תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Speech therapist for swallowing disorders - קלינאית תקשורת לבעיות בליעה

קלינאית תקשורת לבעיות בליעה מסייעת במגוון קשיי בליעה, על ידי אבחון מקיף הממקד את סוג בעיית הבליעה הספציפי, והתאמת תוכנית עבודה הכוללת תרגילים שמתבצעים בטיפול ובבית.

קלינאית תקשורת לבעיות בליעה - סוגי הבעיות והשלכותיהן

בעיות בליעה הנן סוג של הפרעות אכילה של הילדות, המאופיינות בקושי בלפחות אחת מהפונקציות של תהליך הבליעה. למשל בעיות בלעיסה, בדחיקת המזון במורד הגרון, בסגירת קנה הנשימה, או בכיווץ והרפיה של שרירי הגרון. בעיות בליעה עשויות לגרום לקשיים שונים, למשל תופעות של חנק, הקאה או גירוי בזמן האכילה והשתייה. ישנם מקרים קלים, בהם לליקוי כמעט ואין השלכות, אולם במקרים אחרים תיתכן מצוקה אשר תתבטא בירידה חריפה במשקל, בהתייבשות, או בדלקות בדרכי הנשימה. לרוב, האבחון הראשוני של בעיות בליעה מתבצע על ידי רופא ילדים, אשר שולל מצבים רפואיים אחרים, כגון החזר קיבתי-ושטי (רפלוקס) ובעיות בדרכי העיכול.

קלינאית תקשורת לבעיות בליעה – אבחנה לצד תרגולים ממוקדים

קלינאית תקשורת מסייעת במקרים בהם קיימים קשיי שפה, דיבור או שמיעה, אשר נחוצים לתפקוד היום יומי ולהתפתחות התקינה. הטיפול מתמקד בנשימה נכונה ובהפעלה מתאימה של שרירי הפה והגרון, ולכן רלוונטי גם במקרים של בעיות בליעה. לרוב, קלינאית תקשורת לבעיות בליעה מבצעת תחילה אבחון מקיף, במסגרתו היא צופה בילד בפעילויות שונות, בייחוד בזמן אכילה, שתיה ודיבור. האבחון מסייע למקד את סוג הקושי, ובעזרתו נקבעים התרגילים אשר רלוונטיים לצורך שיפור המצב. לדוגמא, תרגילים אשר מתקנים את הלעיסה או המציצה, תרגילים העובדים על שרירי הלשון, הגרון או חלל הפה, ותרגילים אשר בהדרגה מאפשרים לילד להתמודד עם יותר ויותר סוגי מרקמים של מאכלים. קלינאית תקשורת לבעיות בליעה לרוב רואה בהורים בתור שחקני מפתח אשר חיוניים לצורך הצלחת הטיפול, ולכן מדריכה אותם כיצד לסייע לילד גם בסביבה הביתית.


תחומי מומחיות:
קלינאות תקשורת

אנשי מקצוע בתחום

קלינאות תקשורת