תפריט נגישות
חיפוש

Reflexes - רפלקסים

תינוקות מגיעים לעולם כשהם מצוידים ביכולות מסוימות המסייעות להם להתמודד עם מטלות ראשוניות. כשרים מולדים אלה הם רפלקסים, והם מתבטאים בתגובות אוטומטיות לגירויים חיצוניים שונים. לרפלקסים אלה יש ערך הישרדותי עבור התינוק. חלקם, כמו הנטייה למצמץ אל מול אור חזק או מול רוח, מלווים את התינוק גם בהמשך חייו. אחרים נעלמים לגמרי או הופכים לתגובות גופניות רצוניות ומשוכללות יותר. חוקרים סבורים שבשלבי ההתפתחות המוקדמים התגובות הרפלקסיביות נשלטות ע"י מרכזי המוח הנמוכים, וככול שהתינוק גדל עוברת השליטה למרכזי מוח גבוהים. אז הופכת התנועה לרצונית, נשלטת ומורכבת יותר.

רשימה חלקית של רפלקסים מולדים:

רפלקס האחיזה (grasping): הילד תופס אצבע או חפץ ששמים בכף ידו, וקופץ את ידו בלפיתה חזקה.
רפלקס ההצמדות: עם גירוי כף הרגל היא נצמדת למשטח.
רפלקס בבינסקי: בליטוף צד כף הרגל מעקב לאצבעות, האצבעות נפרקות החוצה וכף הרגל מסתובבת פנימה (נעלם בגיל שנה בערך).
רפלקס העמידה: בעמידה על משטח הילד נועל את ברכיו לתנוחת עמידה.
רפלקס ההליכה: כשגוף הילוד במצב אנכי ורגליו נוגעות במשטח ישר, הוא מבצע צעדים ספורים בסיכול (בצורת X).
רפלקסים סביב הפה:

  • חיפוש או גישוש (rooting): הוא רפלקס שמקורו בהנקה. כשנוגעים בשפתי התינוק או בלחיו בצד אחד הראש יסתובב לאותו כיוון בניסיון לתפוס את פטמת השד.
  • רפלקס המציצה: גורם לתינוק למצוץ במרץ דבר שנוגע בפיו (כמו פטמה, מוצץ או אצבע). ביחד עם רפלקס החיפוש מאפשר לתינוק לינוק מיד עם היוולדו. בהמשך לכך
  • רפלקס הבליעה: מגיב לאותם הגירויים בתנועות בליעה.
  • רפלקס הנשיכה: גורם לתינוק לנשוך באופן אוטומטי אצבע המוכנסת לפיו. בגיל חודשיים פעולת האכילה הופכת רצונית, המציצה והבליעה אמורות להפוך לתנועות רצוניות.
  • רפלקס מורו ("החיבוק"): בעקבות גירוי פתאומי כמו רעש, או במצב בו ראשו של התינוק נשמט לאחור, הוא פושט ומיישר את זרועותיו ואת רגליו, ולאחר מכן מצמיד את הזרועות זו לזו במעין תנועת חיבוק. כפות הידיים נקמצות כמו ברפלקס האחיזה. רפלקס זה צפוי להעלם בסביבות גיל 5 חודשים, ולא להתפתח להתנהגות רצונית ומסתגלת. כנראה שמקורו ברצון להימנע מנפילה ולהיצמד לגוף האם.
  • רפלקס הסיף: מופיע כשבוע לאחר הלידה, ומחלק את הגוף לימין ושמאל. כשהראש מופנה ימינה התינוק יפשוט את ידו ורגלו הימניות, ויכפוף את השמאליות, ולהפך (נעלם בסביבות גיל 4 חודשים).

ביבליוגרפיה

א.סרוף, ר.קופר, ג.דהארט (1998) התפתחות הילד טבעה ומהלכה, האוניברסיטה הפתוחה.

תחומי מומחיות:
הדרכת הורים

אנשי מקצוע בתחום

הדרכת הורים