תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Rage attacks - התקפי זעם

המלאך שלך, שעד עכשיו נטה להיות צייתן וממושמע, שוכב וצורח על הרצפה ומודיע שלא יזוז עד שתבוטל המקלחת?

החדשות הטובות: מדובר בהתנהגות נורמטיבית לילדים צעירים.

החדשות הפחות טובות: תגובות שגויות להתקף הזעם עשויות לשמר ולהחמיר את ההתקפים.

מהו התקף זעם?

התקפי זעם מתארים מצב של התפרצות חזקה של כעס, אשר יכולה להתבטא באופן מילולי וגופני ותימשך לרוב דקות בודדות. האדם או הילד שחווים התקפי זעם לרוב נראים כמתפרצים באופן חסר שליטה, והם זקוקים לזמן בכדי "להתקרר" ולהגיב באופן רגוע כלפיי הסביבה.

תופעה מוכרת בילדות

התפרצויות כאלה שכיחות בקרב ילדים בסביבות גיל שנתיים עד ארבע, שנים בהם הילדים נוטים לבדוק יותר ויותר את גבולות הסביבה, כחלק מהתפתחות תחושת העצמאות שלהם. אמירות כגון "לא!" או "אני לבד!" הופכות לנפוצות, בעוד ההורים מנסים לאזן בין היענות לבקשותיהם, לבין הצבת גבולות. כאשר ילדים בתקופה זו נתקלים בסירוב, הם נוטים לאבד שליטה ולחוות התפרצויות זעם אשר מתבטאות בכעס ובכי בלתי נשלט, לצד תגובות גופניות, למשל בעיטות ואגרופים או שכיבה על הרצפה. הכעס והזעם משתלטים עליו והוא נסער מאוד.

מדובר בתופעה נורמטיבית בקרב ילדים, שכן בגילאים אלו, התפרצות זעם מבטאת קושי בעמידה בתסכולים ובהכלה של עוצמות רגשיות, תהליכים שנמצאים בבנייה מתמדת בתקופה זו. התפרצויות אלה נפוצות במיוחד כאשר הילד לא בשיא כוחותיו, למשל בזמן מחלה או עייפות.

כיצד נעזור לילד במהלך ההתקף?

כאשר התקפי זעם מופיעים אצל ילדים, התערבותם של ההורים חיונית על מנת לספק לילד נוכחות מרגיעה ומארגנת. בייחוד חשוב לשדר לילדים החווים התקפי זעם כי אינם לבד, למשל באמצעות מגע או דיבור. כוחה של נוכחות שכזו טמון בכך שהיא מסייעת לילד לפתח יותר ויותר מודעות לגבי התחושה שמציפה אותו ומקדמת את התפתחות היכולת להרגעה עצמית. כמו כן, ניתן להיעזר באנשי מקצוע במסגרת הדרכת הורים או טיפול בילדים לסוגיו.

התקפי זעם – גם בבגרות?

התקפי זעם עשויים להופיע גם בשלבים מאוחרים יותר בחיים, בתקופת גיל ההתבגרות או בשנות הבגרות. התקפים אלה עשויים להופיע למשל על הכביש (מה שמכונה זעם בכבישים), במערכות יחסים רומנטיות ובמצבים שונים של תסכול מול הסביבה. התקפי זעם בבגרות יכולים להופיע במסגרת מגוון מצבים נפשיים ופיזיולוגיים, למשל כחלק מבעיה נוירולוגית או במהלך התמודדות עם משבר נפשי מסוגים שונים. כמו כן, הם עשויים להופיע במסגרת הפרעות נפשיות כגון הפרעה דו קוטבית/מאניה דפרסיה, הפרעת אישיות אנטי סוציאלית או פוסט טראומה. יתרה מזאת, התפרצויות זעם עשויות להופיע במסגרת תהליכי דמנציה או אלצהיימר בזקנה.

סימני אזהרה שדורשים טיפול

התקפי זעם בגיל הבגרות הנה תופעה שמחייבת התייחסות וטיפול היות וכאשר מבוגר מאבד שליטה, למשל בתור נהג על הכביש או הורה לילדים, השלכות מעשיו עלולות להוביל לתוצאות הרסניות כלפיו וכלפי הסביבה.

כמו כן, על אף שמדובר בתופעה נורמטיבית בקרב ילדים, כאשר יש חשש כי התקפי זעם הופכים לחריגים מבחינת המשך, העצמה והגיל בו הם מופיעים, מומלץ לפנות לעזרה מקצועית בכדי לבדוק את מקור ההתפרצויות. ישנם למשל מקרים בהם התקפי זעם מופיעים במסגרת הפרעת התנהגות כלשהי, דיכאון או כחלק ממקרי הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים.


אנשי מקצוע בתחום

פסיכותרפיה