תפריט נגישות

Occupational Therapist - מרפא בעיסוק

פעולות יומיומיות כהליכה, כתיבה ותשלום במכולת נתפסות בעינינו כמובנות מאליו אך דורשות, למעשה, שימוש בטווח נרחב של יכולות קוגניטיביות, מוטוריות וחברתיות. יכולות אלו עשויות להפגע עקב קשיים פיסיים ונפשיים, מרפא בעיסוק מאפשר רכישה או למידה מחדש של יכולות אלו, במטרה לאפשר לאדם תפקוד עצמאי ככל האפשר.

מהו ריפוי בעיסוק?

ריפוי בעיסוק הוא תחום טיפולי-שיקומי-חינוכי המכוון לשילוב האדם במעגל החיים והרחבת תפקודו העצמאי בתחום הפיסי, הרגשי, הקוגניטיבי והחברתי. הריפוי בעיסוק מכוון למימוש יכולותיו התפקודיות של המטופל ובאפשרותו להשתלב בפעילויות השוטפות המתאימות לגילו, הרגליו והעדפותיו. הטיפול בריפוי בעיסוק מתאים לטווח רחב של אוכלוסיות המתמודדות עם קשיים תפקודיים: ילדים עם הפרעות שונות (הפרעות קשב וריכוז, ויסות חושי, הפרעות ועיכובים התפתחותיים) או קשיים מוטוריים, בוגרים וילדים עם מגבלות פיסיות עקב נכות, מחלה או פציעה, בוגרים וילדים הסובלים מהפרעות נפשיות וקשישים שתפקודם נפגע או התדרדר.


ריפוי בעיסוק כולל אבחון של קשיי המטופל בהיבטים קוגניטיביים, חברתיים ומוטוריים, ובהתאם בניית תוכנית שיקומית-טיפולית להתמודדות עם קשייו. במרבית המקרים ממוקדת תוכנית הריפוי בעיסוק באחת או יותר מהמטרות הבאות:

- בניית תוכנית טיפול ואימון לפיתוח כישורים ותיפקודים שנפגעו.

- בניית תוכניות שיקומיות לאימון והכנה של אדם להתמודד עם פגיעה, מוגבלות או נכות או על מנת לרפאם.

- שיפור תנאי הסביבה של האדם כך שיתאימו למגבלותיו. לדוגמא, התאמת אביזרי עזר לאנשים הסובלים מפגיעות ונכויות שונות.

- הכוונת סביבתו של המטופל כיצד להקל עליו- מתן הסבר להורים או בני המשפחה על מגבלותיו ויכולותיו של המטופל, והנחייתם כיצד לסייע לו לנהל אורח חיים עצמאי ככל האפשר.

היכן ניתן לקבל ריפוי בעיסוק?

ריפוי בעיסוק ניתן על ידי מרפאים בעיסוק המוסמכים לכך. לימודי ריפוי בעיסוק מתקיימים בארץ באוניברסיטאות תל אביב, חיפה וירושלים וכוללים הכשרה תיאורטית ומעשית המאפשרת לכל מרפא בעיסוקלאבחן ולבנות תוכנית טיפולית המתאימה לצרכי המטופל. שירותי ריפוי בעיסוק ניתן לקבל במגוון מוסדות וגופים ציבוריים: מוסדות לחינוך מיוחד, בתי חולים, מרפאות בריאות הנפש, הוסטלים לנפגעי נפש וקשישים, קופות חולים ומרפאות מיוחדות המתמחות בתחום. כמו כן, ניתן לפנות למרפאים בעיסוק העובדים בקליניקות פרטיות.


תחומי מומחיות:
ריפוי בעיסוק

אנשי מקצוע בתחום

ריפוי בעיסוק