תפריט נגישות
מרפאה פסיכולוגית

מרפאה פסיכולוגית

כתובת: תל אביב - יפו
כתובת נוספת: גן יבנה
:תחומי טיפול
טיפול במצבי משבר

אודות

מרכז לטיפול, הדרכה והתמחות בפסיכולוגיה רפואית

המרפאה הפסיכולוגית הינה מרכז לטיפול, הדרכה והתמחות בפסיכולוגיה רפואית. המרפאה הוקמה בשנת 2009 ע"י אורן להק, ומשנת 2012 הינה מוסד מוכר להתמחות בפסיכולוגיה רפואית מטעם משרד הבריאות.

במרפאה הפסיכולוגית עובדים פסיכולוגים רפואיים מומחים ומתמחים, אשר נותנים מענה מקצועי למטופלים שמתמודדים עם מחלות, פציעות, כאב, סימפטומים פיזיים עם ובלי ממצא רפואי, כמו גם עם משברי חיים, סטרס, חרדה ודיכאון.

בלב ליבה של העשייה במרפאה מונחת ההבנה בדבר ההשפעה ההדדית של הבריאות הנפשית והבריאות הגופנית, והחזון של המרפאה הוא לאפשר לאנשים לשפר איכות חיים ולשכלל דרכי התמודדות עם כאב נפשי וגופני כחלק בלתי נפרד מהחיים.

הפסיכולוגים במרפאה מתמקצעים בהכשרתם בפסיכולוגיה ברפואה ראשונית (Primary Care Psychology), ולומדים מגוון כלי אבחון, הערכה וטיפול כדי לתת מענה מיטיבי לאוכלוסייה הטרוגנית זו. העבודה הטיפולית נעשית בשיתוף פעולה עם צוות רפואי ופארה-רפואי תוך הקפדה על היבטים אתיים.

ההתערבויות הפסיכולוגיות במרפאה כוללות: פסיכואדוקציה, קבוצות לניהול דחק, קבוצות להתמודדות עם קשיי שינה, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) פרטני, טיפול דינמי ממוקד.  בהתערבויות השונות משולבות בהתאם לצורך שיטות פסיכופיזיולוגיות (הרפיה, דמיון מודרך, היפנוזה, ביופידבק, התמקדות, מיינדפולנס) בהתאם למודלים אינטגרטיבים המשלבים גישות שונות בהתאם למטופל ולסוג הבעיה בגינה פנה לטיפול פסיכולוגי.

העבודה במרפאה מבוססת על מודל IAPT (ר"ת: Improving Access to Psychological Therapies) שמיושם ונחקר רבות באנגליה, ונמצא יעיל בסטינג של רפואה ראשונית. בהתאם למודל, ההתערבות המוצעת למטופל היא זו שנמצאה היעילה והמתאימה ביותר למצבו לאחר הערכה פסיכולוגית. לאחר ההתערבות ובמידה ויש צורך מוצעת התערבות נוספת בעצימות עולה. מודל זה חוסך משאבים (רגשיים, כלכליים) רבים הן למטופל והן למערכת הרפואית שכן רוב הטיפול מוצע בקהילה (רפואה ראשונית), ללא צורך לפנות למרפאות לבריאות הנפש (רפואה שניונית).

במרפאה מתקיימות הכשרות והשתלמויות לצוות ולמטפלים שונים. המרפאה מחוברת לקהילה, ומציעה דרך ארגונים מסוימים, טיפולים פסיכולוגיים בהתנדבות או בעלות מופחתת.

כתובת המרפאה: תל אביב, ירושלים, גבעתיים, גן יבנה, הוד השרון, ראשל"צ, רעננה

* התוכן המפורסם בדף זה אודות המטפל הינו באחריות המטפל בלבד