תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י חניתה ב - 28/12/2019 23:15:22

שלום ליטל.
    אני בטיפול שנה אצל פסיכולוגית קלינית, מרגישה כלפיה רגשות קשים של פחד ובושה.
    הסביבה שלי- בעלי, אחותי וחברה, מעודדים אותי לעזוב אותה ולהתחיל טיפול אצל מישהי אחרת.
    עשיתי פגישה אחת עם פסיכותרפיסטית מעולה - מטפלת באומנות כבר 40 שנה, הרגשתי שהיא מקבלת אותי, מבינה, ממש הרגשתי "מטפל מאפשר" לא יודעת אם יש מושג כזה, אך זה מה שחשתי אצלה.
    שוחחנו, דיברתי איתה בחופשיות, מה שלא דיברתי במשך שנת טיפול אצל הפסיכולוגית דיברתי איתה בפגישה אחת.
    דיברנו גם על הטיפול שעברתי אצל הפסיכולוגית הקודמת, על כך שאני חשה רגשות קשים כ"כ בטיפול, והיא אמרה לי שזה לא צריך להיות כך, אנחנו לא צומחים מכאב.
    מסיבה שאינני מצליחה להגדיר, חשתי רצון עז לחזור לפסיכולוגית הקודמת, אני לא חושבת שזה בא מהמקום הבריא שלי, אבל זה מה שעשיתי.
    חזרתי אליה, והיא אמרה שאני כן צריכה לעבור כאב בטיפול, זו הדרך, ורק בסוף יבוא הריפוי.
    יש לי תחושה שאולי התמכרתי לכאב, שאני אוהבת את זה שהיא מכאיבה לי,
    כל מי שסביבי אומר שזה מזכיר לו תסמינים של אישה מוכה. (גם אני מרגישה כך).
    מצד שני- היא פסיכולוגית קלינית מקצועית, מוסמכת, עם הצלחות.
    יש סיכוי שהיא תיתן לי להישאר בטיפול אצלה כשזה מזיק לי?
    אני לא מבינה את עצמי- למה אני נשארת אצלה, כשיש לי תחליף נעים ומצוין ומתאים?
    למה כל פעם שאני עוזבת בשברון לב ובטוחה שזהו, אח"כ אני שוכחת, אומרת שבטח מעכשיו יהיה טוב יותר, וחוזרת?
    למה אני הולכת דווקא למקום שגורם לי כאב?
    למה יש לי שאיפה שדווקא היא ששברה בי כ"כ הרבה, דווקא היא תתקן?
    למה אני רוצה דווקא אותה?
    את יכולה להסביר לי את עצמי?
    ולכוון אותי?

תשובה: יש דרך לדעת אם אני עוברת התעללות בטיפול?
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 29/12/2019 16:36:25

שלום חניתה.

כפי שכתבתי לך בעבר, הקשר הטיפולי מהווה לא פעם מקום לשחזורים של דינמיקות מרכזיות ומכאיבות מהעבר והיבט זה יכול להביא לשבר וכאב או לריפוי וצמיחה- תלוי מה מצליחים לעשות איתו בתוך הקשר הטיפולי. לאור זאת, אני חושבת שמפגש אחד נעים עם מטפלת אחרת אינו משקף ואינו רלוונטי לקבלת ההחלטה- מה שמשנה הוא אילו דינמיקות מתפתחות בתוך הקשר הטיפולי לאורך הזמן והאם הן מביאות לעיבוד, ריפוי ושינוי או רק לשחזור המקומות המכאיבים. לאור זאת, כאמור, אני חושבת שמה שמשנה הוא ההיבט שרק את יכולה לקבל החלט לגביו- התחושה האם יש או אין אפשרות לתנועה ושינוי בטיפול הראשון. אם את מרגישה שהשיח תקוע לאורך זמן ואינך מצליחה להפיק ממנו דבר, כנראה שהגעתן למבוי סתום. אם את מרגישה שדברים עדיין נוגעים, מחדשים ומרגישים בעלי משמעות- כנראה שעדיין יש דרך להיתרם  מקשר.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

מרכז אתרוג

מרכז אתרוג

חדרה
מזי ברקמן

מזי ברקמן

תל אביב - יפו
יזהר עירון

יזהר עירון

תל אביב - יפו
חגית בר