תפריט נגישות

Attraction - משיכה בין אישית

אנחנו נכנסים למסיבה המונית, בה כמעט ואיננו מכירים איש. למרות זאת, סביר שנמצא עצמנו מתרחקים מפינה בה יושבת קבוצת אלו ש"פשוט לא נראים לנו", ובהמשך הערב נמצא עצמנו יושבים עם אדם איתו מצאנו שפה משותפת תוך רגעים ספורים.

מה גורם לאנשים להימשך אחד אל השני?

משיכה בין אישית היא ההתרגשות המציפה אותנו בהתאהבות ראשונית, הרגעים הראשונים המהנים של תחילת הקשר. חוקרים רבים ניסו לזהות מהם הרכיבים אותם אנו מחפשים כאשר אנו פוגשים אדם לראשונה: האם המיתוס שהפכים נמשכים נכון או שאנו דווקא מעדיפים מישהו שדומה לנו? האם אנו מעדיפים יופי חיצוני או פנימי? והאם הדבר תלוי בנסיבות הפגישה?

אפקט הקרבה

אנחנו בדרך-כלל נמשכים לאנשים אשר נמצאים בקרבה פיסית אלינו. כמובן שעם התפתחות הטכנולוגיה ניתן לפתח קשר מרחוק בעזרת טלפונים, אינטרנט וכדומה, אך מקום מגורינו בדרך-כלל יותר משפיע על החברים שאנחנו בקשר איתם.

אפקט החשיפה

אפקט החשיפה הינו התופעה בה ככל שאנשים נחשפים מספר רב יותר של פעמים לגירוי, כך הם מעריכים אותו באופן חיובי יותר. בניסוי אשר ניסה לבדוק את התופעה ארבע משתתפות סמויות התחזו לסטודנטיות. שלוש מתוכן השתתפו כתלמידות בהרצאה מסוימת לאורך הסמסטר: אחת השתתפה חמש פעמים, אחת עשר ואחת חמש עשרה. בסוף הסמסטר הוצגו ארבע התמונות של הנערות לסטודנטים, ולאחר מכן הם קבלו שאלונים בהם הם היו צריכים לדרג תכונות של הנערות בהסתמך על התמונות (פופולאריות, כנות, אינטליגנציה ומשיכה פיזית) בנוסף לכך הסטודנטים נשאלו באיזו מידה הם היו נהנים לבלות זמן איתן, לעבוד איתן ביחד על עבודה לימודית וכדומה. למרות שהסטודנטים לא היו מודעים לכך ששלוש מתוך ארבע הנערות השתתפו בקורס, התוצאות הראו שככל שהנערה השתתפה יותר פעמים בקורס, כך היא נראתה יותר מושכת לתלמידים.

יופי

תמיד אמרו לנו לא להסתכל בקנקן אלא במה שבתוכו, אך בפועל אנשים מעדיפים שבני זוגם יהיו בעלי מראה אטרקטיבי. כאשר ניסו להחתים סטודנטים על עצומה, ככל שהאישה שניסתה להשיג את החתימות הייתה יותר אטרקטיבית מבחינה פיזית, כך היא השיגה יותר חתימות. ייתכן שאנשים נמשכים לאנשים יפים כי נעים להם להיות בסביבתו של דבר יפה, או מפני שהם מקשרים יופי עם תכונות חיוביות נוספות, בדומה לקלישאות מהאגדות- הנסיכה היא תמיד יפה וטובה, והמכשפה תמיד מכוערת ורעה.

דמיון

מסתבר שהאמונה הרווחת שהפכים נמשכים אינה נכונה. אנו נוטים להימשך לאנשים אשר דומים לנו בגורמים שונים כגזע, מין, השכלה, דת, גובה, אינטליגנציה, מצב סוציו אקונומי, דעות, תחומי עניין ועוד. כאשר בודקים את רמת הדמיון בין זוג אנשים שנבחר באופן רנדומאלי לבין זוג נשוי, בני הזוג הנשוי יותר דומים אחד לשני.
אנשים גם נוטים להימשך לבן זוג אשר דומה להם באטרקטיביות הפיזית- אנשים אינם מעוניינים להיות בקשר רומנטי עם אנשים אשר אינם שייכים ל"ליגה" שלהם ונראים טוב או רע מהם באופן משמעותי.

הדדיות

אנשים נוטים להמשך לאלו שנמשכים אליהם. במילים אחרות, אנחנו אוהבים את חברינו ושונאים את אויבינו. בניסוי שממחיש את התופעה חילקו את הנבדקים לזוגות ונתנו להם להכיר אחד את השני בעזרת שיחה קלה. לאחר כמה זמן נאמר לאחד האנשים בכל זוג, שהאדם השני מחבב אותם או שאינו מחבב אותם. כאשר חזרו הסטודנטים לניסוי, אלו שאמרו להם שמחבבים אותם התנהגו בצורה חמימה יותר ונעימה לבן זוגם לשיחהשיחה, מאשר אלו שנאמר להם שאינם מוצאים חן בעיני בן הזוג שלהם לניסוי.

קשים להשגה

אנו נוטים להעדיף אנשים אשר סלקטיביים באופן ממוצע בבחירותיהם החברתיות. כלומר, אנשים נגישים מאוד מבחינה חברתית ייתפסו בעינינו כחסרי סטנדרטים וטעם, ואלו אשר סלקטיביים באופן קיצוני ייתפסו בעינינו כיהירים מדי.

התיאוריה האבולוציונית

גישה זו הינה שנויה במחלוקת, ונשענת על ההנחה שמניעיהם של האנשים בבחירת בני זוג מושפעים מהדאגה להתעברות, ללידה ולהישרדות של צאצאיהם. על-פי גישה זו גברים ונשים שונים במה שהם מחפשים: נשים מחפשות גברים מבוססים כלכלית או בעלי תכונות אשר מנבאות הצלחה בעתיד, במטרה להבטיח את ההישרדות של צאצאיהם. גברים, לעומת זאת, מחפשים נשים צעירות ואטרקטיביות מכיוון שמראה זה מסמל את בריאותה ופוריותה של האישה. כמו כן, לגברים חשוב להבטיח שהאישה תהייה צנועה ולא "מופקרת" על-מנת להבטיח את אבהותם.

כמובן שכל הגורמים למשיכה בין-אישית משפיעים על התחלת הקשר, אך הינם רק קצה הקרחון, על-מנת לפתח מערכת יחסים מספקת ויציבה.


ביבליוגרפיה

Brehm, S.S, Kassin,S & Steven,F.(2005). Social Psychology sixth edition. N.Y: Houghton Mifflin Company.

תחומי מומחיות:
טיפול זוגי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול זוגי