תפריט נגישות
חיפוש

Enneagram Coaching - אימון באניאגרם

אימון אישי הוא שיטת ייעוץ אשר התפתחה בעשורים האחרונים במטרה לסייע למתאמנים להגדיר מטרה אישית ולפעול להוצאתה לפועל באופן שיאפשר להם להרגיש כי הם ממצים את הפוטנציאל האישי שלהם. אימון אישי משמש ככלי קצר מועד ואפקטיבי עבור אנשים המבקשים לפתח את עצמם בהיבטי חיים שונים אך זקוקים למסגרת אשר תסייע להם בהוצאתו לפועל של תהליך זה. בין היתר, אימון אישי מתאים לאנשים המעוניינים לפתח קריירה חדשה, לפתוח או להרחיב עסק עצמאי, לנהל אורח חיים בריא יותר, לנהל את חייהם באופן אפקטיבי יותר, להתמודד עם קשיי ההתארגנות הנלווים להפרעות קשה וריכוז וכן הלאה. לאורך השנים התפתחו מודלים שונים של אימון אשר אחד מהם הוא אימון באניאגרם.

אימון באניאגרם הוא מודל המבוסס על התפיסה לפיה קיימים תשעה טיפוסי אישיות בעלי תפיסות עולם שונות זו מזו באופן מהותי ובהתאם- גם בעלי סגנונות פעולה, חשיבה והתנהגות מובחנים. לצד טיפוס האישיות המרכזי אליו האדם משתייך, לכל אדם יש גם מה שמכונה בשפת האניאגרם "כנפיים"- השפעות משני טיפוסי אישיות נוספים אשר מעצבות את האישיות וצובעים אותה בגוון ייחודי.

תשעת טיפוסי האישיות הנכללים בתפיסת העולם העומדת מאחורי שיטת אימון באניאגרם הם "המחוקק" המונע על ידי צורך בביצוע נכון ופרפקציוניסטי, "המסייע" המכוון ליצירת אינטראקציות חיוביות עם אחרים, "הביצועיסט" המכוון להשגת הערכה והימנעות מכישלון, "הדרמטי" המונע על ידי הצורך במיוחדות, "המדען" החותר לעצמאות וצמצום חדירותיו של העולם החיצוני, "הספקן" המכוון להשגת ביטחון, "הנהנתן" האופטימי והמכוון להימנעות מאי נעימות, "הבוס" המכוון להשגת שליטה וכוח, ו"משכין השלום" המנסה להשיג נינוחות ורוגע דרך שיתוף פעולה ויצירת הרמוניה עם אחרים.

אימון באניאגרם מציע שיטת אימון המכוונת להרחבת נקודת המבט של המתאמן כך שתתחיל לכלול גם זוויות ראייה המאפיינות בדרך כלל טיפוסי אישיות אחרים. זאת, מתוך הנחה כי כל אדם מחזיק בתפיסת עולם צרה יחסית אשר מגבילה את יכולתו לפעול להשגת יעדיו. לעומת זאת, הרחבה של נקודת המבט תאפשר תפיסה מקיפה ומעמיקה יותר של סיטואציות שונות ולכן גם התמודדות אפקטיביות ומקדמת יותר. כך, למעשה, אימון באניאגרם משמש הן כלי אבחוני המקטלג את המתאמנים השונים לטיפוסי אישיות שונים, והן כלי מעשי המסייע למתאמן לשנות את תפיסות העולם ודפוסי ההתנהגות המגבילים אותו. כלומר, במסגרת אימון באניאגרם המאמן מסייע למתאמן לזהות את סגנון החשיבה והפעול שלו ומתוך כך גם את "הנקודות העיוורות" והמקומות בהם סגנון הפעולה הטבעי שלו אינו משרת אותו באופן הטוב ביותר. עם הרחבת המודעות לנקודות העיוורון ולדפוסי ההתנהגות האוטומטיים שאנו פונים אליהם, מתרחב החופש של המתאמן לבחור באופנים חדשים ואפקטיביים יותר.

אימון באניאגרם אינו מסייע רק בהרחבת מודעותו של המתאמן לסגנון הפעולה שלו עצמו, אלא גם מסייע לו לקרא טוב יותר את המפה החברתית שסביבו ולזהות מה מניע אנשים אחרים לפעול כפי שהם פועלים. היכולת לשער באופן מדויק יותר מה הם צרכיו של האחר ומה מניע את החלטותיו וסגנון הפעולה שלו עשוי לסייע באופן משמעותי ביותר לקידום אינטראקציות בין אישיות בתחום הבין אישי והעסקי. כך, למשל, טיפוס שהוא בעיקרו "מדען" יכול לזהות באמצעות אימון באניאגרם כי חלק משמעותי מההתנגשויות שלו עם הבוס שלו נובעות מכך שהבוס, ככל הנראה, מונע על ידי צורך בביסוס אינטראקציות חברתיות משמעותיות, וחווה את סגנון עבודתו העצמאי והמסוגר של "המדען" כהודף ובלתי משתף פעולה גם אם עבודתו המקצועית מעולה.

אימון באניאגרם משמש פעמים רבות כשיטת אימון אישי, אך מתאים ליישום גם בקבוצות, צוותי עבודה וארגונים: שיטת האבחון ותהליכי השינוי אשר אימון באניאגרם מציע מאפשרים לקדם את תפקודם של צוותי עבודה וצוותים ניהוליים בהיבטים כהנעת עובדים ועידוד מוטיבציה, פתרון קונפליקטים בארגון, תפקוד צוותי יעיל יותר וכן הלאה.


תחומי מומחיות:
אימון אישי - Coaching

אנשי מקצוע בתחום

אימון אישי - Coaching