תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Passive aggressive behavior - התנהגות פאסיבית אגרסיבית

המונח התנהגות פאסיבית אגרסיבית מתייחס למגוון התנהגויות אשר מביעות כעס, התנגדות, או חוסר שביעות רצון לא באופן ישיר אלא באמצעים התנהגותיים עקיפים. כך, למשל, התנהגות פאסיבית אגרסיבית יכולה לבוא לידי ביטוי באיחורים, מוטיבציה ירודה, איטיות, קרירות ורמת שיתוף פעולה נמוכה.

המונח התנהגות פאסיבית אגרסיבית נטבע במלחמת העולם הראשונה, בהתייחס לחיילים אשר לא התנגדו להשתתפות במלחמה באופן ישיר ובולט (למשל, עריקה) אך השתתפותך היתה חלקית וחמקנית. מאז, פסיכולוגים זיהו כי התנהגות פאסיבית אגרסיבית מאפיינת אנשים גם בסיטואציות בהן, כביכול, יש להם יותר לגיטימציה להבעת התנגדות. התנהגות פאסיבית אגרסיבית יכולה להופיע בסיטואציות ספציפיות (למשל, רק מול הבוס או החותנת) אך פעמים רבות היא מופיעה כתכונת אישיות המלווה את האדם במצבי חיים שונים.

פסיכולוגים מאמינים כי דפוס קבוע של התנהגות פאסיבית אגרסיבית מתפתח בדרך כלל במסגרת יחסי ההורה- ילד המוקדמים. כאשר הילד גדל במשפחה המאופיינת בהזנחה, נוקשות, התעללות או קושי של ההורים סביב ביטויי רגש שליליים, הוא מפנים את ההרגשה כי אין לגיטימציה להבעת כעס או התנגדות. כתוצאה מכך, הוא מתקשה להביע באופן ישיר ומילולי תחושות של תסכול, כעס או חוסר שביעות רצון ולומד להביע אותן בדרכים עקיפות המתגבשות לכדי דפוס של התנהגות פאסיבית אגרסיבית. כך, כביכול, מתאפשר לו לתת ביטוי לכעסים ותחושות חוסר שביעות הרצון מבלי לשלם את המחיר של הבעת התנגדות ישירה. במרבית המקרים דפוס זה מופנם ומוכלל לסיטואציות וקשרים נוספים, כך שהילד המפוחד הופך למבוגר אשר פונה אל התנהגות פאסיבית אגרסיבית גם בהקשרים בהם יש לגיטימיות להבעת תחושות חוסר שביעות הרצון.

התנהגות פאסיבית אגרסיבית מביאה במקרים רבים לקשיים בתחום הבין אישי ובתחומי חיים נוספים המושפעים ממנו: אנשים נוטים לתפוס התנהגות פאסיבית אגרסיבית באור שלילי ומעדיפים פעמים רבות ביטוי ישיר ומילולי של חוסר שביעות רצון. כמו כן, התנהגות פאסיבית אגרסיבית אשר אינה מזוהה ככזאת מביאה פעמים רבות לתפיסה שלילית של האדם. כך, למשל, התנהגות פאסיבית אגרסיבית הבאה לידי ביטוי באיטיות, מוטיבציה נמוכה ואיחורים למקום העבודה עשויה להביא לתפיסת שגויה של העובד כעצלן או חסר כישורים. בדומה, התנהגות פאסיבית אגרסיבית הבאה לידי ביטוי בבזבזנות כספית עשויה להביא לתפיסת בן הזוג כילדותי וחסר אחריות- כאשר למעשה זוהי דרכו להביע את חוסר שביעות רצונו מחלוקת התפקידים הזוגית.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכולוגי