תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י אדם במצוקה ב - 03/08/2018 03:00:52

אני בן 29. אני נמצא בתוכנית שיקום בירושלים. מזכיר דירה אומנם, אבל חוץ מזה החיים שלי על סף תהום.
    אני סובל מהשמנה קיצונית שמקשה עלי לתפקד ולהרגיש טוב. לעתים קרובות אני סובל מהתקפי פסיכוזה. אני רוצה להתאשפז במחלקה פסיכיאטרית ולא לעשות כלום.
    האנשים בתוכנית השיקום הם אנשים קשים. המנהלת אישה טובענית, מתחשבנת מפחידה וקשה. כבר כמה וכמה פעמים ניסתה להעיף אותי מהתוכנית על חוסר תפקוד.
    אני לא זוכה לכבוד במסגרת התעסוקתית כלל. מרוויח 200 שקל על עבודה במפעל מוגן. לא נירדם בלילות, פוחד על גורלי.
    אני סובל ממחלת הסכיזופרניה עם התקפי פסיכוזה. המשפחה מביאה כסף, זה הדבר הטוב היחיד.
    אני מאוד פסימי ועצוב, מרגיש שקצו כול הקצים.
    לפני כשנתיים אימי עברה דירה לבית בקומה גבוהה, אני סובל מאוד מפחד גבהים.
    בארבע השנים האחרונות עליתי במשקל- הכפלתי את משקלי!.
    המחשבות שמלוות אותי הן יאוש ומוות, קפיצה מהמרפסת בגורד השחקים בו אימי גרה.
    השנים האחרונות היו הקשים בחיי ואני לא מאמין שהוכל להתגבר על כדור השלג הדורסני של הרס עצמי שהתגלגלתי עליו.
    הכן, אני מרחם על עצמי, מעשן סיגריות, אוכל לא בריא לא ישן הרבה , מוזנח ומכין עצמי לשלב הבא-המוות שאני מרגיש שבא לקראתי.
    אני לא מאמין בעצמי וביכולות שלי, התחושה שמאוחר מדי והסוף הגיע מורגשת מתמיד.

תשובה: פסיכוזה, לחץ והשמנה
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 03/08/2018 11:17:08

שלום לך.
    אני מצטערת לשמוע על התחושות הקשות שלך, ועל הסבל שאתה חווה בשנים האחרונות.
    איני יודעת מתי חלית וכמה זמן אתה נמצא במסגרת האשפוזית, אך צריך לקחת בחשבון שבמקרים רבים ההתמודדות עם סכיזופרניה, וההסתגלות למסגרות שיקומיות הם תהליכים ממושכים. במהלכם, לא פעם מתעוררות תחושות של יאוש, של היעדר אפשרות להתאים, להשתייך ולהסתגל- אך במרבית המקרים בסופו של דבר מוצאים את הדרך הנכונה והמתאימה לכל אדם. במובן זה, גם אם אתה מאוד סובל עכשיו, חשוב לזכור שהסבל לא בהכרח ימשיך כך תמיד. שתרגיש גם אחרת, טוב ומאוזן יותר.
    מעבר לכך, אני חושבת שאחד הדברים שהכי מחברים לתחושה של משמעות, טעם והקלה הוא קשר עם אנשים. גם אם קשה במסגרת ובעבודה, אני חושבת שכדאי לנסות להתחבר למסגרות שיקומיות חברתיות או לקבוצות תמיכה למתמודדים שיכולות לספק גם תמיכה וגם קשרים חברתיים. במקרים רבים, קשרים חברתיים שנוצרים מספקים את תחושת המשמעות, העניין והערך עצמי שנפגעים בגלל המחלה.
    אל תוותר. נסה לחזק את ההיבט הזה, ואולי תבוא איתו גם הקלה.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

נועה ארנטל

נועה ארנטל

תל אביב - יפו
ליאת טייר

ליאת טייר

קרית טבעון
ד"ר איה גולן

ד"ר איה גולן

תל אביב - יפו
יובל קורן