תפריט נגישות

אתגר פורים: כשהילד לא רוצה להתחפש

אתגר פורים: כשהילד לא רוצה להתחפש

צוות בטיפולנט

בחרתם תחפושת, הכנתם, התרגשתם - וברגע האחרון הקטנצ'יק מטיל וטו ודורש ללכת לגן עם הבגדים הרגילים, מקסימום עם כובע של ליצן. מדוע ילדים מסרבים להתחפש, ומה עושים עם סרבני תחפושות?

"תלכי את עם כובע של ארנבת!": סירוב של ילדים להתחפש

מרבית הילדים נהנים להתחפש אך חלקם מסרבים לכך בתוקף עוד לפני החג, בשלב בחירת התחפושות, או ברגע האחרון, אחרי שכבר בחרתם והכנתם תחפושת.

הסיבה המרכזית להנאתם של ילדים מתחפושות היא האפשרות להיות במשך יום אחד מישהו או משהו אחר - בדרך כלל דמות נערצת, חזקה או יפה באופן מיוחד. כדי להינות מאלמנט זה, הילד צריך להיות בוגר ובשל דיו כדי להחזיק בתפיסה עצמית יציבה אשר מבטיחה לו שהוא נשאר הוא עצמו גם כאשר הוא מחופש לאריה או שודד. בהתאם, פעוטות בגילאי שנתיים שלוש עשויים להירתע מהתחפושת באופן פתאומי מאחר והם מצויים בשלב בו הדמיון מתערבב לעיתים במציאות. כפי שמפלצות מתחת למיטה עדיין נחוות כאמיתיות, כך התחפושת עשויה להפוך לרגעים למאיימת ואמיתית מדי. כאשר הילד מסרב להתחפש ונראה כי הוא חושש כדאי להזכיר לו שזו רק תחפושת שאפשר ללבוש ולהוריד אך לא ללחוץ יותר מדי - אפשר לשלוח את התחפושת לגן בשקית נפרדת או לבדוק האם הילד מעדיף ללכת לגן עם אביזר מצחיק סמלי, במקום תחפושת מלאה. גורמים נוספים לסירוב להתחפש עשויים להיות זכרונות לא נעימים מתחפושות קודמות (מסכה חמה, תחפושת שהקשתה על הליכה לשירותים) או חוסר רצון של הילד להתחפש לדמות שההורה בחר עבורו, במקום לדמות שהוא עצמו היה רוצה להתחפש אליה.

במרבית המקרים סירובו של הילד להתחפש אינו מעיד על בעיה יוצאת דופן וכדאי לכבד את רצונו, אך בחלק קטן מהמקרים הסירוב להתחפש יעיד על קושי בהשתלבותו החברתית של הילד במסגרת הלימודית-חברתית. במקרים אלו, הסירוב להתחפש יבוא על רקע קשיים ממושכים כדחייה חברתית וביישנות קיצונית, ומצריך התייעצות עם איש מקצוע מעבר לקושי הנקודתי.

הנה קצת טיפים לחווית התחפשות נעימה

נוחות: תינוקות צעירים אינם מבינים את מהות התחפושת ולכן, אם מחפשים אותם, חשוב להקפיד בעיקר על נוחות ועל המנעות מאביזרים לא שגרתיים שיכולים להבהיל אותם. תחפושת נוחה ומחממת חשובה בכל הגילאים - עדיף להמנע מתחפושות מסורבלות שיהפכו כל הליכה לשירותים למשימה מורכבת או יגבילו את יכולת התנועה.

בחירה: לתת לילד יד חופשית בבחירת התחפושת - במשך 364 ימים בשנה הוא כפוף לקודים של לבוש ולמגבלות המציאות ופורים הוא הזדמנות ייחודית בה הוא יכול לבחור כיצד להיראות ומי להיות. אם הילד מסרב להתחפש - לנסות לברר את הגורמים אך לאפשר לו להחליט בעצמו כדאי להכין מראש כמה אביזרי פורים לשעת חירום, במידה והילד יחליט ברגע האחרון שהוא רוצה להתחפש בצורה סמלית בלבד.

הכנה: פעוטות צעירים זקוקים להכנה מראש לרעיון התחפושת ולכך שגם ילדים אחרים בגן יהיו מחופשים.

תחפושות בחיי היומיום: תחפושות ומשחקי תפקידים תורמים לילד גם מעבר לפורים, כך שארגז עם פרטי תחפושות ותלבושות הוא פריט מוצלח לחדר הילדים במשך כל השנה, ולא רק בחג.

היכנסו למידע נוסף אודות הדרכת הורים

תחומי מומחיות:
הדרכת הורים

אנשי מקצוע בתחום

הדרכת הורים

עוד מאמרים שיעניינו אותך