תפריט נגישות

המשאלה והחשש סביב הפניה לטיפול זוגי

המשאלה והחשש סביב הפניה לטיפול זוגי

עליזה רוזן

הפניה לטיפול מלווה בדרך כלל בחששות, משאלות ודעות קדומות לגבי השאלה: מה זה טיפול זוגי? אחת המחשבות היא שטיפול זוגי הוא מעין 'מדריך נישואין' שיובא בפני הזוג על ידי המטפל המומחה לנישואין ויחסים. המשאלה היא שהמטפל יאבחן את הבעיה וייתן טיפים והכוונה מה לעשות ואיך לעשות כדי לשפר את הקשר. רב הזוגות מצפים לתהליך של הדרכה מהירה ועניינית, שהטיפים ייושמו מיד ושלא ידרשו למעורבות גדולה מידי. הציפייה מהמטפל/ת היא להכוונה מעשית ליצירת יחסים בריאים.

במקרים של יחסים קשים במשפחה ובזוגיות, עולה ציפייה שהטיפול הזוגי ישמור על הזוגיות, יאחד את המשפחה וימנע פרידה. באותה מידה קיים חשש שתהליך הטיפול יציף בעיות כל כך רציניות שהזוגיות לא תשרוד והזוג ייפרד. לעיתים אחד מבני הזוג מגיע רוצה ומוכן לפרידה והוא מגיע לטיפול בתקוה שהמטפל יצדיק את הצעד ויעזור לפרידה לקרות ושהיא תהיה קלה וללא כאב.

משאלות אנושיות ומובנות, אך לא רואות מספיק את המורכבות שבמציאות הזוגית.

פסיכותרפיה לזוגות - היא תהליך מלווה בכאבי גדילה. זהו תהליך התפתחותי של הזוג ושל הזוגיות.

בתהליך מתבהרת ההכרה בכאב ובאושר שיש בזוגיות שיש בה שניים.

בתהליך הטיפול מתפתחת תפיסה זוגית – 'מהות זוגית', של הזוג ושל הזוגיות.

למרות העובדה שהזוג מבקש עזרה, הוא לא מקבל אותה בלב קל, המטפל נתפס כ'האורח השנוא והלא קרוא שרואה להם'.

מטפל זוגי – לוקח בחשבון את החששות והמשאלות. התייחסות נכונה מרגיעה את הזוג, נוסכת ביטחון ובונה אמון.

בונה 'ברית טיפולית' שמחזיקה את הזוג, את הזוגיות ואת התהליך.

המטפל מוזמן לחלוק את נקודות השפל של הזוג, המריבות ביניהם, הרגעים הקשים עם הילדים, הפרטים האינטימיים על חיי המין שלהם. לחלוק מחשבות ומצבים שלא חלקו מעולם, גם לא עם בן/ת הזוג.

על המטפלת - עליזה רוזן

שמי עליזה רוזן M.A, מומחית ובעלת ניסיון בפסיכותרפיה אישית, זוגית וקבוצתית. מדריכה אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש ומלמדת במכללות בתוכניות טיפול שונות. קליניקה פרטית ברמת השרון, בשנים האחרונות מטפלת, חוקרת וכותבת על זוגיות, חשיבותה, הבעייתיות המובנית בה וכן על חשיבות הטיפול הזוגי הפסיכואנליטי לטובת ההתפתחות של הזוג והזוגיות.

תחומי מומחיות:
טיפול זוגי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול זוגי

עוד מאמרים שיעניינו אותך