תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י חן ב - 20/10/2020 11:13:05

בוקר טוב ושלום רב
    רציתי לדעת מה ההבדל בין טיפול פסיכודינמי לבין טיפול אנליזה,יש לציין שהתנסתי בשתי השיטות הייתי בטיפול פסיכודינמי כשנתיים שנתן לי ערך רב ונוצר קשר עמוק וחזק ביני לבין המטפלת עם אהבה חזקה והדדית,כעת אני בטיפול אנליזה כשלושה חודשים כ4-5 פגישות בשבוע מאוהב ונהנה מהאנליזה מאוד מאוד,אך מעניין אותי לדעת מה ההבדל בין שתי השיטות,אני יודע שהפסיכודינמית היא נגזרת מהפסיכואנליזה ושתיהן על אותן עקרונות פחות או יותר פרשנות,הבנת ועיבוד חויות העבר והעצמי ,חלומות ואסוציאציות חופשיות ועוד,אני יודע שאנליזה שונה מהפסיכודינמית בתדירות ובחזקת ובכך שיש החזקה משמעותית יותר למטופל,אני יודע שהיא שונה מכך שהיא בד"כ בשכיבה על הספה,אך לא הכרחי כמו שפרויד ציין שהסיבה שהוא עושה את הטיפול בשכיבה בגל שלא נוח לו שמטופליו יביטו בו שעות,אני יודע שבאנליזה בד"כ המטפל נוקט עמדה יותר ניטראלית ואולי עוד שינויים שהם בעיניי לפחות מינורים ואני יודע שיש בנוסף לגישה של פרויד את הגישה של יונג ובתוך שתי הגישות הללו יש גישות נוספות,אבל עדיין קשה לי להבין מה ההבדל ביניהם ואם לצורך העניין פסיכולוג קליני יעשה 3-4 טיפולים פסיכודינמיים למטופל זה יהיה שווה ערך לטיפול אנליזה ושאלה אחרונה למה פסיכולוג קליני שעבר התמחות והוא אפילו מומחה שנים כולל בפסיכודינמית צריך לעבור תנאי קבלה מחמירים,לעבור הכשרה ארוכה ולעבור בעצמו טיפול אנליזה כמה שנים,כדי שיוכל לטפל באנליזה ולקבל את התואר פסיכואנליטיקאי/אנלטיקאי
    אשמח לתשובה אמיתית ומעמיקה במידת האפשר.
    תודה מראש

שלום חן.

לגבי הבדלי המסגרת והפרקטיקה שתיארת אין לי מה להוסיף לדבריך מלבד חידוד- בתוך הגישה הפסיכואנליטית, בין היא מיושמת באנליזה ובין אם בפסיכותרפיה פסיכואנליטית, קיים מגוון רב של שיטות טיפול למשל, הן אנליטיקאי והן פסיכותרפיסט בגישה פסיכואנליטית יכולים להיות קלייניאנים, פרוידיאנים, התייחסותיים וכן הלאה. לגבי הבדלים שמעבר בין אנליזה לפסיכותרפיה פסיכואנליטית, זהו נושא שנוי במחלוקת, כאשר יש הטוענים כי מדובר בשתי מתודות מובחנות גם אם בעלות מוצא זהה ויש הטוענים כי מדובר ב"רצף" עליו מצויות שתי הפרקטיקות. באופן טבעי, המצדדים בכך שמדובר במתודה טיפולית שונה מהותית ולא רק כמותית גם מאמינים בצורך בהכשרה ספציפית המתאימה לעומק אליו ניתן להגיע בעבודה פסיכואנליטית- עומק אשר נוצר על בסיס המסגרת האינטנסיבית והחשופה. לצערי אין לי אפשרות לסקור לעומק את טיעוני שתי הגישות, נדמה לי שתוכל למצא באתר מאמרים העוסקים בנושא. מעבר לכך, מציעה לבחון ולגלות את ההבדלים כפי שהם נוצרים ומתהווים עבורך במעבר בין שני הטיפולים.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

יובל קורן

יובל קורן

חיפה
חלי גאדג'

חלי גאדג'

חולון
שנהב שטיין

שנהב שטיין

תל אביב - יפו
עדי דוידסון