תפריט נגישות

מרכזי גמילה: אשפוז לצורך גמילה פיזית מחומרים ממכרים

צוות בטיפולנט

יחידות אשפוזיות אשר תומכות בתהליך הגמילה משימוש בחומרים פסיכואקטיביים מספקות טיפול רפואי ופסיכו-סוציאלי ומהוות צעד ראשון בתהליך הגמילה. אדם המתחיל תהליך גמילה מהחומר הממכר יחווה ״תסמיני גמילה״, תגובות גופניות שעלולות להחזיר אותו להתמכרות. לכן, מטופלים במרכזי גמילה מקבלים סיוע של טיפול תרופתי קצר מועד להקלה על ההתמודדות עם תסמיני הגמילה.

מלבד מסגרת אשפוזית, ישנן אפשרויות נוספות בשלב הגמילה הפיזי:

מרפאות תומכות גמילה פיזית: חשוב לציין כי מטופלים המסוגלים לעבור תהליך גמילה שלא במסגרת אשפוזיות, בעלי יכולות התמודדות גבוהות ובעלי רשת תמיכתית חברתית ומשפחתית, יכולים לפנות לטיפול הכולל טיפול תרופתי תומך גמילה במרפאות בפיקוח משרד הבריאות.

בתי מאזן: ישנם בתי מאזן אשר מתמחים בטיפול בהתמכרויות, לעיתים גם ב'תחלואה כפולה' של משבר נפשי עם מעורבות של התמכורת לסמים. 

במידה ובחרתם מוסד כל שהוא לצורך הגמילה, חשוב לוודא טרם הפנייה כי הרישיון של המוסד בתוקף. על-פי חוק במדינת ישראל כל מוסד המטפל במכורים לסמים מחויב בהפקת רישיון להפעלתו. 

האשפוז הוא הצעד הראשון בגמילה

האשפוז הוא הצעד הראשון בתהליך והוא אינו מסתיים בכך – חשוב לדעת כי גמילה גופנית ללא המשך טיפול איננה יעילה. ישנו סיכון גבוה במיוחד לחזור לשימוש בסם ללא המשך טיפול, לכן יש חשיבות רבה להמשך טיפול במסגרות קהילתיות, ללא תקופת הפסקה לאחר הגמילה הפיזית. טיפול בקהילה טיפולית או אמבולטורית לאחר הגמילה הפיזית כולל טיפול ארוך-טווח בגורמים שהובילו להתמכרות והגורמים המשמרים את ההתמכרות.

לשם הרציפות הטיפולית, לעיתים מטופלים מקיימים את כל התהליך הטיפולי שלהם במוסד אחד, כך שאם התחילו ביחידה אשפוזית הם ימשיכו לטיפול במרפאה או בקהילה הטיפולית של אותו מוסד. לכן, כדאי לחשוב לאיזו יחידה אשפוזית לפנות בהתחשב ביחידות הטיפול במוסד כולו. 

מידע כללי על הגמילה הפיזית 

כמה זמן האשפוז? עבור מבוגרים הינו 2-3 שבועות ועבור צעירים עד שלושה חודשים.

איך פונים? ניתן לפנות לאשפוזית באופן עצמאי, דרך משרד הרווחה (מוקד 118), או בעזרת מסגרות רפואיות אחרות (קופ״ח, בית חולים וכו׳).

מה עלות האשפוז? מסגרות ציבוריות הן במימון משרד הבריאות, עבור מבוגרים (מעל 18) השירות בהשתתפות עצמית חד פעמית של 600 ש״ח. מסגרות פרטיות הן במימון עצמאי ויש לבדוק אפשרויות תשלום באופן פרטני מולן. 

איך מתקבלים למרכז הגמילה? על מנת להתקבל לאשפוז, יש לעבור תהליך קבלה (אינטייק) הכולל אבחון רפואי, פסיכו-סוציאלי ובדיקות רפואיות. לאחר מספר ימים מתכנסת ועדת קבלה אשר דנה באישור לתחילת הטיפול. כל טופל אשר מתקבל לאשפוז נדרש לחתום על ״חוזה טיפולי״ לפני כניסתו. 

מה להכין לקראת תהליך הקבלה למרכז? מסמכים אישיים ורפואיים עדכניים: צילום חזה, א.ק.ג, דו״ח רפואי עדכני מרופא משפחה, ביצוע בדיקות מעבדות על פי שיקול דעת רפואי באשפוזית, ת.ז או דרכון ישראל. יש אפשרות לקבל טיפול גם במסגרת תיירות מרפא.

רשימת מרכזי גמילה 

מלכישוע - "להתחיל מבראשית"

במלכישוע מספר יחידות וקהילות טיפוליות לטיפול בהתמכרויות, בניהן היחידה לגמילה פיזית הפועלת בשיתוף משרד הבריאות.

עבור: מיועדת לנוער וצעירים עד גיל 30, אזרחי מדינת ישראל, במעמד חופשי, בצו רווחה, בצו פלילי ובחלופת מעצר. היחידה אינה מיועדת לסובלים מתחלואה כפולה.

מימון: ציבורי (השתתפות עצמית בעלות של 600 ש״ח). 

מיקום: גלבוע. 

04-6488224

״עמותת הדרך״ - המחלקה האשפוזית לגמילה מסמים

המחלקה האשפוזית לגמילה מסמים מספקת גמילה פיזית וטיפול פסיכו-סוציאלי ראשוני. מחלקה משולבת נשים וגברים, עד 25 מטופלים בו זמנית. טיפול קצר מועד עד 21 יום. 

עבור: בגירים (מעל גיל 18), נשים וגברים, ללא בעיות פסיכיאטריות משמעותיות או מגבלות רפואיות. מטופלים עם בעיות או מגבלות מעין אלה יבדקו בקפידה וקבלתם תדון באופן מיוחד על ידי ועדת הקבלה.

מימון: ציבורי (השתתפות עצמית בעלות של 600 ש״ח). 

מיקום: חיפה ואתר מקורות (עיילבון). 

04-9828810

"אלה" - אישפוזית לנשים ונערות במימון משרד הבריאות

המחלקה האשפוזית “ברטורנו” היא חלק מהמערך הטיפולי אשר מציע ארגון “רטורנו”. הטיפול באשפוזית מתמשך כשלושה חודשים. במסגרת הטיפול מתקיימת גמילה פיזית מחומרים פסיכו-אקטיביים, הרחקתן מסביבת המסכנת אותן, ונתינת כלים ראשוניים להתמודדות. למטופלות על גיל 21 קיימת מסגרת לימודית שפועלת תחת משרד החינוך.

עבור: נערות ונשים צעירות בין הגילאים 14-35 אשר מכורות או בסכנה להתמכרות לסמים, אלכוהול ומין. 

מימון: ציבורי (השתתפות עצמית בעלות של 600 ש״ח). 

מיקום: גבעת שמש. 

053-3773070
050-565-6293

"טמרה" - מרכז החלמה יהודי-ערבי

מרכז ההחלמה יהודי-ערבי תמר הינה מסגרת אישפוזית סגורה המאפשרת גמילה גופנית בתנאי אשפוז, מהשימוש בחומרים פסיכו-אקטיביים סמים או אלכוהול. הטיפול הינו קצר מועד מבחינה הפסיכו-סוציאלית, מוענק בתקופה בת 21 ימים, ותוכנית המשך לאלכוהול.

עבור: גמילה מסמים ומאלכוהול גברים בלבד מעל גיל 18 אפשרות לייצוב באמצעות תרופת נלטרקסון לסובלים מאלכוהוליזם. 

מימון: ציבורי (השתתפות עצמית בעלות של 600 ש״ח).

מיקום: כפר טמרה. 

04-9944580

באר שבע - תחלואה כפולה גמילה מסמים ומאלכוהול

במסגרת המרכז לבריאות הנפש באר שבע. לבעלי תחלואה כפולה, הסובלים מהתמכרות ותחלואה נפשית (כולל מצבי דכאון, חרדה, פוסט טראומה, הפרעה כפייתית טורדנית הפרעות אכילה, הפרעות קשב וריכוז ועוד).

עבור: גברים ולנשים בגילאי 18-67, מכל רחבי הארץ, הסובלים מהתמכרות ותחלואה נפשית. היחידה אינה ערוכה לקבל אשפוזים בכפייה או כחלופת מעצר.

מימון: ציבורי (השתתפות עצמית בעלות של 600 ש״ח). 

מיקום: באר שבע. 

08-6401716

עמותת ״לצידך״ - נשים וטרנסג׳נדריות

עמותה לסיוע לנשים נפגעות התמכרויות הנוסדה מתוך הבנת צרכיהן הייחודיים של נשים מכורות ומתוך הכרה בהיעדר מענה בשלבים מסוימים של שיקום לאוכלוסייה זו.

עבור: נשים בגירות (מעל גיל 18), מותאם לטרנסג'נדריות. 

מימון: ציבורי (השתתפות עצמית בעלות של 600 ש״ח). 

מיקום: יהוד. 

03-6125115

אחרת בדרך - גברים מהמגזר הדתי והחרדי

מרכז "אחרת בדרך" הינו מרכז גמילה לגברים מכורים הסובלים ממחלת ההתמכרות. המרכז מתמחה במניעה ובטיפול בסוגי ההתמכרויות השונים; סמים, הימורים, מין, אלכוהול, אינטרנט, הפרעות אכילה, ועוד.

עבור: גברים מהמגזר הדתי. 

מימון: ציבורי (השתתפות עצמית בעלות של 600 ש״ח). 

מיקום: בית שמש. 

054-9464483
054-5553370
02-6661166

פניקס - מרכז שיקום מהתמכרויות אלכוהול וסמים

מרכז אשר מתמחה בגמילה (detox), טיפול ושיקום בהתמכרויות כמו אלכוהול, נייס גאי, קנאביס, LSD, מתדון, תרופות, חשיש וכדומה. 

עבור: נשים וגברים (מעל גיל 18), כולל תיירים. 

מימון: ציבורי (השתתפות עצמית בעלות של 600 ש״ח). 

מיקום: ראשון לציון. 

03-7169180

רטורנו - טיפול בהתמכרויות, העצמה ומניעה

אשפוז עבור גברים הצורכים סמים, אלכוהול או מין בתדירות גבוהה המוגדרת כהתמכרות או נמצאים במצב של סיכון להתמכרות.

עבור: גברים מגיל 15 ומעלה מהמגזר הדתי והחרדי. 

מימון: ציבורי (השתתפות עצמית בעלות של 600 ש״ח). 

מיקום: רחובות. 

9056*

מפת מרכזי גמילה 

עדכון אחרון: 2.2023 - אם מצאת מידע שאינו עדכני או חסר, ניתן לפנות אלינו במייל

תחומי מומחיות:
התמכרויות

אנשי מקצוע בתחום

התמכרויות

עוד מאמרים שיעניינו אותך