תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Mental Health Clinic - מרפאה לבריאות הנפש

מרפאה לבריאות הנפש היא מרפאה ציבורית אשר מציעה שירותי טיפול, ייעוץ ושיקום בתחום בריאות הנפש. כל אדם זכאי לקבל טיפול במסגרת מרפאה לבריאות הנפש הנמצאת באיזור מגוריו, כאשר הטיפול במרפאה אינו כרוך בתשלום.

במסגרת מרפאה לבריאות הנפש עשויים להיות מטופלים אנשים הסובלים ממגוון רחב של קשיים בדרגות חומרה שונות. לדוגמא, מרפאה לבריאות הנפש עשויה להציע הן שירותי שיקום וטיפול פסיכיאטרי לאנשים המתמודדים עם הפרעות נפשיות משמעותיות כדוגמת סכיזופרניה, הן להורים המתמודדים עם בעיית גבולות של ילדם והן לאנשים אשר תפקודם טוב בדרך כלל, אך הם חווים משבר או מתמודדים עם מצבי דיכאון, חרדות וכן הלאה. בדרך כלל, מרפאה לבריאות הנפש תכלול הן שירותי טיפול לבוגרים והן שירותי טיפול לילדים והוריהם.
בחלק מהמרפאות, עקב ריבוי הפניות, משך ההמתנה לקבלת טיפול פסיכולוגי הוא ממושך והטיפול הניתן מוגבל בזמן. יחד עם זאת, היתרון הבולט של קבלת טיפול במסגרת מרפאה לבריאות הנפש הוא האפשרות לקבל טיפול משולב על ידי צוות רב מקצועי- טיפול אשר כולל שירותים טיפוליים מסוגים שונים המתאימים לצרכיו של המטופל.

בכל מרפאה לבריאות הנפש ניתנים מספר שירותים מרכזיים, כאשר ניתן לקבל שירות טיפולי יחיד או שילוב של מספר שירותים טיפוליים, בהתאם לצרכיו של כל אדם:

טיפול פסיכיאטרי: בכל מרפאה לבריאות הנפש קיים צוות של רופאים פסיכיאטריים אשר מציעים ייעוץ לגבי טיפול התרופתי, מעקב לאחר התחלת הטיפול, ליווי אישי ובמידת הצורך הפניה לשירותי טיפול ושיקום נוספים, חלקם במסגרת המרפאה וחלקם מחוץ לה.

טיפול פסיכולוגי: במסגרת מרפאה לבריאות הנפש ניתנים טיפולים פסיכותרפויטיים על ידי פסיכולוגים, פסיכיאטרים ופסיכותרפיסטים. טיפולים אלו מיועדים למגוון רחב של הפרעות שביניהן הפרעות אכילה, דיכאון אחרי לידה, חרדות, סכיזופרניה וקשיים זוגיים וחברתיים. בדרך כלל, טיפול במסגרת מרפאה לבריאות הנפש יינתן לילדים מעל גיל שש, למתבגרים ולבוגרים.

הדרכת הורים: כאשר מרפאה לבריאות הנפש מציעה שירותי פסיכותרפיה בילדים, יינתנו גם שירותי הדרכת הורים אשר יערכו במקביל לטיפול בילד או ללא טיפול בילד עצמו.

טיפול קבוצתי: טיפול קבוצתי עשוי להינתן במקום או בנוסף לטיפול פסיכולוגי פרטני במסגרת מרפאה לבריאות הנפש. טיפול זה מסייע לאנשים המתמודדים עם קשיים בין אישיים ומעוניינים לשפר את מיומנויותיהם החברתיות, לאנשים המתמודדים עם קשיים ספיציפיים (מחלה כרונית, קשיים הוריים, אובדן, תקיפה מינית) ולאנשים אשר מעוניינים בהרחבת מעגל התמיכה שלהם.

שיקום פסיכיאטרי: שירותי שיקום פסיכיאטרי הכוללים הכנה והגשה לועדת סל שיקום אשר במהלכה נקבעת תוכנית שיקומית הכוללת דיור מוגן, ליווי תעסוקתי, ליווי חברתי, שירותי חונכות ועוד. כמו כן, במסגרת מרפאה לבריאות הנפש ניתנים שירותי שיקום הכוללים ליווי אישי ורגשי בהתמודדות עם קשיים תפקודיים, זוגיים, חברתיים וכן הלאה.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול נפשי