תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י ללא ב - 16/04/2020 01:10:34

אם המשאלה הכי גדולה שלי היא פשוט לא להיות.
    כי אני באמת לא מבינה- למה זה טוב להיות?
    אין לי כוחות לחיות ואני לא רוצה.
    אני מאמינה בחיים שלאחר המוות ולכן גם לא רוצה למות.
    אני פשוט לא רוצה להיות.
    זו המשאלה, הכמיהה, הרצון החזק ביותר שלי.
    רצון שלא יכול להתגשם,
    ולכן אני כמו דג מת שצף על גלי הים, זה נראה שהוא מתקדם כמו כולם, אבל באמת הוא מת.

איך טיפול פסיכולוגי יכול לעזור במצב כזה?
    איך אפשר לעזור לאדם שכל כך כמה פשוט לא להיות?

תשובה: לא רוצה להיות
    נכתב ע"י יעל ימיני ב - 17/04/2020 08:23:09

שלום לך,

אני מצטערת לשמוע שכך את מרגישה. חשוב לזכור שהרצון שלא לחיות, יכול לנבוע ממצבים נפשיים שונים, שעלולים לייצר ייאוש, חוסר חשק ועוד, אשר גורמים ל״חוסר רצון לחיות״. הרצון לחיות עשוי להתעורר שוב, כאשר נכנסת בחזרה תקווה או שמחה, אפילו אם הן מאוד קטנות. המטרה בטיפול נפשי, היא לזהות את הגורמים הנפשיים שמייצרים את הייאוש ולתמוך באפשרות שתעורר שוב תקווה ורגשות אחרים שיכולים שיכולים להצית מחדש את הרצון לחיות. כמובן שבשביל שטיפול יניב פרי צריכה להיות מוטיבציה מסוימת. אפילו חוסר הרצון למות (כפי שציינת) יכול לספק מוטיבציה להתחלת תהליך.

חשוב לזכור שברגעים הכי קשים ואפלים, קשה לראות את האפשרות לשינוי. תחושת הייאוש יכולה ״למסך״ את הסיכוי לשינוי ולתקווה. אני מאמינה שגם מתוך מצבים מאוד קשים ניתן להשיב את הרצון לחזור ולחיות. טיפול פסיכולוגי בהחלט נכנס לתמונה כאן שכן לפסיכולוגים יש את הכלים הדרושים כדי לתת מענה ולתמוך גם במצבי ייאוש קשים. אני מאוד מקווה שדבריי יחזקו את ידיך להחליט לפנות לתמיכה נפשית ולא לאבד את התקווה!

בהצלחה,

יעל

אנשי מקצוע ומכונים

פז חיט

פז חיט

כפר סבא
עמית נאור

עמית נאור

תל אביב - יפו
טל משולם

טל משולם

חיפה