תפריט נגישות

אודות

הנני פסיכולוגית קלינית בעלת נסיון מקצועי מגוון והכשרה מעמיקה בשיטות טיפול שונות ומשלימות.

הנחת הייסוד שלי היא שכאשר אני פוגשת אדם לראשונה במשרדי, נמצאת מולי נפש מתלבטת, נבוכה, ולעיתים מתייסרת ושעלי להעניק לה כל שביכולתי כדי להבינה ולסייע לה.

אני סבורה שאל לנו כמטפלים להתאים את האדם לתיאוריה אלא להיפך, להתיחס לכל אדם כאל עולם ומלואו ולהציע לו את ההתבוננות והטכניקות המתאימות לו.

אחת מהנחות הייסוד שלי היא שהבסיס להבנת האדם וקשייו התיאוריה הפסיכודינמית כל כל גווניה והתפתחויותיה המתייחסת לרבדיו הגלויים והסמויים, המודעים והבלתי מודעים של האדם..

בעשורים האחרונים השדה הפסיכודינמי התפתח מפסיכולוגיה המבוססת על הבנת עומק של הפרט לגישות המתמקדות במערכת היחסים בחייו של האדם כגורם מרכזי על המערכת הנפשית שלו.

יותר ויותר אנו מכירים בהשלכות העובדה שבני אדם אינם מסוגלים לשרוד בבדידות מוחלטת ושהנפש האנושית היא בבסיסה תופעה חברתית. על פי גישה זו המניע לקשר הוא מולד אך מתעצב על פי מערכות היחסים של האדם.

אחד הזרמים המרכזיים הבולטים בתחום הפסיכותרפיה הפסיכודינמית הינו הזרם ההתייחסותי, וההנחה המרכזית של גישה זו היא שאנו מושקעים כה עמוק ביחסנו עם אחרים עד כי קשה להבחין ביחסים אלו בבהירות. לכן בטיפול התייחסותי המטפל והמטופל משחזרים מצבים בינאישיים מחיי היוםיום של המטופלים ומתאפשרת הבנה וחקירה של קשת הרגשות שצפים ועולים. כך לומד המטופל על עצמו ועל קשייו ביחסים עם הסובב אוו במסגרות השונות של חייו.

הטיפול על פי הגישה ההתייחסותית, שם דגש רב על מערכת יחסים מכילה , הדדית ואינטראקטיבית.

במקביל ובאופן משלים אנימשתמשת גם בעקרונות השאובים מאסכולת הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי-C.B.T.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מבוסס על שילוב בין טיפול קוגניטיבי וטיפול התנהגותי. הטיפול מבוסס על הרעיון לפיו על מנת ליצור שינוי אצל המטופל, יש צורך בשינוי תפיסת המציאות (כפי שמקובל בטיפול קוגניטיבי) לצד צורך בלמידה ותרגול של התנהגויות חדשות(כפי שמקובל בטיפול התנהגותי) ולמעשה מנסה ליצור שינוי בדפוסי החשיבה(קוגניציה) במקביל לשנוי דרך הפעולה (התנהגות)

קוגניציה פרושה הכרה: ובהתאם, טיפול קוגניטיבי הוא טיפול הכרתי כלומר טיפול המתמקד בדרכי החשיבה וחותר לשנות את האופן בו אנו חווים דברים באמצעות זהוי המחשבות הבעיתייות שחולפות לנו בראש בעיצומן של חוויות או בסמוך לה ובשינוי הפירוש שאנו מעניקים למחשבות הללו,והחלפתן במחשבות ובתובנות אשר מעצימות ומשרתות אותנו ובכך אנו מונעים את המצוקה והתגובות הקשות המתלוות למחשבות הבעייתיות מסוג זה.

טיפול קוגניטיבי מבוסס על הנחת הייסוד החשובה שהתגובות שלנו למה שמתרחש סביבנו מבוססות על תכנים פנימיים של כל אחד מאיתנו עליהם ניתן להשפיע ואותם ניתן לשנות, גם אם המצב החיצוני לא משתנה. השיטה עושה שימוש בכלים קוגניטיבים-באמצעות שיחה, יסייע המטפל לזהות את התכנים הפנימיים הבעייתים שנבנו במהלך חייו של המטופל, המבוססים בעיקר על פחדים וחוויות עבר ולא על המציאות האובייקטיבית, ודרך ניתוח הפרשנויות והתגובות המוטעות , יאפשר המטפל למטופל לתקן את מחשבותיו דרך פירוש מאוזן ומותאם יותר.

השכלה אקדמאית והכשרה

  • תואר מוסמך בפסיכולוגיה קלינית מטעם האוניברסיטה העברית
  • בוגרת בית ספר לפסיכותרפיה מטעם אוניברסיטת בן גוריון
  • בוגרת מסלול פסיכואנליזה התייחסותית מטעם אוניברסיטת תל אביב
  • בעלת הכשרה בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי בקורס של איט"ה (אגודה ישראלית לטיפול התנהגותי קוגניטיבי) 

מיכל הנקין פסיכולוגית קלינית

ניסיון מקצועי

עבודה רבת שנים במסגרות ציבוריות שונות, מרפאות בריאות הנפש ותחנה קלינית של עליית הנוער. 

בעלת נסיון רב בטיפול בבעיות רגשיות שונות כגון: מצבי חרדה ודיכאון, בעיות זהות, התמודדות עם משברי חיים.

הטיפול הינו ביחידים או בזוגות. 

כמו כן, בעלת נסיון רב בטיפול במתבגרים. 

חברות באגודות וארגונים

חברה באגודה לפסיכותרפיה 

הדרכה מקצועית

מדריכה בפסיכותרפיה למתמחים בפסיכולוגיה קלינית

* התוכן המפורסם בדף זה אודות המטפל הינו באחריות המטפל בלבד