תפריט נגישות

Hydrotherapy - הידרותרפיה

הידרותרפיה, או טיפול במים, היא שיטת פיזיותרפיה אשר יש המשייכים אותה, באפן שגוי, לתחום הפסיכותרפויטי. פירוש המילה הידרותרפיה ביוונית הינו טיפול (תרפיה) במים (הידרו). היוונים היו הראשונים אשר השתמשו באמבטיות לשם מטרות טיפוליות, תחת חוקים נוקשים, כאשר תחילה התייחסו אליהן כמשפרות רק את המצב הבריאותי. לתקופה ארוכה התיחסו לאמבטיות החמות כאל מותרות, אך ההשפעה המרגיעה של המים החמים התבססה ככלי לטיפול במחלות נפש, על-ידי חיזוק הקשר בין הנפש והגוף. ההידרותרפיה התפתחה מאז תקופת היוונים, והינה פופולארית גם כיום.

מהי הידרותרפיה?

הידרותרפיה היא שיטת טיפול המתבססת על כך שמאפיינים פיסיים מסוימים של המים והסביבה המימית מסייעים למטופלים המתמודדים עם בעיות פיסיות ובריאותיות שונות להתמודד עמן ולפתח מיומנויות פיסיות הרלוונטיות לקשייהם. בין מאפיינים אלו נכללים אובדן המשקל במים, הלחץ הידרוסטאטי הנוצר בשהות במים, היציבות ושיווי המשקל, והאפשרות לשהות במצב אופקי ללא הפעלת לחצים על השרירים או השלד.

הידרותרפיה מתקיימת בבריכות ייחודיות המותאמות לטיפולי הידרותרפיה מבחינת גובה המים, מבנה הבריכה וטמפרטורת המים. טיפולי הידרותרפיה מוצעים לילדים ובוגרים המתמודדים עם בעיות פיסיות ככאבי פרקים, כאבי ובעיות גב, פיברומיאלגיה, מחלות ניווניות, בעיות שלד ושרירים, בעיות נשימה ועוד. במסגרת טיפולי הידרו תרפיה, המטפל יכול לטפל ולהפעיל שרירים ומערכות גופניות אשר טיפול בהם מחוץ למים עלול לייצר כאב או לחץ גופני-שרירי מוגבר.

ההידרותרפיה הינה תוכנית טיפולית במים מחוממים, אשר עוזרת לאדם לשפר את תפקודו הנוירו- מוסקולארי-שלדי. המטופל משוחרר ממשקל גופו, והוא יכול לבצע פעולות אשר אינן תלויות בכוח המשיכה. כמו כן, האמבטיות בעלות הטמפרטורה הנעימה הן בעלות השפעה מרגיעה ומפיגת מתח. השהיה במים מאפשרת הרפיה ולחוויה במים יש אפקט מרגיע, ולכן לטיפול בעזרת הידרותרפיה יש גם השלכות פסיכולוגיות.

מתי נהוג לפנות לטיפול בהידרותרפיה?

ניתן לטפל בעזרת ההידרותרפיה בהפרעות שונות ולשלב אותה עם טיפולים שונים. נהוג להשתמש בהידרותרפיה בכל הגילאים ובמקרים הבאים: פגיעות שונות אצל ילדים ובעיקר בעיות קואורדינאציה, אסתמה, מחלות פרקים, בעיות גב, היפוטוניה, פוליו, מחלות-לב, פרקינסון, שיווי משקל ועוד.

הידרותרפיה מוצעת גם לאנשים אשר מתמודדים עם קשיים רגשיים שביניהם אוטיזם, פיגור שכלי והפרעות קשב וריכוז. הידרותרפיה מתאימה למטופלים אלו מאחר ופעמים רבות הם סובלים מבעיות פיסיות ומוטוריות אשר הידרותרפיה מציעה להן מענה. כך, למשל, רבים מהאנשים המתמודדים עם הפרעות מהספקטרום האוטיסטי סובלים מטונוס שרירים נמוך ומרפיון שרירי, וטיפולי הידרותרפיה מסייעים להם בחיזוק השרירים ובשיפור השליטה המוטורית ביציבתם ובשריריהם. לצד זאת, חשוב להדגיש כי על אף שטיפולי הידרותרפיה נתפסים פעמים רבות כבעלי השפעה מרגיע ואף פסיכותרפויטית- מחקרים אשר בחנו את השפעותיה באופן מבוקר לא מצאו עדויות לתרומתה בהיבטים הפסיכולוגיים והרגשיים. כלומר, הידרותרפיה יכולה להוות חוויה חיובית ומרגיעה, והקשר עם המטפל עשוי להיות קשר חיובי ואף משמעותי (ובפרט לילדים עם הפרעות בתקשורת) אך בשורה התחתונה- הידרותרפיה היא טיפול פיזיותרפי ולא פסיכותרפיה.

ישנן מספר גישות לטיפול במים

הגישה המשחקית: טיפול זה נעשה בדרך כלל כחלק מקבוצה, ומטרתו להשתמש בהנאה הנגרמת כתוצאה ממשחק, על מנת לשפר מיומנויות פסיכולוגיות ופיזיולוגיות של המטופל, ובנוסף לשפר את כישוריו הבין אישיים.

הגישה הרפואית: מתמקדת בבעיות הרפואיות של המטופל, ומשתמשת במים ככלי טיפולי רפואי. בעזרת התכונות הייחודיות של המים, מושג שיפור משמעותי בתפקודו הגופני של המטופל.

הגישה המשלבת: גישה בהידרותרפיה המנסה לשלב בין הגישה המשחקית והגישה הרפואית. השיטה משלבת משחקים במים, תוך הצבת מטרה טיפולית מוגדרת. למשל, מטרה משולבת היא פיתוח כישורים בין אישיים באמצעות משחק, תוך כדי תרגול מיומנויות גופניות שימושיות.


תחומי מומחיות:
ריפוי בעיסוק

אנשי מקצוע בתחום

ריפוי בעיסוק