תפריט נגישות

Paraphilia - פראפיליה

פראפיליה היא גירוי או פעולה מינית הסוטים מהמיניות הנורמטיבית והכרחיים ליצירת גירוי מיני או אורגזמה; כאשר האדם נהנה מינית מאותם גירויים או פעולות מיניות אך מסוגל ליהנות מינית גם מפעילויות ארוטיות הנחשבות לנורמטיביות, פראפיליה אינה מאובחנת. כמו כן, פראפיליות משתרעות על טווח נרחב אשר נע בין מיניות כמעט נורמטיבית למיניות העשויה להיות הרסנית ומסוכנת לאדם עצמו ולסביבה. בהתאם, אבחנה של פראפיליה ניתנת רק כאשר היא מביאה למצוקה, קשיים בין אישיים או פגיעה תפקודית או סביבתית.

קיימים מספר סוגים של פראפיליות:

פדופיליה- משיכה לילדים/ילדות צעירות (לקריאה מורחבת לחץ כאן)
אקסהביציוניזם - הנאה מחשיפת איברי המין בפני אדם זר
פטישיזם- משיכה מינית לחפצים, אשר בד"כ מקושרים לגוף האדם (נעליים, תחתונים)
פרוטאוריזם- הנאה מחיכוך איברי המין באיברי גופו של אדם לבוש
מזוכיזם- הנאה מינית מפעילויות הכרוכות בהשפלה וגרימת כאב לאדם עצמו כהכאה, קשירה, השפלה נפשית וכד'
סדיזם- הנאה מינית מגרימת סבל פיסי או נפשי לאדם אחר כהכאבה, השפלה וכד'
וויאוריזם/ סקופופיליה- הנאה מצפייה באנשים עירומים/ מקיימים יחסי מין
טרנסוויזם פטישיסטי- הנאה מינית מלבישת בגדי בן/בת המין הנגדי

פראפיליות נוספות, נפוצות פחות, כוללות הנאה מקיום יחסי מין עם גופות או בע"ח, הטרדה מינית טלפונית, עשיית צרכים וכן הלאה.

 

שכיחותן של הפראפיליות באוכלוסייה אינה ידועה, מאחר ומרבית הסובלים מהן, כנראה, אינם פונים לטיפול. הפראפיליות פורצות בד"כ לפני גיל 18 ושכיחותן גבוהה יותר אצל גברים. בד"כ מאובחנות מספר פראפיליות אצל אותו אדם, בו זמנית או בתקופות חיים שונות.

גישות פסיכואנליטיות קלאסיות הניחו כי פראפיליות נוצרות כאשר תהליך ההתפתחות הפסיכוסקסואלית הנורמטיבית נבלם: חרדת הסירוס והכישלון בפתרון התסביך האדיפלי מביאים לחרדה והפראפיליות השונות מהוות דרכים שונות להתמודדות עם חרדה זו. לעומת זאת,

גישות פסיכולוגיות מודרניות רואות את הפראפיליות כנובעות מאירועי ילדות כהתעללות או הטרדה מינית, או התעללות שאינה מינית כהשפלה והתעללות פיסית.

בשנים האחרונות קישרו מספר חוקרים בין קיומן של פראפיליות לבין גורמים ביולוגיים כרמות הורמונליות יוצאות דופן, פגיעות נוירולוגיות וכד', אך ממצאים אלו טרם הוכחו באופן מדעי.


ביבליוגרפיה

Kaplan H.I, Sadock B.J, Grebb J.A (2007) Synopsis of psychiatry, Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, tenth edition.

תחומי מומחיות:
טיפול מיני

אנשי מקצוע בתחום

טיפול מיני