תפריט נגישות
חיפוש

Pro anna - פרו אנה

פרו אנה הנו שם כולל לתנועות המעודדות אנשים המתמודדים עם אנורקסיה לדבוק בהתנהגויות המשמרות את ההפרעה. תנועות פרו אנה מספקות קבוצת תמיכה הנותנת לגיטימציה להפרעה ורואות אנורקסיה כדרך חיים לגיטימית.

פרו אנה – אודות אנורקסיה

אנורקסיה שייכת לקבוצה המכונה קבוצת הפרעות אכילה ומתארת מצב של ירידה קיצונית במשקל, כתוצאה מהימנעות קיצונית מאכילה. הימנעות זו מונעת מחרדה גדולה מהשמנה, ונמשכת גם כאשר האדם נמצא במשקל נמוך מאוד. שכיחות ההפרעה גבוהה פי 10 אצל נשים, כאשר הגילאים בהם היא פורצת הם באזור 10 - 30. אנורקסיה עשויה לפגוע בתפקודים שונים של הגוף, בין היתר במערכות הרבייה והעיכול, ובמקרים מסוימים אף להוביל למוות. טיפול באנורקסיה נעשה באמצעות מטפלי הפרעות אכילה וכולל טיפול נפשי פרטני, טיפול משפחתי ועוד. הטיפול מהווה אתגר משמעותי ועשוי לכלול התייחסות לגורמים חברתיים, פסיכולוגיים וביולוגיים שבבסיס ההפרעה. המתמודדים עם ההפרעה לרוב נאחזים באופן נוקשה בדפוסי האכילה וברווחים שאלו מספקים. דפוסי האכילה עשויים למשל להוות אמצעי להשגת תחושת שליטה בחיים, לצרכי וויסות רגשי ולהתמודדות עם דימוי גוף נמוך

פרו אנה – מה מעניקות תנועות פרו אנה למתמודדים עם אנורקסיה?

תנועות פרו אנה מבקשות לספק קהילה תומכת לאלו המתמודדים עם אנורקסיה. בניגוד לקבוצות תמיכה קונבנציונאליות, אשר מקדמות החלמה ממחלות ומצוקות, קבוצות פרו אנה מבקשות לחזק את הפרעת האכילה ולהעניק לה לגיטימציה. תנועות פרו אנה נפוצות בעיקר באינטרנט, שם ניתן למצוא אתרים, פורומים, וחדרי צ'אט של קבוצות פרו אנה למיניהן. פרו אנה תומכת באנורקסיה במספר דרכים:

1. קבוצות פרו אנה משתפות במידע וטכניקות להימנעות מאכילה. למשל, כיצד לצמצם תחושת רעב, וכיצד לבנות תפריט מינימאלי.
2. קבוצות פרו אנה מעניקות תמיכה מוראלית אשר קוראת למתן לגיטימציה לאנורקסיה כדרך חיים.
3. קבוצות פרו אנה מהוות מרחב לשיתוף בקשיים ובמצוקה אשר נלווים להתמודדות עם אנורקסיה.
4. קבוצות פרו אנה מקדמות אנורקסיה בתור דרך להיטהרות פיזית ומנטלית.

פרו אנה – מדוע קבוצות פרו אנה פופולריות?

יש הסבורים כי סוד כוחן של תנועות פרו אנה הוא בהענקת תמיכה חברתית אשר במקרים רבים מאוד חסרה לאלו המתמודדים עם אנורקסיה. בדומה למקרים אחרים של הפרעות נפשיות גם לאנורקסיה נלווית סטיגמה חברתית אשר מייצרת תחושת בדידות ודחייה. מחקרים מראים כי החברה נוטה לראות אנשים עם אנורקסיה כ"מביאים זאת על עצמם" ותופסת אותם כ"פרפקציוניסטים חולי שליטה". תנועות פרו אנה מספקות תחושת השתייכות חברתית לצד מבט אמפתי ומקבל שלעיתים חסר במקרים אלו. בשנים האחרונות קמו קבוצות שונות אשר שמו להן למטרה להילחם בתנועות פרו אנה ולחשוף את הנזק הרב שהן מקדמות. במסגרת זאת הן מספקות מידע שסותר את מסרי פרו אנה ומעניקות קהילות אלטרנטיבית אשר משלבת בין יחס מקבל ואמפתי לבין עידוד להחלמה.

 


תחומי מומחיות:
אנורקסיה

אנשי מקצוע בתחום

אנורקסיה