תפריט נגישות

Occupational therapy for premature babies - ריפוי בעיסוק לפגים

ריפוי בעיסוק לפגים הנו טיפול אשר מסייע לתינוק והוריו להתמודד עם קשיים ורגישויות אשר אופייניים ללידה מוקדמת. הטיפול כולל הערכה מקיפה והתאמה של תוכנית עבודה אישית, במטרה להקל על התינוק ולקדם אותו מבחינה התפתחותית.

ריפוי בעיסוק לפגים – אתגרים של לידה מוקדמת

פג הוא תינוק אשר נולד טרם השלמה של תקופה הריון מלאה. בחלק מהמקרים, למרות הלידה המוקדמת, התינוק והוריו לא מתמודדים עם קשיים מיוחדים. לעומת זאת, במקרים אחרים, בעיקר בלידה מוקדמת במיוחד, קיים צורך בסיוע מקצועי במגוון תחומים. ריפוי בעיסוק לפגים מבקש לסייע לתינוק ולהוריו לקיים שגרה יומית עשירה ובריאה, אשר תקדם את התינוק באופן תקין מבחינה התפתחותית. לעיתים, פסיכולוג התפתחותימבצע תחילה אבחון התפתחותי, אשר מסייע למקד את התחומים בהם התינוק זקוק לעזרה.

ריפוי בעיסוק לפגים – מוקדי הטיפול

ריפוי בעיסוק הנו תחום טיפולי-חינוכי-שיקומי, שמטרתו לאפשר לאדם להתנהל באופן עצמאי ומספק בשגרה היומית שלו. הטיפול מותאם למגוון שכבות גיל וסוגי בעיות. כחלק מכך קיים למשל ריפוי בעיסוק לאחר אירוע מוחי, ריפוי בעיסוק לאוטיסטים, ריפוי בעיסוק לגיל השלישי ועוד. ריפוי בעיסוק לפגים מתמקד בתינוק והוריו, ושואף לאפשר להם להתנהל ביום יום באופן שמותאם לצרכים ולקשיים של התינוק. למשל, ישנם תינוקות אשר מתמודדים עם רגישות חושית גבוהה למגע, צלילים או אורות, מה שעלול ליצור מצוקה בשלב ההאכלה, הרחצה, או כאשר נושאים אותם. אחרים מתמודדים עם קשיים מוטוריים בהפעלת המפרקים. ריפוי בעיסוק לפגים מתאים לכל תינוק תכנית עבודה אישית בהתאם לקשייו, הכוללת תרגולים, משחקים ומשימות, חלקם מתבצעים על ידי המרפא בעיסוק וחלקם על ידי ההורים אשר מקבלים הדרכה.


תחומי מומחיות:
ריפוי בעיסוק