חיפוש

זוגיות – אתגר טיפולי

עליזה רוזן

זוגיות - היא מערכת יחסים של שני אנשים. היחסים הזוגיים נבנים מהתרומה של כל אחד מהם לקשר.

זוגות מתחברים בגלל המשותף (ערכים משותפים ותפיסות דומות) ונשארים בגלל ולמרות השונות ביניהם.

הקשר הזוגי מיוחד ושונה מקשרים עם אחרים. יש בו צורך רגשי עמוק לקרבה, אהבה, חברות, ביטחון, סקס ועוד... מרקם רגשי מורכב ולא קל למימוש.

זוגיות מחזיקה צרכים, רצונות, משאלות ופנטזיות. הצרכים והמשאלות חלקן מודעות ורובן לא. לרבדים הלא מודעים יש השפעה גדולה ביותר על תמונת הזוגיות.

יש זוגות שהופכים את הזוגיות לזוגיות פונקציונלית, תפקודית. צוות מתפקד. זוגיות מתפקדת ללא רגשות היא זוגיות עם מוות רגשי. יש בה תחושה של חנק לפחות לאחד מבני הזוג, תחושת ריקנות שלא מצליחה להתמלא.

מטרת הטיפול להחזיר לשיח הזוגי את הרגשות שנשכחו. ליצור מרקם רגשי זוגי חדש בעזרתו בני הזוג יוכל להחיות את נפשם. המרחב הטיפולי מאפשר לזוג לראות את היחסים הזוגיים כריקוד משותף בו שניהם מנשימים את הקשר או ממיתים אותו.

יש זוגות הלכודים במלכודת מריבות מרות של אשמה והאשמה.

תפקיד המטפל להחזיר לזוג ביטחון ביכולת לדבר, לחשוב ולהתווכח בלי להרוס את עצמם ואת החוויה הזוגית.

המטפל מאפשר לזוג לשנות דפוסים הרסניים ולבנות יחד זוגיות יצירתית, עם סקרנות ותנועה רגשית חדשה. לצאת ממלכודת המריבות לשיח מקדם.

מטרה טיפולית מרפאת – לפתח חשיבה זוגית – מהות זוגית.

מהות זוגית - יכולה להתפתח רק במרחב טיפולי שיש בו

מטפל – זוג – זוגיות

זהו מרחב מרפא ייחודי בו מתפתח מרחב פסיכולוגי לזוג ולזוגיות.

על המטפלת - עליזה רוזן

עליזה רוזן M.A, מומחית ובעלת ניסיון בפסיכותרפיה אישית, זוגית וקבוצתית. מדריכה אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש ומלמדת במכללות בתוכניות טיפול שונות. קליניקה פרטית ברמת השרון, בשנים האחרונות מטפלת, חוקרת וכותבת על זוגיות, חשיבותה, הבעייתיות המובנית בה וכן על חשיבות הטיפול הזוגי הפסיכואנליטי לטובת ההתפתחות של הזוג והזוגיות.