תפריט נגישות

Counseling for couples and families - ייעוץ זוגי ומשפחתי

ייעוץ זוגי ומשפחתי מסייע לבני זוג ולשאר בני המשפחה להתקרב מחדש ולשתף פעולה, סביב מגוון מצבים וקשיים. במרבית המקרים מדובר בטיפול קצר (כ-20 פגישות), אשר ניתן על ידי איש מקצוע עם הכשרה בתחום, לרוב פסיכולוג או עובד סוציאלי מוסמך. ייעוץ זוגי ומשפחתי עשוי לכלול רק את זוג ההורים, או לשלב את כל בני המשפחה, כאשר במקביל חלקם עשויים להיעזר גם בטיפולים אחרים, למשל פסיכותרפיה לסוגיה, הדרכת הורים משולבת, או טיפול באמצעות תרופות פסיכיאטריות 

מתי פונים לטיפול?

זוגיות ומשפחה הנן מערכות יחסים ארוכות טווח, אשר מכילות דינאמיקות מורכבות למדי. לכן, טבעי כי מדי פעם יהיו חיכוכים ואף משברים. ייעוץ זוגי ומשפחתי רלוונטי במקרים שונים, למשל:  

1. הריון ולידה  - כאשר מתווסף למשפחה ילד חדש, עשויים להיווצר מתחים שונים. למשל, קנאה של הילדים בתשומת הלב שמקבל האח או האחות החדשים, שחיקה של ההורים, או תחושת קיפוח של הורה מצד בן זוגו.

2. משברים - משברים שונים נוטים להציב בפני המשפחה התמודדות מורכבת, אשר מכבידה על מערכות היחסים. למשל, פטירה או מחלה של בן משפחה, משברים כלכליים, תאונות ועוד.

3. שינויים משמעותיים - שינויים בחיים, טובים ורעים, עשויים לשנות את מרקם היחסים במשפחה, ולייצר מחלוקות או מצוקות אשר מקשים על התקשרות. למשל, מעבר דירה, קידום בעבודה של אחד מההורים, פיטורים ועוד.  

4. מצוקות של הילדים - מצוקות של אחד מהילדים, או חיכוכים בין הילדים, משפיעים על התא המשפחתי כולו ולרוב מצריכים התגייסות וסיוע, בוודאי מצד ההורים. למשל, התמודדות עם קשיים חברתיים או לימודיים, הפרעות קשב וריכוז מסוגים שונים, בעיות תקשורת כלשהן, חרדות ועוד.

5. מתחים בין ההורים - כאשר הזוגיות של ההורים נקלעת למשבר, האווירה בבית המשפחה לרוב מושפעת מכך באופן משמעותי. לדוגמא, כאשר ההורים מתווכחים לעיתים תכופות, או כשהזוג מתרחק ומפתח אדישות אחד כלפיי השני. ייעוץ זוגי ומשפחתי רלוונטי במקרה זה, גם כאשר ההורים שוקלים להיכנס להליכי גירושין.

כיצד מתקיים הטיפול?

ייעוץ זוגי ומשפחתי מתקיים במספר מתכונות:

1. ייעוץ זוגי  - ייעוץ זוגי ומשפחתי אשר כולל מפגשים בנוכחות בני הזוג בלבד. הייעוץ לרוב מתמקד במערכת היחסים של בני הזוג, אך עשוי להתייחס גם לדינאמיקה המשפחתית כולה.

2. ייעוץ משפחתי - ייעוץ זוגי ומשפחתי אשר כולל מפגשים בנוכחות כל בני המשפחה. ייעוץ במתכונת זו מתרכז באופן שבו בני המשפחה מתפקדים יחד כמערכת, ומתמקד באינטראקציות השונות ביניהם.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול זוגי