תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י פופי ב - 20/09/2020 14:02:10

אני פוחדת שנתחיל לי פיצול אישיות ואני לא יודעת. עברתי הרבה טראומות קשות בחיי, מגיל 3 ועד לפני שנה. עוברת הרבה ניתוקים.
    אני עם אישיות גבולית, וכמו כל גבולי אני מרגישה שיש מישהי בתוכי. אני מכירה אותה.
    אבל זה לא פיצול אישיות.
    בחודשים האחרונים הבן זוג שלי אמר לי כמה פעמים שהוא שמע אותי בקול אחר, פנים אחרות... פעם אחת אמרתי שקוראים לי קרן, פעם אחת דיברתי (חדשניות בודדות) כמו ילדה קטנה בת 4 בערך.

חוץ מזה הוא לא דיווח לי על עוד דבר חשוד... אבל הוא כן הכניס אותי לטיפול כמה ימים אחרי ששמע את הקול של הילדה הקטנה, כמו שהוא אומר.
    אני בקשר יומיומי עם המשפחה שלי (5 אחים והורים), מדברים בטלפון ונפגשים. אני מתקשה להאמין שאם היה לי פיצול אישיות מישהו מהם לא היה רואה את זה.

זה יכול להתפתח ככה??
    האם יכול להיות שהוצאתי קול של ילדה בלי לישם לב ושהוא מתבלבל?
    יכול להיות שאמרתי שאני קרן תוך כדי שינה?

גם המטפל שלי מנסה להסביר לי שבארוע הטראומתי אני לא התעלפתי, אלה נכנסתי לניתוקים (הארוע היה לפני שנה).
    ועכשיו אני בחרדות שזה מתחיל ואין לי שליטה, וזה יקרה, וזהו הלך עלי.

אני בחרדות פוחדת מזה.
    האם זה קורה ככה??
    אני בטיפול (עברתי רק 2פגישות)

אני פוחדת

תשובה: פיצול אישיות- איך זה מתחיל?
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 21/09/2020 21:17:50

שלום לך.

מתחת לשם המאיים של "פיצול אישיות" (או אישיות מרובת פנים בעגה המקצועית) מדובר בחלקים נפשיים שהם כל כך בלתי נסבלים עד שהם מפוצלים מהחוויה. כיום, ההנחה המקצועית הרווחת היא שכמעט כולנו מנותקים במידה מסוימת מחלקים בלתי רצויים של עצמנו (למשל, מחלקים שנתפסים על ידנו כיותר מדי מיניים, זועמים, אגואיסטיים וכד'), אך במקרים מסוימים הניתוק יכול להיות עוצמתי עד כדי נתק מוחלט מחוויות רגשיות מסוימות או מתפיסות עצמיות מסוימות. למשל, אישה שנפגעה מינית בילדותה עשויה לא לסבול את החלקים המיניים שלה עצמה ולכן להתנתק מהם. במקרים מסוימים הנתק הוא חזק עד כדי כך שאותם חלקים בלתי רצויים מתגלמים ב"אישיויות משנה" המובחנות מהאישיות המרכזית. במצבים אלו הטיפול הפסיכולוגי הוא קריטי מאחר והוא מהווה מפגש ומרחב בו אפשר "להתיידד" עם החלקים המפוצלים ולהחזיר את האישיות כולה למצב יותר שלם ופחות מפוצל. במובן זה, במידה ואת חוששת שחלקים שלך, כאלו שקשורים קרוב לוודאי לחוויות עבר טראומטיות, מנותקים ומבקשים לבוא לידי ביטוי- חשוב מאוד לשתף את המטפל בתחושות ובחששות ולבדוק יחד כיצד אתם מתמודדים עם המצב. 

אני מבינה את הבהלה ואת תחושת חוסר השליטה, אך סביר להניח שהמצב ניתן לטיפול ושינוי, ובפרט לאור מודעותך אליו.

ליטל

תוכלי למצוא כאן רשימה של פסיכולוגים להתייעצות ובחינת טיפול

אנשי מקצוע ומכונים

עמית נאור

עמית נאור

תל אביב - יפו
איילת עדי שדות

איילת עדי שדות

גבעתיים
ד"ר יגאל גליקסמן

ד"ר יגאל גליקסמן

הוד השרון