תפריט נגישות
חיפוש

הילד נחשף לבריונות ברשת? יתכן כי הוא בסיכון גבוה לדיכאון

הילד נחשף לבריונות ברשת? יתכן כי הוא בסיכון גבוה לדיכאון

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

כ-75% מהילדים מדווחים שהם חוו לפחות אירוע אחד של בריונות ברשת. השיימינג והבריונות ברשת הפכו בשנים האחרונות למגפה בעולם המערבי, שרבים מתקשים להתמודד עמה. כעת מחקר חדש מצא כי לבריונות ברשת יכולות להיות תוצאות מרחיקות לכת על בריאותם הנפשית של ילדים ומתבגרים.

בריונות רשת חושפת ילדים ובני נוער להפצת מידע הקשור בהם (שקרי או אמיתי) ברשת האינטרנט. המידע יכול להביך, להשפיל, לתקוף, להשמיץ או להטריד, ועלול להגיע בעילום שם, תחת שם בדוי או בשמו האמיתי של התוקף/ים. פסיכולוגים מאמינים כיון כי העובדה שברוב סוגי התקשורת ברשת לא רואים את האדם בצד השני מגיב להתנהגות הבריונית ומצוקתו אינה מוחשית, גורמת להסרת העכבות אצל רבים ולפגיעות קשות, לעיתים מבלי משים.

מחקר חדש שבחן את ההשלכות של בריונות ברשת, מצא כי בני נוער שחוו בריונות, רשעות ושליליות בפייסבוק באופן מתמשך הינם בסיכון גבוה יותר לדיכאון, לעומת אלו שלא חוו התנהגות שלילית כזאת – כך עולה ממחקר שפורסם בנובמבר האחרון.

החוקרים ערכו סקר בו השתתפו 264 בני נוער. בני הנוער נשאלו על חוויותיהם השליליות בפייסבוק, על התדירות בה קרו, על החומרה שלהן ועל סוג החוויות השליליות. החוקרים מצאו כי בני נוער שחוו חוויות שליליות בפייסבוק היו בסיכון גבוה פי 3.2 לפתח סימפטומים דיכאוניים בהשוואה לאלה שלא סבלו מחוויות שליליות. אז כן - לילדים שסובלים מבריונות ברשת יש נטייה לסבול מתסמינים של דיכאון ואף להיכנס לדיכאון קל.

  

הסיכון לפיתוח סימפטומים דיכאוניים בעקבות חוויות שליליות בפייסבוק נמצא גבוה עבור בני נוער ללא קשר לבריאות נפשית של ההורים, מין, גזע או מוצא אתני, תמיכה חברתית מדווחת, שימוש יומי בפייסבוק ורמת הכנסה של ההורים. כלומר – ילדים מכל מצב סוציואקונומי ומכל מצב חברתי מושפעים עמוקות מהחוויות שלהם ברשתות החברתיות.

בנוסף, המחקר מצא כי בני נוער שסבלו מחוויות תכופות ושליליות יותר הינם בעלי סיכון גבוה יותר לפיתוח סימפטומים דיכאוניים. כלומר, ככל שחומרת החוויות השליליות ותדירותן עולה, הסיכון לדיכאון גובר.

חשוב לדעת שבריונות ברשת אינה גזרת גורל - הורים ואנשי חינוך יכולים להקטין באופן משמעותי את התופעה וכן למתן את השפעתה הנפשית על ילדים ובני נוער. לימוד עקרונות גלישה בטוחה, יצירת חוזה גלישה בטוחה בין ההורה לילד והסברים על בריונות ברשת יכולים לצמצם את התופעה באופן משמעותי ולהקטין את ההשלכות הנפשיות הקשות שלה. חשוב מאוד להיות עם היד על הדופק ולראות אם הילד סובל מתסמיני דיכאון ובמידה וכן, למצוא פסיכולוג מומלץ לטיפול בדיכאון במהרה.

מקור


Rosenthal, S. R., Buka, S. L., Marshall, B. D., Carey, K. B., & Clark, M. A. (2016). Negative experiences on Facebook and depressive symptoms among young adults. Journal of Adolescent Health, 59(5), 510-516.‏

לקריאה נוספת אודות דיכאון

אנשי מקצוע בתחום

דיכאון

עוד מאמרים שיעניינו אותך