תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י יערה א. ב - 18/01/2023 12:03:54

קורה לי הרבה פעמים שבעקבות טעות שעשיתי אני נשארת עם תחושות אשמה ממש קשות שקשה לשחרר. זה יכול להיות בהקשרים חברתיים, אז אני כועסת על עצמי שעשיתי או אמרתי משהו לא במקום, אולי העלבתי או פגעתי במישהו..
    אבל זה קורה לי בעיקר בעבודה, כשאני לא עומדת בדד-ליין, שוכחת משהו, או מקבלת ביקורת או פידבק על העבודה שלי.
    מצד אחד, אני שמחה לשמוע מהבוסים שלי מה אני יכולה לעשות יותר טוב כדי להשתפר, אבל מצד שני אני גם נשארת עם תחושת אשמה גדולה, ועסוקה במחשבות על זה שמאוכזבים ממני, או לא מרוצים ממני. לפעמים זה גם הופך את כל התקשורת שלי עם הממונים עלי לקצת מביכה או טעונה, וכל המחשבות וההתעסקות בזה מתישות אותי.
    מה אני יכולה לעשות כדי קצת יותר לשחרר מהביקורת הפנימית הזו? אני יודעת שאני עושה הכי טוב שלי, אבל עדיין יכולה להיות מאוד קשה עם עצמי לפעמים...
    תודה!

תשובה: ביקורת עצמית
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 18/01/2023 14:24:30

שלום יערה.

חשוב וטוב שאת מזהה שהביקורת העצמית שלך היא מוגזמת ואף פוגעת בך. מצב כזה נובע בדרך כלל מגורמים רגשיים או נפשיים, שאינם בהכרח מודעים. כך, למשל, ביקורת עצמית מוגזמת עשויה להיות קשורה לחוסר ביטחון, תחושת אשמה עמוקה, או הפנמת "משוואה" לפיה חוסר הצלחה שווה לאובדן אהבה, קשר וכד'. לאור האמור, ממליצה לשקול פנייה אל טיפול פסיכולוגי בו תוכלי לעבד ולהבין יותר לעומק את הגורמים לתחושתייך, וכך גם להשתחרר מהן ולפעול ביותר חופשיות.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

ד"ר איה גולן

ד"ר איה גולן

תל אביב - יפו
נדב כרמון

נדב כרמון

תל אביב - יפו
ד"ר עדן וייס שדה

ד"ר עדן וייס שדה

קרית אונו
ג'ני גוטמן