תפריט נגישות

Occupational therapy for babies - ריפוי בעיסוק לתינוקות

ריפוי בעיסוק לתינוקות הנו תחום טיפולי-שיקומי-חינוכי אשר מסייע לתינוקות לתפקד באופן תקין במשימות החיים הרלוונטיות לגילם. ריפוי בעיסוק לתינוקות עובד על שיפורן של מגוון מיומנויות שהתינוק עשוי להתקשות בהן, בתחום המוטוריקה, החישה, הקוגניציה ועוד.

ריפוי בעיסוק לתינוקות – מתי פונים?

ריפוי בעיסוק בכללותו הנו טיפול אשר רלוונטי בכל גיל, שמתמקד בהקניית המיומנויות החיוניות להתפתחות ולתפקוד התקין של האדם. כחלק מכך קיים ריפוי בעיסוק למבוגרים, ריפוי בעיסוק לילדים, לצד ריפוי בעיסוק לתינוקות. ריפוי בעיסוק לתינוקות מכוון לסט הכישורים שעל התינוק לפתח בשלב זה של חייו, כישורים אשר מהווים אבני הבסיס עליהן יבנו בהמשך כישורים נוספים. להלן מספר דוגמאות לכישורים בהם עשויים להתעורר קשיים:

1. קשיים במוטוריקה גסה ועדינה - תינוקות לומדים בחודשים ובשנים הראשונות לחייהם כיצד להשתמש במפרקים בכדי לבצע מגוון פעילויות בסיסיות. לדוגמא, הפעלת מפרקים גדולים החיוניים לזחילה וריצה, והפעלת מפרקים קטנים לפעילויות מעודנות יותר כגון אחיזה, משיכה ועוד. ריפוי בעיסוק לתינוקות מאפשר לאבחן את הסיבה לקושי, כגון מתח שרירים נמוך או תכנון לקוי, ולאחר מכן עובד עם התינוק באמצעות סדרה מותאמת של תרגילים.

2. הפרעות בוויסות החושי - ישנם תינוקות המתמודדים עם סוגים שונים של הפרעות בוויסות החושי, כגון רגישות מוגברת או מופחתת לגירויים שבסביבה. לדוגמא, רגישות לחום, לרעשים, למגע ועוד. קשיים אלו עשויים להופיע גם בזמן הטיפול הבסיסי, בזמן ההאכלה, הרחיצה וההלבשה. ריפוי בעיסוק לתינוקות מאפשר למקד את סוג הרגישות ולסייע לסביבה להתאים את עצמה לתינוק, כמו גם להקנות בהדרגה לתינוק דרכים להתמודדות עם הגירויים שמקשים עליו.

3. עיכובים התפתחותיים נוספים - ריפוי בעיסוק לתינוקות מסייע לתינוק לגשר על מגוון פערים התפתחותיים אשר עשויים להופיע. לדוגמא, בתחום הקוגניטיבי עשויות להופיע בעיות בשיום, תפיסה וסריקה. בתחום החברתי, יכולים להתעורר קשיים באשר ליכולת לקרוא את הסביבה ולהגיב כלפיה.

4. הפרעות התפתחותיות ומקרים של נכות - הפרעות התפתחותיות כגון אוטיזם, פיגור שכלי או אספרגר, מאופיינות בדרגות שונות של קושי במשימות התפתחותיות. תינוקות המאובחנים עם אחת מהפרעות אלו מתקשים לא פעם בהיבטים מוטוריים, קוגניטיביים רגשיים וחברתיים. ריפוי בעיסוק לתינוקות חיוני בכדי לסייע להם להתמודד עם פערים אלו משלב מוקדם. ריפוי בעיסוק לתינוקות רלוונטי גם במקרים בהם קיימת נכות מוטורית מסוימת. במצב זה ריפוי בעיסות לתינוקות מספק ליווי מקצועי אשר מסייע לתינוק להתמודד עם הנכות באופן שימזער את השפעותיה.

ריפוי בעיסוק לתינוקות – כיצד הטיפול עובד?

ריפוי בעיסוק לתינוקות כולל סדרה של מפגשים בהם נוכחים התינוק ולפחות אחד מהוריו. את הטיפול מבצע לרוב מרפא בעיסוק, איש מקצוע אשר קיבל הכשרה ייעודית בתחום. ריפוי בעיסוק לתינוקות במרבית המקרים מתקיים בפורמט של טיפול קצר מועד, כאשר בתחילה מתקיים שלב של אבחון, בו מוגדרת מטרת הטיפול, הכוללת את סט הכישורים עליו יעבוד המטפל עם ההורים והתינוק במשולב. לאחר האבחון נגזרת תכנית עבודה המתמקדת בתרגול מול התינוק, ההורים ושניהם יחד. לעיתים חלק מהמפגשים יתקיימו בנוכחות ההורים בלבד, מתוך רצון לעבוד עמם באופן ממוקד על הדרך שבה יוכלו להתאים את התנהלותם ואת הסביבה לקושי עמו מתמודד התינוק. שילוב ההורים בתוכנית הנו חיוני שכן בכוחם גם להפעיל בהתאם את שאר המעגלים אשר באים במגע עם התינוק. ההורים יכולים להנחות למשל את המטפלת בפעוטון ואת שאר קרובי המשפחה, לגבי האופן בו יוכלו לסייע לתינוק ולהקל עליו.


תחומי מומחיות:
ריפוי בעיסוק

אנשי מקצוע בתחום

ריפוי בעיסוק