תפריט נגישות

Communication Disorder - הפרעות תקשורת

על פי המיתולוגיה ההודית אלת השפה היא העולם כולו: על פי תפיסה זו מהותו של כל דבר בעולם היא במילה ואכן, הדיבור הוא אמצעי התקשורת המרכזי העומד לרשותנו.

השפה המדוברת הנה הדרך בה אנו מבטאים את רעיונותינו, יוצרים אינטראקציות חברתיות ורוכשים השכלה. על כן, ילדים הלוקים בהפרעות תקשורת מתקשים פעמים רבות להשתלב חברתית ואקדמאית. תקשורת תקינה כוללת רכישת מיומנויות שפה ודיבור, כאשר ליקויים בשפה באים לידי ביטוי באוצר מילים דל, דיבור בעזרת משפטים פשוטים וקצרים וסיפור סיפורים בצורה בלתי-מאורגנת וחסרה. ליקויים בדיבור באים לידי ביטוי בחוסר יכולת לבטא מילים נכון, בהחסרת צלילים ובהגייה שגויה של צלילים. ארבעת הפרעות התקשורת מתחלקות להפרעות דיבור והפרעות שפה.

הפרעות שפה

הפרעת התבטאות בשפה- הפרעת התבטאות בשפה הנה הפרעת תקשורת של הילדות המתבטאת בכישורים ברמה נמוכה בתחומים של אוצר מילים, בניית משפט נכון, הפקה של משפט מורכב וזכירה של מילים.
הפרעה מעורבת של התבטאות וקליטה של השפה- הפרעה מעורבת של ביטוי וקליטה של השפה הינה הפרעת תקשורת של הילדות המתבטאת בליקויים הן בהבנה והן בהתבטאות בשפה.

הפרעות דיבור

גמגום- גמגום הוא הפרעת תקשורת של הילדות המתבטאת בהפרעות בלתי רצוניות בשטף הדיבור.
הפרעה פונולוגית- הפרעה פונולוגית היא הפרעת תקשורת של הילדות המתבטאת בעיכוב או בחוסר יכולת להפיק צלילי דיבור, כמצופה מילדים בהתאם לגילם, רמת האינטליגנציה שלהם ושפתם.

שכיחות ההפרעות

שכיחות ההפרעה הפונולוגית נעה בין 7%-8% בקרב ילדי בית-הספר היסודי. שכיחות הפרעת התבטאות בשפה נעה בין 3%-5% בקרב כל ילדי בית הספר, ואחריה נמצאת הפרעה מעורבת של התבטאות וקליטה של השפה אשר שכיחותה היא 3% בקרב ילדי בית-הספר. שכיחותו של הגמגום הינה 1% בקרב האוכלוסייה.

גורמים להפרעות

לכל הפרעה יש את הגורמים הייחודים לה. יחד עם זאת, מחקרי משפחה ותאומים הראו שיש תמיכה להנחה שפגיעה גנטית היא גורם בכל ההפרעות.

טיפול

ההפרעות עלולות לגרום לבעיות רגשיות, התנהגותיות וחברתיות, ולכן מומלץ לטפל בהן בהקדם האפשרי. ישנן מספר שיטות טיפול הגורמות לשיפור משמעותי בתפקוד. לאחר אבחון יש להתאים לכל הפרעה את שיטת הטיפול הייחודית לה. באופן כללי, עבור מרבית ההפרעות טיפול אצל קלינאי תקשורת מביא לשיפור ניכר בתפקוד. עקב הבעיות הרגשיות שעלולות להיגרם מהפרעות תקשורת מומלץ לשלב בכל הטיפולים טיפול פסיכותרפי המעניק תמיכה נפשית לילד ולמשפחתו.

טכניקות נוספות לטיפול בהפרעות:
טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, טכניקות הרגעה.


ביבליוגרפיה

Kaplan H.I, Sadock B.J, Grebb J.A. (2003). Synopsis of psychiatry, Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, ninth edition. Philadelphia: Lippincott Williams& Willkins

תחומי מומחיות:
קלינאות תקשורת

אנשי מקצוע בתחום

קלינאות תקשורת