תפריט נגישות

Speech therapist for tongue thrust - קלינאית תקשורת לדחיקת לשון

קלינאית תקשורת לדחיקת לשון מסייעת לאלו המתמודדים עם הליקוי לעבוד על מנח לשון תקין, ועל תהליכי הגייה ובליעה. הנוסח בלשון נקבה אך רלוונטי לשני המינים.

קלינאית תקשורת לדחיקת לשון – מתי פונים לטיפול?

דחיקת לשון הנה תופעה אשר נפוצה בילדות, המאופיינת בהפעלת לחץ לא תקין של הלשון, בעיקר על השיניים הקדמיות. במקרים בהם התופעה לא חולפת מעצמה, עשויים להופיע קשיים בדיבור, בבליעה, ואף במבנה השיניים. במקרים אלו קיים צורך בהתערבות טיפולית, על ידי קלינאית תקשורת לדחיקת לשון. טיפול זה חיוני במיוחד כאשר דחיקת הלשון מפריעה להגייה או לפעולות בסיסיות כגון בליעת רוק, אכילה או שתיה. כמו כן, הטיפול חשוב טרם כניסה לפרוצדורת יישור שיניים, שכן הלחץ שמפעילה הלשון על השיניים עלול לפגוע בתוצאות התהליך.

קלינאית תקשורת לדחיקת לשון – אבחון וטיפול

קלינאית תקשורת מסייעת בקשיים בשפה, בדיבור ובשמיעה, במטרה לאפשר לאדם לתקשר כהלכה עם הסביבה ולהבין אותה. לרוב, קלינאית תקשורת לדחיקת לשון מבצעת תחילה הערכה מקיפה, אשר ממקדת את סוג דחיקת הלשון והשפעותיו. לאחר מכן נקבעת תוכנית עבודה, לפי המיומנויות אשר נמצאו לקויות. יתכנו תרגילים לשיפור הבליעה, לצד תרגילים לתיקון הגייתם של עיצורים, ולשינוי מנח הלשון ומתח השרירים שלה. כמו כן, קלינאית תקשורת לדחיקת לשון לעיתים משלבת את ההורים בטיפול, במטרה ללמד אותם כיצד לעבוד עם הילד גם מחוץ למסגרת הטיפול.

 


אנשי מקצוע בתחום

קלינאות תקשורת