תפריט נגישות
חיפוש

Hydrotherapy - הידרותרפיה

הידרותרפיה, או טיפול במים, היא שיטת פיזיותרפיה אשר יש המשייכים אותה, באפן שגוי, לתחום הפסיכותרפויטי.

הידרותרפיה היא שיטת טיפול המתבססת על כך שמאפיינים פיסיים מסוימים של המים והסביבה המימית מסייעים למטופלים המתמודדים עם בעיות פיסיות ובריאותיות שונות להתמודד עמן ולפתח מיומנויות פיסיות הרלוונטיות לקשייהם. בין מאפיינים אלו נכללים אובדן המשקל במים, הלחץ הידרוסטאטי הנוצר בשהות במים, היציבות ושיווי המשקל, והאפשרות לשהות במצב אופקי ללא הפעלת לחצים על השרירים או השלד.

הידרותרפיה מתקיימת בבריכות ייחודיות המותאמות לטיפולי הידרותרפיה מבחינת גובה המים, מבנה הבריכה וטמפרטורת המים. טיפולי הידרותרפיה מוצעים לילדים ובוגרים המתמודדים עם בעיות פיסיות ככאבי פרקים, כאבי ובעיות גב, פיברומיאלגיה, מחלות ניווניות, בעיות שלד ושרירים, בעיות נשימה ועוד. במסגרת טיפולי הידרו תרפיה, המטפל יכול לטפל ולהפעיל שרירים ומערכות גופניות אשר טיפול בהם מחוץ למים עלול לייצר כאב או לחץ גופני-שרירי מוגבר.

הידרותרפיה מוצעת גם לאנשים אשר מתמודדים עם קשיים רגשיים שביניהם אוטיזם, פיגור שכלי והפרעות קשב וריכוז. הידרותרפיה מתאימה למטופלים אלו מאחר ופעמים רבות הם סובלים מבעיות פיסיות ומוטוריות אשר הידרותרפיה מציעה להן מענה. כך, למשל, רבים מהאנשים המתמודדים עם הפרעות מהספקטרום האוטיסטי סובלים מטונוס שרירים נמוך ומרפיון שרירי, וטיפולי הידרותרפיה מסייעים להם בחיזוק השרירים ובשיפור השליטה המוטורית ביציבתם ובשריריהם. לצד זאת, חשוב להדגיש כי על אף שטיפולי הידרותרפיה נתפסים פעמים רבות כבעלי השפעה מרגיע ואף פסיכותרפויטית- מחקרים אשר בחנו את השפעותיה באופן מבוקר לא מצאו עדויות לתרומתה בהיבטים הפסיכולוגיים והרגשיים. כלומר, הידרותרפיה יכולה להוות חוויה חיובית ומרגיעה, והקשר עם המטפל עשוי להיות קשר חיובי ואף משמעותי (ובפרט לילדים עם הפרעות בתקשורת) אך בשורה התחתונה- הידרותרפיה היא טיפול פיזיותרפי ולא פסיכותרפיה.


תחומי מומחיות:
ריפוי בעיסוק

אנשי מקצוע בתחום

ריפוי בעיסוק