תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י סיגלית ב - 04/11/2020 21:39:45

לפני כשנה וחצי עברתי תאונת דרכים שמוגדרת כתאונה "קלה", רכב התנגש ברכבי מאחרו , המכה היתה חזקה וכל הזמן אני נזכרת ב"בום" , בבית החולים התלוננתי על כאבי צוואר, גב תחתון , כאבי ראש וחולשה , מס ימים לאחר מכן הרגשתי מועקה ובכי בלתי נשלט, הרגשתי רע בכל הגוף ,עד עכשיו דרוכה בזמן נהיגה , בייחוד בעצירת הרכב אני מסתכלת במראה שחס וחלילה נהג אחר יתנגש בי שוב ואולי הפגיעה תהיה קטלנית, אומנם חזרתי לנהוג , אך במסלולים קבועים ולא מחוץ לעיר . ברצוני לשאול האם ייתכן שתאונה "קלה" תיחרט אצלי כחוויה כל כך קשה ותגרום לי כל הזמן לחשיבה שלילית שמשתלטת על חיי בכל תחום ?- הינה עומד להתרחש משהו רע , משהו שלא אהיה מוכנה אליו . זכור לי שהרגשתי בהלה ורעד ברגליים ולחץ בחזה . כלומר האם יש קשר בין עוצמת התאונה לבין תסמיני פוסט טראומה ?

תשובה: פוסט טראומה בעקבות תאונת דרכים
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 07/11/2020 23:41:44

שלום סיגלית.

התסמינים שאת מתארת אינם עונים בהכרח על ההגדרה של פוסט טראומה אך מעבר להגדרה הפורמלית- גם תאונה קלה יחסית אכן עשויה לגרום לפגיעה משמעותית בתחושת הביטחון ולעלייה בחרדה. אירוע כמו תאונת דרכים, גם אם תוצאותיו הפיסיות אינן קשות, "מזכיר" לנו את הפגיעות והשבריריות של חיינו ובמובן זה, ובפרט כאשר תחושות אלו כבר רשומות בנפש בעקבות אירועי חיים מוקדמים יותר, עשוי להביא לקושי מתמשך. לאור זאת, ולאור העובדה שהקשיים מלווים אותך לאורך זמן רב, אני חושבת שכדאי לפנות להתייעצות מקצועית ולבדוק האם ואיזה טיפול פסיכולוגי יכול לסייע לך. טיפול קוגניטיבי התנהגותי יכול לסייע ברכישת טכניקות התמודדות והרגעת חרדה, וטיפול פסיכודינמי יציע עיבוד מעמיק של הגורמים לתגובה הרגשית במגוון היבטי החיים שתיארת.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

אור ויפרבניק

אור ויפרבניק

רחובות
ליאת טייר

ליאת טייר

קרית טבעון
דפנה מטרי

דפנה מטרי

שילת
דליה שלום