<
תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י טולי ב - 05/09/2020 13:02:43

אני אמא וסבתא וכל דבר שקורה במשפחה שלנו אני לוקחת אשמה עלי. וקשה לי.
    למשל דיברתי בנייד עם הבת שלי בזמן שנהגה ויש לה דיבורית .היא עמדה ברמזור אדום ונהג פגע קלות ברכבה. הוא לא שם לב.וזו אשמתו. ישר האשמתי עצמי !! למה דיברתי איתה. למה התקשרתי. היא נהגה הכל לפי החוק דרך אגב. אבל ייסרתי עצמי שזה בגללי.
    או..שכן שלנו חולה ולא עזרתי מספיק בהתנהלות מולו ואף מקרים שהתעלמתי. והנה נכדתי חלתה ואני מרגישה שזה עונש על שלא עזרתי במחלת השכן באופן מודע.
    ואני מתעוררת בלילה עם ייסורים קשים שמא בגלל התנהגותי הנלוזה לשכן באה לפתחי מחלת הנכדה.
    אלו רק דוגמאות אבל קשה לי.
    או המדיח אצל הבת שלי התקלקל..התערבתי ולחצתי שיבוא טכנאי. היא הביאה ואמרה שהוא לא היה עם מסיכה כהלכה.
    מאז אני מוטרדת כי הטכנאי בא בגלל שלחצתי שיבוא ואם חלילה הוא יתגלה כחולה זו אשמתי שהוא בכלל בא.
    קשה לי.
    תודה מקרב לב על עיצה איך להתמודד עם כל אירוע שאני לוקחת אשמה עלי.

תשובה: לוקחת כל דבר כאשמה שלי.
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 06/09/2020 23:17:38

שלום טולי.

נשמע מדברייך שאת גורמת לעצמך סבל רב במתקפות החוזרות והנשנות על עצמך, וטוב שאת מזהה שאת לא אשמה במציאות כפי שאת חשה בתוכך. לקיחת אשמה מוגזמת נובעת בדרך כלל מגורמים רגשיים לא מודעים אשר מביאים עצמם לביטוי דרך ה"סימפטום" של לקיחת האשמה ובהתאם- הדרך להתמודד היא להכנס פנימה, אל הנפש, לזהות גורמים אלו ולעבד אותם באופן שיביא להקלה וליכולת לזוז מהם. תהליך זה ניתן לעבור באמצעות טיפול פסיכולוגי בגישה פסיכודינמית ואני ממליצה לך בחום לשקול את האפשרות. אני מאמינה שבאמצעות הטיפול תוכלי להקל ולשפר את חייך בצורה משמעותית, וסביר להניח שגם יחסייך הבין אישיים יושפעו לטובה.

ליטל

תוכלי למצוא כאן רשימה של מטפלים שמתמחים בטיפול פסיכודינמי להתייעצות ובחינת טיפול

אנשי מקצוע ומכונים

שני בלסיאנו

שני בלסיאנו

ראשון לציון
טלי עינבר גרוסמן

טלי עינבר גרוסמן

כפר סבא
ד"ר יגאל גליקסמן

ד"ר יגאל גליקסמן

הוד השרון
אור ויפרבניק

אור ויפרבניק