תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Cinema Therapy - סינמה תרפיה

סינמה תרפיה, המכונה גם תרפיה באמצעות קולנוע, וידאו תרפיה או תרפיה באמצעות סרטים (movie therapy) היא שיטת טיפול באמנויות המתבססת על שימוש באמצעים קולנועיים לקידום מטרות טיפוליות כעיבוד רגשי ושגת שינויים התנהגותיים. במסגרת זו, סינמה תרפיה יכולה לעשות שימוש בצפייה בסרטים, דיון על חווית הצפייה בסרטים, כתיבת תסריטים ועשיית סרטים. פעילויות אלו מלוות על ידי איש מקצוע טיפולי (פסיכולוג קליני, פסיכיאטר או פסיכותרפיסט) אשר מחבר את התכנים או העשייה הקולנועית לעולמו הרגשי של המטופל, ובכך מסייע בהנעת שינוי נפשי.

בדומה לסוגים נוספים של טיפול באמצעות אמנויות, סינמה תרפיה מניחה כי לחלק מהאנשים קל יותר להתחבר לרגשותיהם, להביע את עצמם וללמוד דרך אמצעים אמנותיים ולאו דווקא באמצעות שיחה ישירה כפי שמקובל במסגרת טיפול פסיכולוגי סטנדרטי. בהתאם, סינמה תרפיה מציעה כי המפגש עם הקולנוע יכול לקדם מטרות טיפוליות במספר דרכים:

עיבוד חוויות רגשיות: חווית הצפייה בסרט היא פעמים רבות חוויה רגשית עוצמתית הנובעת מהזדהות עם גיבורי הסרט ועם ההתרחשויות בו. דרך הזדהויות אלו, אנשים רבים יכולים להתחבר לרגשות ומצבים אליהם הם מתקשים להתחבר בחיי היום יום וכך לעבד אותם באופן יעיל ומעמיק יותר. כך, למשל, נער מתבגר הנאבק להסתיר מאחרים ומעצמו את כאבו על גירושי הוריו וללבוש חזות "קשוחה" ואדישה, עשוי לעבד את החוויה הרגשית הנלווית לגירושים דרך צפייה בסרט העוסק בנושא. במסגרת סינמה תרפיה המטפל המלווה בעדינות את הצפייה והרגשות הנלווים לה יכול לסייע ולקדם את המעורבות והעיבוד הרגשי דרך השיח הטיפולי שיעורר בעקבות הצפייה.

פורקן רגשי: אנשים רבים מוצאים כי קל להם יותר לצחוק, לבכות ולהתרגש כאשר הם צופים בסרט מאשר במציאות. בהתאם, עצם הצפייה בסרטים במסגרת סינמה תרפיה יכולה לספק פורקן רגשי בעל ערך תרפויטי.
למידה: סרטים רבים עוסקים בדרכי התמודדות עם נסיבות חיים מורכבות כאובדן אדם יקר, פרידה, מחלה, בדידות וכן הלאה. בכך, הקולנוע מספק פעמים רבות מידע על דרכי התמודדות יעילות ופחות יעילות עם חוויות רגשיות ונסיבות חיים שונות, אותן המטופל יכול להפנים ובהן הוא יכול לעשות שימוש. במסגרת סינמה תרפיה המטפל יכול להעצים את אפקט הלמידה דרך הליווי והשיח הטיפולי המלווה את הצפייה בסרט.

כיום, סינמה תרפיה נחשבת לכלי טיפולי אותו ניתן לשלב במסגרת טיפול המבוסס על טכניקות טיפוליות סטנדרטיות. מאחר ומדובר בתחום חדש יחסית, סינמה תרפיה טרם זכתה למחקר שיטתי ומעמיק ועדיין לא פותחה כמודל טיפולי שלם העומד בפני עצמו. עם זאת, מטפלים המשתמשים בכלים של סינמה תרפיה במסגרת טיפולים וייעוצים קבוצתיים ופרטניים מעידים על אפקטיביות השימוש בו.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול באומנות