תפריט נגישות
חיפוש

Rage attacks - התקפי זעם

התקפי זעם מתארים מצב של התפרצות חזקה של כעס, אשר יכולה להתבטא באופן מילולי וגופני. האדם או הילד שחווים התקפי זעם לרוב נראים כמתפרצים באופן חסר שליטה, והם זקוקים לזמן בכדי "להתקרר" ולהגיב באופן רגוע כלפיי הסביבה.

התקפי זעם - תופעה מוכרת בילדות

התקפי זעם נפוצים בעיקר בקרב ילדים קטנים, ובייחוד בגילאי 2 - 4. רובנו ראינו ילדים בסביבתנו זורקים חפצים, מכים באגרופיהם, ואף מטיחים את עצמם ברצפה, תוך כדי בכי קורע לב. התקפי זעם אצל ילדים נחשבים לתופעה נורמטיבית, אשר מתבטאת לרוב כתגובה למגבלות שמציבה הסביבה. ילדים קטנים מתקשים לווסת את העצמה הרגשית שלהם, ומפתחים לאורך השנים מנגנונים יותר ויותר משוכללים לדחיית סיפוקים. כאשר יכולות אלו עדיין בחיתוליהן, או כאשר הילד לא בשיא כוחותיו, למשל חולה או עייף, הוא פגיע יותר להתקפי זעם. התקפי זעם לרוב נמשכים דקות בודדות. אולם, כאשר יש חשש כי התקפי זעם הופכים לחריגים מבחינת המשך, העצמה והגיל בו הם מופיעים, מומלץ לפנות לעזרה מקצועית בכדי לבדוק את מקור ההתפרצויות. ישנם למשל מקרים בהם התקפי זעם מופיעים במסגרת הפרעת התנהגות כלשהי, דיכאון או כחלק ממקרי הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים.

התקפי זעם – גם בבגרות?

התקפי זעם עשויים להופיע גם בשלבים מאוחרים יותר בחיים, באם זאת בתקופת גיל ההתבגרות או בשנות הבגרות. התקפי זעם עשויים להופיע למשל על הכביש (מה שמכונה זעם בכבישים), במערכות יחסים רומנטיות, ובמצבים שונים של תסכול מול הסביבה. התקפי זעם בגיל הבגרות הנה תופעה שמחייבת התייחסות וטיפול היות וכאשר מבוגר מאבד שליטה, למשל בתור נהג על הכביש או הורה לילדים, השלכות מעשיו עלולות להוביל לתוצאות הרסניות כלפיו וכלפי הסביבה. התקפי זעם בבגרות יכולים להופיע במסגרת מגוון מצבים נפשיים ופיזיולוגיים, למשל כחלק מבעיה נוירולוגית או בהתמודדות עם משבר נפשי מסוגים שונים. כמו כן התקפי זעם עשויים להופיע במסגרת הפרעות נפשיות כגון הפרעה דו קוטבית/מאניה דפרסיה , הפרעת אישיות אנטי סוציאלית או פוסט טראומה . כמו כן התקפי זעם עשויים להופיע במסגרת תהליכי דמנציה או אלצהיימר בזקנה.

התקפי זעם – כיצד מטפלים?

כאשר התקפי זעם מופיעים אצל ילדים, התערבותם של ההורים חיונית, שכן בידיהם לספק לילד נוכחות מרגיעה ומארגנת. בייחוד חשוב לשדר לילדים החווים התקפי זעם כי אינם לבד, למשל באמצעות מגע או דיבור. כוחה של נוכחות שכזו טמון בכך שהיא מסייעת לילד לפתח יותר ויותר מודעות לגבי התחושה שמציפה אותו, ומקדמת את התפתחות היכולת להרגעה עצמית. כמו כן ניתן להיעזר באנשי מקצוע במסגרת הדרכת הורים או טיפול בילדים לסוגיו. במקרה של התקפי זעם במבוגרים וילדים, מומלץ גם על אבחון פסיכולוגי אשר יסייע לעמוד על מקור ההתקפים. אבחון נכון משמעותי בכדי להמליץ על הטיפול המתאים, באם זאת טיפול תרופתי או סוגי פסיכותרפיה.


אנשי מקצוע בתחום

פסיכותרפיה