תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י חניתה ב - 03/03/2020 11:59:28

יש לי עוד כמה שאלות בסיסיות בנוגע לטיפול, אולי אני פה עם ציפיות לא ריאליות...

1. יש מקום לפעמים להאשמה בטיפול מתוך כוונה להביא את המטופל למקום טוב?
    2. בטיפול יש כאב, האם כאב חד שנובע בעיקר מתגובות המטפל הוא הכאב שאמור להיות בטיפול?
    3. מטופל אמור לשרוד כאב פוצע ממטפל ולהתרגל אליו?
    4. זה בסדר שמטופל מצפה לקבל הכרה בסבל שעבר מהמטפל?
    5. האם זה מוגזם הרצון לחוש שהמטפל מזדהה עם הכאב?
    6. האם מטופל יכול לסמוך על עצמו כשהוא חש שהמטפל לא נמצא במקום שלו, לא מפרש אותו נכון ולא מרגיש אותו? (כמובן, לא אחרי פעם אחת אלא אחרי ניסיונות הידברות עם המטפל)

תשובה: שאלות בנוגע לטיפול
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 03/03/2020 12:38:51

שלום לך.

אשיב לשתי שאלותייך יחד מאחר והן נוגעות בעיני באותו הנושא. 

אני שומעת כמה את סוערת וכואבת, ונדמה לי שאת פונה לכאן שוב ושוב ומתארת סיטואציות כואבות כדי לקבל מענה אשר ישחרר אותך לכאן או לכאן- כדי שתוכלי לקבל אישור שאת הנפגעת וצריכה פשוט לקום ולעזוב או לחלופין, שהמטפלת צודקת ואת זאת שלא רואה נכון. כפי שכתבתי לך, איני יכולה להשיב לך ולא יכולה לקבל עבורך את ההחלטה הקשה והמייסרת הזאת משום שיש בכך השטחה וזלזול במורכבות שאת חווה. אני יכולה לומר רק שוב ושוב שמהותו של טיפול היא תנועה והתקדמות. אם את חושבת שה"לופים" של ההתנגשויות והפגיעות מייצרים גם תובנה, התקדמות והתחדשות, כנראה שיש טעם בשיח ביניכן אך אם את מעריכה שהכל הוא "עוד מאותו הדבר" ללא כל תנועה, למידה והתחדשות- זה הרגע לבדוק אפשרויות חדשות. 

הדבר היחיד שאני חושבת שכדאי להטיל בו ספק הוא ההנחה ש"ככה זה יהיה בכל טיפול". סביר להניח שבטיפול אחר חלק מהדברים יחזרו על עצמם ויבואו לידי ביטוי משום שאת תביאי לטיפול את אותם אזורי נפש כואבים, אך במקרים רבים מטפלים שונים ו"צמדים" טיפוליים שונים מצליחים לעבוד אחרת עם אותם החומרים ולעתים גם להפיק מהם תועלת, צמיחה וגדילה נפשית שלאו דווקא התאפשרו בטיפולים קודמים.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

טל משולם

טל משולם

חיפה
איילת עדי שדות

איילת עדי שדות

גבעתיים
חגית בר

חגית בר

ראשון לציון
טל יהודה