתרגול מיינדפולנס בבתי-ספר, בבתי-חולים בחברות היי-טק ובארגונים נוספים.

  למאמר המלא >>


 • יצור משמעות במצבי חיים משתנים

  משחר ההיסטוריה עסוקים בני האדם בחיפוש אחר משמעות לקיומם ובשאלות כגון מה מגדיר אותם, מאין באו ולאן הם עתידים ללכת מכאן. באופן בלתי נמנע החיים מזמנים לנו אבדנים רבים, אך קיים אבדן אחד משותף לכולנו והוא אבדננו שלנו, שבמוקדם או במאוחר ולא בשליטתנו צפוי שיגיע. למרות הידיעה המכאיבה והבלתי נתפסת הזאת, רובנו עדיין שואפים למצוא סיבה לקום כל בוקר ולהאמין שיש חדש תחת השמש.

  השיחה הבאה תעסוק בשאלה, מהי משמעות החיים, תוך ניסיון להבין איך מייצרים אותה לאורך מצבי חיים משתנים ובמצבי משבר בפרט.

  למאמר המלא >>