תפריט נגישות
חיפוש

Couples therapy before marriage - טיפול זוגי לפני נישואין

טיפול זוגי לפני נישואין הנה שיטת פסיכותרפיה אשר מסייעת לבני זוג לעבוד על הקשר הזוגי טרם הנישואין. הטיפול מתבצע על ידי פסיכולוג או עובד סוציאלי עם הכשרה מתאימה. טיפול זוגי לפני נישואין מסייע לבני הזוג לבדוק ביחד האם לזוגיות יש די בסיס ויכולת לגשר על פערים שונים, טרם המעבר משניים למשפחה.

בדרך למשפחה

רובנו מגיעים למערכות יחסים עם ציפיות והנחות שגיבשנו בעבר. ישנן גישות כגון זו של טיפול דינמי אשר סבורות כי כבר בילדות מעוצב האופן שבו נתפוס קשר ואינטימיות, בייחוד באמצעות הקשר שלנו עם הורינו. לאורך הבגרות, התנהלותנו במערכות יחסים תושפע מאותם קשרים מוקדמים. למשל היכולת שלנו לעמוד בריחוק וקרבה, התפקידים שניקח על עצמנו בקשר הזוגי, ועוד. מנגנון זה משפיע גם על האופן שבו נתפוס נישואין וחיי משפחה. טיפול זוגי לפני נישואין מאפשר לבני הזוג לבטא ולבדוק חששות וציפיות שכל זוג מביא עמו לקשר. למשל, טיפול זוגי לפני נישואין מתמודד עם מקרים בהם אחד מבני הזוג או שניהם נחשפו בביתם לקשר טעון ונפיץ בין ההורים, אשר עורר בהם חרדות או חוסר אמון לגבי יכולתם לבנות תא משפחתי שיחזיק מעמד. במקרים אחרים טיפול זוגי לפני נישואין מתמודד למשל עם חשש של אחד מבני הזוג להיכנס לתפקיד של הורה או חשש של שני בני הזוג לגבי יכולתם לתפקד בתאום כיחידה הורית.

התרופפות התא המשפחתי בחברה

במציאות של ימינו, אנו עדים לאחוזי גירושין גבוהים למדי. מצב זה מעורר שאלות רבות ברמה החברתית וברמה האישית, לגבי היכולת של שניים לדבוק זה בזה לטווח ארוך ולהתגבר על קשיים. המרחב להחליט אם להישאר בקשר הזוגי או לצאת ממנו, גמיש ביותר, כך שה"דבק" שמחזיק ביחד את הקשר עשוי להתרופף במסגרת התמודדות עם משבר זוגיות מסוגים שונים. מול מצב זה, לא מפליא כי בני זוג רבים מתמודדים עם ספקות וחרדות מלהיכנס למחויבות שכזו. טיפול זוגי לפני נישואין מסייע לבני זוג להתמודד עם חששות שמצב זה מעורר, לקראת הכניסה לחיי נישואין.

עובדים על הקשר

זוגיות הנה קשר אשר מזמן עמו אתגרים רבים. החלטה על נישואין מהווה הבעת אמון הדדית במסגרתה בני הזוג מתחייבים לנסות ולעבוד על הקשיים השונים שהדרך הארוכה עשויה לזמן להם. כחלק מכך, טיפול זוגי לפני נישואין עשוי להתמודד עם אתגרי זוגיות רבים ושונים. למשל, טיפול זוגי לפני נישואין עשוי להתמקד באופן בו בני הזוג מתנהלים בעת קונפליקט, וספציפית ביכולת שלהם לבטא את עצמם ולהקשיב לצד השני באופן שמקרב בין השניים, ולא בדרכים הרסניות, למשל של נקמה וענישה. טיפול זוגי לפני נישואין עשוי להתמודד גם עם סוגיות של מתחים וחיכוכים סביב השפעות חיצוניות של משפחת המוצא, או עם פערים שונים שקיימים בצרכים של כל אחד מבני הזוג. למשל בצורך של כל אחד מבני הזוג ליצור אינטימיות ממקום פיזי או רגשי, בסוג התמיכה שכל בן זוג זקוק לו ועוד.


תחומי מומחיות:
טיפול זוגי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול זוגי