תפריט נגישות

קלינאות תקשורת

תקשורת היא אחת מאבני הבסיס של החברה האנושית: כיצורים חברתיים החיים בקבוצה, עצם הישרדותנו ורווחתנו הפיסית והנפשית תלויה ביכולת שלנו לקיים תקשורת משמעותית עם סביבתנו. קלינאות תקשורת הוא תחום טיפולי אשר התפתח מתוך כוונה למתן מענה לאנשים אשר יכולות התקשורת שלהם פגועות.

אנשי מקצוע בתחום קלינאות תקשורת

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום קלינאות תקשורת

קלינאות תקשורת
טיפול כוללני למתמודדים עם הפרעות על הרצף האוטיסטי
קלינאות תקשורת
גמגום: בואו נדבר על זה כמו שצריך
גמגום: בואו נדבר על זה כמו שצריך
קלינאות תקשורת
לקויות שפה בקרב ילדים עם תסמונת דאון
לקויות שפה בקרב ילדים עם תסמונת דאון
קלינאות תקשורת
לאיזה סוג שירות טיפולי אני זקוק?
קלינאות תקשורת
גמגום: בואו נדבר על זה כמו שצריך
מחקר: עזרי שמיעה מונעים התדרדרות קוגניטיבית בקרב קשישים
קלינאות תקשורת
האם השפה של ילדך מתפתחת באופן תקין?
האם השפה של ילדך מתפתחת באופן תקין?

קלינאות תקשורת

קשיי תקשורת עשויים לנבוע ממגוון רחב של בעיות, ביניהן לקויות מוטוריות, קוגניטיביות ונפשיות. קלינאות תקשורת היא ענף טיפולי המבקש לסייע לאוכלוסיות המתמודדות עם קשיי תקשורת משמעותיים באמצעות הקניה או שיקום של יכולות תקשורתיות פגועות.

קלינאות תקשורת היא תחום מגוון אשר מציע מענה למגוון אוכלוסיות וקשיים תקשורתיים ובהתאם, קיימות שיטות טיפול שונות ומגוונות המתאימות לצרכי המטופל. טיפול אצל קלינאי תקשורת יפתח בדרך כלל באבחון קשייו של המטופל תוך התייחסותו לסוג קשיי התקשורת, מצבו הכולל של המטופל והגורמים לקשיי התקשורת (כך, למשל, ילד בריא בגופו ונפשו הסובל מגמגום יטופל באופן שונה מילד אוטיסט שהגמגום הוא רק חלק מכלל קשיי התקשורת שלו). בהתאם לממצאי האבחון תבנה תכנית טיפולית אשר תסייע למטופל להתמודד עם קשיי התקשרות. באופן מובן, משך התהליך והאינטנסיביות שלו ישתנו בהתאם לחומרת קשיי התקשורת. כאשר המטופל הוא ילד, הטיפול יכלול בדרך כלל גם דרכת הורים אשר תקנה להורים כלים לתרגול עם הילד, התמודדות עם קשיי התקשורת שלו ויצירת סביבה המאפשרת לו למצות את הפוטנציאל התקשורתי שלו.

קלינאות תקשורת - למי זה מתאים?

במרבית המקרים קלינאות תקשורת מספקת מענה לאנשים המשתייכים לאחת האוכלוסיות הבאות:
* ילדים חירשים או בעלי שמיעה ירודה
* ילדים מרקע דו לשוני המתקשים ברכישת שפה
* ילדים ובוגרים המתמודדים עם גמגום
* ילדים ובוגרים עם לקויות שפתיות ספציפיות (החלפת עיצורים, ש' שורקת)
* ילדים ובוגרים עם הפרעות התפתחותיות כאוטיזם ופיגור
* נכויות ופגיעות פיסיות: ליקויים מוטוריים עשויים להביא לקשיי הגייה ודיבור, וטיפול במסגרת של קלינאות תקשורת יכולה לסייע לילדים ובוגרים אשר מתמודדים עם ליקויים מולדים (למשל, חיך שסוע) או פגיעות פיסיות המובילות לקשיי דיבור.