תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י דויד ב - 01/05/2023 11:42:43

שלום לכולם,

כבר תקופה ארוכה שאמי לא במיטבה, הוריי גרושים כבר מעל ל15 שנים ולא בקשר בכלל. אמא שלי חושבת שאבא שלי עושה הכל מאחורי הגב שלה כדי שהיא תיפול לקרשים ושיהיה לה קשה - היא טוענת שהוא רוצה לחזור אליה..
    אבא שלי נמצא במערכת יחסים ארוכה ואוהבת ואין שום סיכוי שירצה לחזור לאמא שלי.
    לאמא שלי דפוסים נורא מוזרים, תמיד דואגת להאשים את הסביבה במצב שלה, טוענת שהשכנים עושים לה דווקא, טוענת שאני משתף פעולה עם אבא שלי ומעביר לו מידע עליה.. רחוק מהמציאות!

יש לי אח קטן בן 19 שגר בבית עם אמי והוא גם מאוד סובל ממנה.
    הייתה תקופה קצרה שלא דיברתי איתה והיא התחילה לשלוח אימיילים לאבא שלי שממש הכריח אותי לדבר איתה כי היא במצב לא טוב ובזכותו חזרתי לדבר איתה.

היא עדיין טוענת שהוא לרעתה.
    בנוסף לכל היא גם החליטה שכל המשפחה שלה נגדה ולרעתה
    (האחים והאחיות) כבר שנים שהם לא מדברים והם מנסים לעזור והיא לא מעוניינת.

השורה התחתונה היא שהיא לא רוצה עזרה ולא מעוניינת בעזרה ואומרת שהיא יודעת הכל ואת כל מה שמתרחש ולא צריך לדבר איתה על טיפול.
    אני כבר אובד עצות, המצב הזה קשה לי ואפילו ללכת איתה לטיפול אי אפשר אז הפתרון לא מתקדם. ניסיתי גם להסביר לה בצורה הכי יפה וברורה לא פעם ולא פעמיים אך כל ניסיון עלה בתוהו.

מקווה שהייתי ברור ואודה מאוד לעזרתכם!

תשובה: טיפול לאמא
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 02/05/2023 22:43:38

שלום דויד. 

נשמע שכולכם, גם אמך וגם אתם, סובלים ממצבך של אמך אך למרבה הצער, קשה מאוד לסייע ולשנות אדם שאינו נכון לכך. לאור זאת, נדמה לי שיש שני כיוונים שיכולים לסייע. האחד, הוא לבדוק אם אמך תהיה מוכנה לפנות לייעוץ משפחתי. לפעמים, כאשר האדם אינו חש שהוא ה"אשם" או ה"בעייתי", אלא חלק ממשפחה שמבקשת לבסס תקשורת ויחסים טובים יותר- שיתוף הפעולה גובר. אפשרות נוספת היא להשלים, לעת עתה, עם העובדה שלא ניתן לשנות את אמך ולהתמקד בטיפול בעצמך אשר יאפשר לך לעבד את הקושי והשלכותיו על חייך, ולבסס דרכי תגובה והתמודדות אפקטיביות. לא פעם, כאשר אחד מבני המשפחה משנה את עמדתו ואת דרך התנהלותו, בני המשפחה האחרים מגיבים לכך ומצליחים גם הם לקדם שינוי ברמה זו או אחרת.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

דפנה מטרי

דפנה מטרי

שילת
יזהר עירון

יזהר עירון

תל אביב - יפו
מרכז אתרוג

מרכז אתרוג

חדרה
ג'ני גוטמן