תפריט נגישות

מעבדות לחירות - ולא רק בפסח: על התמכרויות קטנות וחופש גדול

מעבדות לחירות - ולא רק בפסח: על התמכרויות קטנות וחופש גדול

ספיר קינן

לא מזמן חגגנו את הדמוקרטיה - והנה כבר הפסח מזמן לנו את חגיגות החירות: במסורת היהודית, מסמל החג את יציאת בני ישראל מעבדות לחיי חופש. ככזה, הוא כמעט אוטומטית מעלה אצלנו את ההרהור במידת החירות האישית שלנו – האם חיי נראים כמו שהייתי רוצה? האם אני מרגישה כלואה, כבולה או מובלת? האם פעולותיי מאפשרות לי לממש חופש ובחירה אישית, או שהן נחוות כפשרה? לעתים, התבוננות כזו מראה לנו כיצד במשך חלק לא מבוטל מחיי היומיום, אנחנו נכנעים לרצונות מידיים ואף משתעבדים להתמכרויות והרגלים שונים. ומה בינם לבין חירות? הרגלים קטנים כאלה עלולים להפקיע מאתנו את החופש שלנו. כך ממש. עד כמה אנחנו חופשיים מהעבדות שלנו הפרטית?

(אל ת)רד מעל מסך הסמארטפון שלי: ממחוברים למכורים

צמיחתה של הטכנולוגיה בעולם המערבי הובילה להשתלטות של המצאות שונות; אנחנו מוקפים תמיד במסכים, גדולים כקטנים, כאלה שמעסיקים אותנו ומפיגים את השעמום. ואם בתחילה נדמה היה שהעלייה המסחררת באפשרויות התקשורת מקרבת אותנו לאחרים - כיום נהוג לחשוב שהיא מרחיקה ומבודדת אותנו זה מזה, ואף מובילה להתמכרות ותלות במסכים ובמה שהם מציעים. רוצים המחשה? בבקשה: הסתכלו סביבכם לרגע (כשאתם במקום ציבורי). הצלחתם לפגוש זוג עיניים? סביר שלא. הרי רובנו סורקים את מסך הסמארטפון בכל רגע פנוי – ואפילו (ואולי לרוב) תוך עיסוקים אחרים. אם גם אתם מוצאים את עצמכם בודקים הודעות ומיילים ללא הרף, מרעננים ובודקים שוב, מתעדכנים רק עוד קצת ברשת חברתית כלשהי, ומחכים לתחושת ההתרגשות שעולה עם כל צופה נוסף בסטורי – והכל על חשבון משהו אחר שרציתם או הייתם אמורים לעשות, כן? – ברכות, יתכן שמדובר בהתמכרות.

התמכרות מוגדרת כמצב בו האדם מתקשה להתקיים בלי הדבר לו הוא מכור ומבקש להשיג ממנו עוד ועוד - ובכל זמן. והיא לא חייבת להיות קיצונית, או גדולה. למעשה, ההתמכרות לא מאפשרת לנו לנווט ולבחור את מהלך חיינו, בעוד אנחנו נעשים עבדים להרגל, לחפצים או לתחושה. למשל, סמארטפון. למשל, לייקים בפייסבוק, לבבות באינסטגרם.

שיר אהבה לסוכר ופחמימה: התמכרות לאוכל

בעוד שההשפעה של סמארטפונים ומסכים אחרים נדמית גלויה ומוכרת, יש אנשים שעבורם ה"סם" יכול להיות קצת שונה. התמכרות אחרת, שרבים מאיתנו פוגשים בחיי היומיום, היא דווקא לסוגי אוכל או שתייה. קפה בבוקר, קולה עם הארוחה, השתוקקות עזה לפחמימות במשך רוב היום, או "פשוט חובה משהו מתוק אחרי ארוחת הצהריים" – אלה סוגי התמכרויות. כיום ידוע שמאכלים שונים מכילים בתוכם חומרים שמעודדים התמכרות, כך שהרגלים שבתחילה נתפסו כלא מזיקים גורמים לנו להיות תלויים בהם לשם תפקוד תקין ("אל תדברי איתי לפני הקפה בבוקר", נשמע מוכר?).

רק עוד שמלה אחת! (ואחריה עוד שתיים נוספות): קנייה ממכרת

לצד התלות במזונות ובסוגי שתייה שונים, אנו עשויים לחוש תחושות דומות, גם אם אולי קצת מפתיעות, כלפי מוצרי צריכה אחרים. מסביב לנו יש באופן תמידי מסרים ופרסומות שמקפידים לקשור אושר, יופי ובריאות לקניית מוצרי צריכה שונים – כמו בגדים, נעליים, גאדג'טים, ועד אינסוף. אם בעבר היינו צריכים לחלום ולשאוף שמשהו יהיה שלנו, ובעיקר לחכות בין הרצון למימוש הגואל שלו, כיום השפע הענק שקיים באינטרנט מקל עלינו לבחור משהו יפה או משמח, ולהזמינו עד דלת הבית. בלחיצת כפתור, מה שנקרא (ובאיסוף לרוב מפרך מסניף הדואר). בדומה לכל התמכרות אחרת, גם כאן יש מעגל אכזרי בו אנחנו רוצים משהו לעצמנו, משיגים אותו, רוצים עוד ועוד ממנו, ומתקשים להסתדר בלעדיו; התחושה המושגת, גם אם לזמן קצר, נעשית תלויה בקיומו של החפץ הזה בחיי. פעולת הקנייה עצמה גורמת לתחושת Rush נעימה ומספקת, שתבטיח, גם לאחר שתחלוף, שנמשיך לקנות ולצרוך.

לכל חג יש מוצאי חג: כיצד משפיעה ההתמכרות על היומיום?

השפעתן של התמכרויות יומיומיות יכולה לבוא לידי ביטוי בתשוקה שנחווית כמוגזמת או בהקדשת זמן רב להשגת מושא ההתמכרות, ובעיקר בתחושה שאנחנו "חייבים" אותו. ועכשיו. מיד לאחר השגת אותו אלמנט נשגב וממכר כנראה נרגיש נהדר, אך לאחר זמן קצר, נצטרך עוד ממנו כדי להגיע לאותה תחושה. מעגל קסמים, כדור שלג. כך שלהתמכרויות האלה יש השפעה רבה על חיינו. אם נקח, למשל, התמכרות לקניות: גם במינונים קטנים היא יכולה להשפיע מאוד על המצב הכלכלי שלנו. לא חייבים לגהץ אלפי שקלים בקניה, מספיקות גם כמה עשרות בפעם - והקופה רושמת, הארנק נפתח, הבור נפער. בנוסף, לתלות כזו יש השפעה גם על המצב הנפשי שלנו; אם יצא לכם לשכוח פעם את הטלפון בבית, אתם בטח מכירים את הלחץ והמצוקה שעשויים ללוות אתכם בשאר היום ("בטח מחפשים אותי עכשיו מלא אנשים!"). ועדיין, על אף ההשפעות האלה, המוכרות היטב, הידועות, ברוב ההתמכרויות היומיומיות איננו יכולים להפסיק את הפעולה הממכרת. אז איך בכל זאת נוכל להשתחר ולצאת לחירות?

לצאת לחופשי

שלב ראשון - הכרה: עצם המודעות להתמכרות יומיומית (קטנה כגדולה), יכולה להשפיע עליה עמוקות. אם נשים לב מתי מתעורר בנו הדחף לקנות לעצמנו חולצה חדשה, נוכל לדעת מה מתחזק את התלות וגורם להתמכרות. נוכל אז לנסות ולטפל בחסך הקיים, לנסות ולמצוא אלטרנטיבות מיטיבות יותר ומשעבדות פחות לשיפור ההרגשה. בנוסף, כדאי לחשוב ולהחליט מה מרגיש לנו נכון, ומה מרגיש כהכרח או השתעבדות להרגל. מה הכוונה? למשל, רשתות חברתיות - עד כמה נכון לנו השימוש? עד כמה אנחנו בוחרים לצרוך אותו וכמה אנחנו משועבדים לדפדוף בפיד? אנשים רבים בוחרים להגביל את משך השימוש שלהם ברשתות כאלה, מתוך ניסיון שלא לבזבז זמן שבו היו מעדיפים לעשות משהו אחר. בדומה לתחומים אחרים בחיים – איזון הוא המפתח, ומה שטוב לאחד לא בהכרח יתאים לאחר. ובדיוק בגלל זה, נסו לבחור עבור עצמכם כמה ומתי מתאים לכם – מסך, קניות, רשתות, אוכל, שתיה. "לאכול, להתפלל, לאהוב", כך נקרא הסרט? כך בחרו לכם את הפעולה והמינון הטובים לכם. זוהי כבר חירות אמיתית.

היכנסו לקבלת מידע נוסף אודות התמכרויות

על הכותבת – ספיר קינן

ספיר קינן הינה דוקטורנטית לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב, בוגרת תואר שני בפסיכולוגיה קלינית מאוניברסיטת בן-גוריון. מחקרה מתמקד בתחומי המגדר והמיניות.

תחומי מומחיות:
העצמה אישית ,התמכרויות

אנשי מקצוע בתחום

התמכרויות

עוד מאמרים שיעניינו אותך