תפריט נגישות
חיפוש

Occupational therapy for toddlers - ריפוי בעיסוק לגיל הרך

ריפוי בעיסוק לגיל הרך הנו תחום טיפולי אשר מסייע לילדים צעירים לגשר על פערים שונים שעשויים להופיע במשימות החיים של שנים אלו. ריפוי בעיסוק לגיל הרך מתמקד בסט רחב של כישורים, באם זאת בתחום החברתי, מוטורי, חישתי ועוד.

ריפוי בעיסוק לגיל הרך – מוקדי הטיפול

ריפוי בעיסוק הנו תחום טיפולי-שיקומי-חינוכי אשר רלוונטי בכל גיל, כאשר קיים קושי במטלות החיים הרלוונטיות לאותו שלב. כחלק מכך קיים גם ריפוי בעיסוק למבוגרים וכמו כן ריפוי בעיסוק לתינוקות. ריפוי בעיסוק לגיל הרך מתרכז בקשיים שילדים מתמודדים עמם בשנות החיים הראשונות, במגוון תחומים. לדוגמא:

1. וויסות חושי - קושי בוויסות החושי מתאר מצב בו ילדים מגלים רגישות מוגברת או מופחתת לגירויים חושיים. לדוגמא, רגישות לרעשים, לחום ולמגע. במסגרת ריפוי בעיסוק לגיל הרך תחילה מאובחנת וממוקדת הרגישות של הילד. לאחר מכן מקבל הילד כלים אשר יסייעו לו לווסת את הרגישות, למשל כיצד לתקשר בסביבה רועשת מבלי לחוש נסער או מוצף. במקביל, ריפוי בעיסוק לגיל הרך מלמד את הסביבה כיצד להקטין את החיכוך מול הילד בסוגיות אלו. למשל, עבודה על תהליך ההלבשה והרחצה, ובחירת סוגי המזון המתאימים. לרוב תהליך זה מתבצע מול ההורים.

2. מוטוריקה - ריפוי בעיסוק לגיל הרך מסייע לילדים בסוגים שונים של קשיי מוטוריקה. למשל, מוטוריקה המערבת מפרקים גדולים הנחוצים לריצה, זחילה קפיצה ועוד, לצד מוטוריקה המערבת מפרקים קטנים, הנחוצים למשל לשריכת שרוכים, אחיזה נכונה בחפצים, ועוד. אחת מהמטלות המוטוריות המרכזיות בילדות הנה מיומנות הכתיבה, אשר גם בשנות החיים הראשונות מתבטאת באופן התפעול והאחיזה של עפרונות, צבעים, מכחולים ועוד. ריפוי בעיסוק לגיל הרך מאפשר לשפר את היכולות הללו, ולפענח את הסיבה לקושי בתחום זה. האם מדובר למשל בבעיה בתכנון הפעולה, בהפעלת מתח שרירים לא מתאים, בקשיי ריכוז ועוד.

3. מיומנויות חברתיות - ישנם ילדים אשר מתקשים לתפקד בסיטואציות חברתיות, באם אלו קשיים מינוריים, או קשיים הנובעים מסוגים של בעיות תקשורת, למשל אוטיזם, PDD או אספרגר. ריפוי בעיסוק לגיל הרך מאפשר לשכלל את המיומנויות החברתיות, למשל לשפר את היכולת לשתף פעולה, לשחק, לקרוא סיטואציות חברתיות מרובות משתתפים, להבין סימנים מילוליים ולא מילוליים ועוד.

ריפוי בעיסוק לגיל הרך – מסגרת הטיפול

לרוב פניה לטיפול במסגרת ריפוי בעיסוק לגיל הרך מתרחשת לאחר שאחד הגורמים בסביבת הילד, למשל הורה, גננת או קרוב משפחה, מבחין בקושי מסוים. תחילה עשוי להתקיים אבחון פסיכולוגי, אשר יסייע למקד את הבעיה, למשל, האם מדובר בקשיים רגשיים או בסוגים של הפרעות קשב וריכוז. בהתאם לכך יופנה הילד לטיפול המתאים. ריפוי בעיסוק לגיל הרך מתבצע על ידי מרפא בעיסוק, איש מקצוע אשר הוכשר בתחום. תחילה יבצע המטפל הערכה מקיפה של תפקודו של הילד במגוון תחומים, מתוך רצון לאבחן את סט הכישורים בהם יתמקד הטיפול. ריפוי בעיסוק לגיל הרך מתקיים לרוב בפורמט של טיפול קצר מועד, הנמשך עד כחצי שנה. הטיפול כולל מפגשים של הילד, לרוב יחד עם הוריו, בהם מתרגל המטפל מיומנויות שונות מול הילד, באם זאת יחד עמו באופן ישיר, או בעקיפין באמצעות הנחיית ההורים בזמן אמת. כמו כן, ריפוי בעיסוק לגיל הרך משלב מפגשים אשר מתמקדים בהורים, מתוך רצון להקנות להם את מירב הכלים לסייע לילד. במסגרת המפגשים עם ההורים, לומדים הם כיצד לרתום את דמויות המפתח בחייו של הילד, באם זאת קרובי משפחה, חברים, ונציגי המסגרת החינוכית (מטפלת בפעוטון, גננת, מורים), למען יוכלו לתקשר עמו באופן שמודע ומותאם לקשייו.


אנשי מקצוע בתחום

ריפוי בעיסוק