תפריט נגישות
חיפוש

Secondary skin - עור משני

עור משני הוא מונח שנטבע על ידי האנליטיקאית אסתר ביק. המונח עור משני מתייחס לתצורה הגנתית המתפתחת כתוצאה מיחסי אובייקט לקויים בינקות המוקדמת.

ביק הניחה כי התינוק מגיעה אל העולם כאשר הוא מצוי במצב של אי-אינטגרציה: הוא אינו חווה את חוויותיו ואת חלקי גופו ואישיותו כמאוגדים באופן אינטגרטיבי אלא כמנותקים זה מזה מבלי שיצרו עצמי שלם ולכיד. בשלב זה בו ארגון האישיות הוא פרימיטיבי וראשוני כל כך, האינטגרציה של חלקי האישיות של התינוק תלויה לחלוטין באובייקטים שלו. ביק הציעה כי התינוק זקוק למעטפת פיסית-נפשית שתאחד את חלקי הגוף והאישיות, וכי הטיפול הפיסי-נפשי שההורה מעניק לתינוק מספק לו מעין מעטפת עורית הנחווית כמאגדת את חלקי הגוף-נפש. עם הזמן, התינוק מפנים את המעטפת העורית שנוצרה על ידי האובייקט, וכך מפנים גם את הפונקציה העוטפת, המכילה והאינטגרטיבית. הפנמה זו מאפשרת לו להתחיל לחוות את עצמו באופן אינטגרטיבי יותר אשר מהווה את הבסיס להמשך ההתפתחות הנורמלית של העצמי.

תהליך זה מתרחש כאשר ההורה מספק לילד מעטפת עורית טובה ומותאמת, אך ביק התייחסה גם למצבים בהם ההורה אינו מצליח לספק לתינוק מעטפת זו. חוסר היכולת לספק מעטפת ראשונית עשוי לנבוע מתפקוד הורי לקוי אך גם, לטענתה של ביק, מרמות מולדות גבוהות של צרות עין אשר גורמות לתינוק להתקיף את פונקציית ההפנמה. כיום יש הטוענים כי גם הפרעות מולדות כמו אוטיזם או מזג קשה במיוחד המציב בפני הורים דרישות בלתי אפשרויות עלולים להביא לפגיעה ביצירת המעטפת העורית.

כאשר פונקציית העור הראשונית נכשלת, התינוק עשוי לפתח עור משני המהווה תצורה הגנתית בה התלות באובייקט מוחלפת בפסאודו-עצמאות. כך, למעשה, התינוק יוצר לעצמו מעטפת עור משני המחליפה את המעטפת הראשונית החסרה. בכך, התינוק מצליח ליצור לעצמו מעטפת אשר מאפשרת לו לשרוד ולהתפתח- אך ההתפתחות תהיה בדרך כלל לקויה. למשל, ביק הציעה כי תצורות עור משני הגנתיות יכולות להתבטא באקזמה, פריחה או מחלות עור אחרות דרכן התינוק בונה לעצמו עור משני חלופי קונקרטי. במקרים אחרים, תצורת העור המשני ההגנתית תהיה סמויה יותר ותתבטא, למשל, בעמד נפשית של "עור פיל". ביק הדגישה כי על אף שתצורת עור משני מאפשרת לתינוק לשרוד, היא אינה מאפשרת אינטגרציה אמיתית של האישיות, וכי אישיותו של התינוק נותרת מפורקת ופרגמנטרית מתחת למעטה המתפקד.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכולוגי