תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Cognitive Behavioral Therapy for Adults - טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים הנה שיטת פסיכותרפיה אשר מכוונת להקל על מצוקה נפשית באמצעות שינוי דפוסי חשיבה והתנהגויות. מדובר בפורמט של טיפול קצר מועד הנמשך כ-3 חודשים, הניתן על ידי פסיכולוג או איש טיפול אשר עברו הכשרה מתאימה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים – מסגרת הטיפול

טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים רלוונטי במגוון רחב של מקרים. לדוגמא, קיים טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה, אשר פופולארי למשל במקרים של פוביה ושל הפרעה טורדנית כפייתית לצד טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון או טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה והפרעות פסיכוטיות אחרות. כמו כן קייםטיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים אשר מתאים את טכניקות הטיפול לקהל הצעיר יותר. במקרים בהם המצוקה הנפשית יותר חריפה, מומלץ לשלב טיפול באמצעות תרופות פסיכיאטריות הניתנות על ידי פסיכיאטרמורשה. בתחילת הטיפול מנסחים המטפל והמטופל מטרה מוגדרת שמתארת את המצוקה עמה מבקש המטופל להתמודד. לאחר מכן טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים מתנהל ברובו במסגרת שיחה בחדר הטיפולים, ובחלקו באמצעות "שיעורי בית", התנסויות ומטלות שהמטפל מתבקש לבצע בין הפגישות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים – ניסוח ושינוי דפוסי חשיבה שליליים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים רואה במצוקת האדם בתור תוצר של מחשבות שליליות, אשר מייצרות רגש שלילי. לכן, הטיפול מבקש להביא לשינוי ברגש באמצעות איתור והבאה למודעות של דפוסי החשיבה אשר גורמים למצוקה. דפוסי החשיבה הללו, המכונים הטיות חשיבה, קוטלגו על ידי הפסיכיאטר והפסיכואנליטיקאיבק אהרון למספר סוגים. למשל, הטיה מסוג הכללת יתר מתארת מקרים בהם האדם מגבש דעה גורפת על בסיס התנסויות בודדות. למשל, אדם אשר חווה דחייה במסגרת אירוע חברתי עשוי לחשוב "כולם שונאים אותי". הטיה נוספת הנה פרסונליזציה במסגרתה יש לקיחה מוגזת של אחריות אישית על אירועים שליליים. לדוגמא "אם משהו נהרס זה בטוח באשמתי". במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים המטפל מאתר ועוזר למטופל לנסח את דפוסי החשיבה השליליים שלו, במטרה לאתגר אותם, כלומר לעזור למטופל לראות כיצד הדפוס אינו רציונאלי ואינו משרת אותו. לצד זאת טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים מבקש לנסח דפוסי חשיבה חדשים, יותר חיוביים וגמישים, למשל "אני לא תמיד מסתדר עם כולם, אבל יש לי כמה חברים שמעריכים ואוהבים אותי".

טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים – שינוי תוך כדי התנסות בשטח

לצד שינוי מחשבתי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים מתבסס על ההנחה כי שינוי מגיע לא רק משיחה רציונאלית בחדר הטיפולים, אלא מהתנסות חווייתית בשטח, בסיטואציות שעד כה נתפסו מאיימות או לא נעימות. המטרה היא לסייע למטופל לתרגל טכניקות חדשות שלמד בטיפול, ואף להראות לו כי ההנחות השליליות שלו לא בהכרח משקפות את המציאות או את יכולת ההתמודדות שלו בפועל. טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים מציע סידרה של טכניקות אשר מכינות ומעודדות את המטופל לצאת ולהתנסות מחדש מול מה שנתפס כמאיים. למשל, במסגרת חשיפה הדרגתית מכינים את המטופל בהדרגה לקראת ההתנסות בשטח. לדוגמא, במקרה של חרדה ממעליות, תחילה המטופל עשוי להתבונן בתמונות שצולמו בתוך מעליות. לאחר מכן ידמיין נסיעה במעלית בטכניקה של דמיון מודרך בטיפול. בהמשך המטופל יעלה קומה אחת במעלית בליווי הפסיכולוג, ולבסוף יעלה לבדו. לצד ההתנסות ניתן לתרגל טכניקות של הרפיה, אשר מסייעות להוריד את רמת החרדה שעשויה לעלות לפני ותוך כדי ההתנסות. כמו כן קיימת טכניקת חשיפה יותר אינטנסיבית המכונה הצפה במסגרתה המטופל נחשף לסיטואציה המאיימת, באופן מלא ומידי.


ביבליוגרפיה

Sadock, B.J. Kaplan, H.I. Sadock, V.A. (2007). Kaplan & Sadock's Synopsis of psychiatry: Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, tenth edition.

אנשי מקצוע בתחום

טיפול קוגניטיבי התנהגותי - CBT